Hollywood vyhrál nad DeCSS a DVD

  5:00aktualizováno  5:00
Nekonečný boj držitelů autorských práv proti všem, přinesl filmařům dílčí vítězství. V soudní při, kde žalovalo devět nejvýznamnějších hollywoodských studií Erica Corleyho, který stojí za webovým magazínem 2006, bylo prakticky rozhodnuto o zákazu šíření dekódovacího DVD programu s názvem DeCSS.
Filmové sdružení Motion Picture Assosiation podalo v lednu minulého roku žalobu proti šíření programu DeCSS na stránkách webového magazínu 2006. Program DeCSS umožňuje prorazit ochranu u originálních DVD disků. New Yorský soud v srpnu rozhodl v neprospěch obžalované strany, která se odvolala. Odvolací soud zasedal tento týden a rozhodl v noci ze středy na čtvrtek znovu ve prospěch žalujících a nařídil Ericovi Corleyovi, aby jím spravovaný magazín odstranil všechny odkazy na DeCSS.

Co umí DeCSS?

logo DeCSSNázev DeCSS je odvozen od názvu zabezpečovacího systému s názvem Content Scramble System(CSS), který je součástí většiny DVD disků, aby zabránil neoprávněnému pořizování kopií. Dekódovavací program vytvořil norský student spolu se dvěma přáteli, s nimiž se seznámil na internetu. Vznik tohoto „dekódovače“ způsobila nemožnost přehrání zakódovaných DVD disků na počítačích se systémem Linux. Program není dlouhý a skládá se z několika řádků. DeCSS ve své podstatě umožňuje získat z DVD disku soubor, ve kterém je film obsažen. Získá se tím kopie bez ztráty kvality, kterou lze samozřejmě dále bez omezení distribuovat.

Vítězí Holywood

Právníci zastupující žalovanou stranu argumentovali tím, že prosté uveřejnění kódu DeCSS je umožněno svobodu projevu, neboť kód je v podstatě lidským projevem, na který se vztahuje první dodatek Americké ústavy, přičemž prezentací programu se dokumentoval technologický vývoj.

Na soudní jednání se Eric Corley dostavil v tričku na kterém byl vytištěn zdrojový kód inkriminovaného dekódovacího programu, aby tak demonstroval svobodu projevu v publikování informací. Prezentoval tak postoj, který před ním projevilo menší internetové hnutí. Někteří lidé totiž v průběhu prvních debat na téma video pirátství (právě v souvislosti s DeCSS), začali vyrábět trička, kravaty a tvořit písně a básně, které obsahovaly právě těch několik řádků programu. Snažili se tak dokázat, že program je plnohodnotným autorským projevem, který není možno nikterak omezovat, tak jako se neomezuje šíření písní a uměleckých textů. Po vynesení rozsudku se ozývaly hlasy, které upozorňovaly na skutečnost, že se svým rozhodnutím porota v podstatě postavila do role cenzorů.

Díky zákonu DMCA (Digital Milenium Copyrigt Act), který byl podepsán 1998 prezidentem Clintonem, rozhodl i odvolací soud v neprospěch žalované strany. Samotný DCMA hovoří o ilegálnosti obcházení protipirátských opatření zabudovaných do komerčního software a prakticky zakazuje distribuci programů, které to umožňují. Toto soudní jednání bylo ve své podstatě jedním z prvních větších testů tohoto zákona.

logo DVDPorota ve svém rozhodnutí udává, že díky možnosti dekódovat ochranu a následně pořizovat neomezené počty kopií, se mohou filmovým výrobcům snižovat zisky. Souhlasila tak s názorem soudu první instance, jehož názor také hovořil o velkých škodách způsobených dostupností DeCSS. I když na druhé straně uznává, že prvotní využití DeCSS, které mělo umožnit neomezený přístup na zakoupené DVD, škody nezpůsobí.

Náš názor

První velký úspěch kontroverzního zákona DMCA může přidat vítr do plachet společnostem vlastnícím či zatupujícím autorská práva. Do budoucna tak můžeme očekávat další podobné kauzy, které se budou snažit omezit přístup ke kontroverzním programům nebo internetovým utilitám. Vzhledem k těmto okolnostem, k mezinárodní situaci a opatřením, které jsou prováděny pod záštitou boje proti terorismu se můžeme domnívat, že internet již nebude zdaleka tak benevolentně poskytovat informace v takové míře jako doposud. Jednotlivé skupiny uživatelů se budou stále více separovat a vytvářet si nové a důmyslnější obrané bariéry, které budou mít za cíl znemožnit vstup úřadům snažících se kontrolovat internet.
 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Další z rubriky

Šéf Googlu tvrdí, že nyní neplánuje spuštění vyhledávače v Číně

Čínská vlajka před budovou firmy Google v Pekingu

Již několik měsíců se spekuluje, že by se společnost Google mohla se svým vyhledávačem vrátit na čínský trh, ale se...

Zemřel jeden z „otců internetu“. V 29 letech nakreslil schéma první sítě

Lawrence Roberts (1937 - 2018) v roce 2001 získal Cenu Charlese Drapera za...

Lawrence Roberts, jeden z vědců, kteří velkou měrou přispěli k rozvoji počítačové sítě internet, zemřel. Bylo mu 81...

Nová analýza: Ruská dezinformační kampaň v USA byla plná překvapení

Nové analýzy rozplétají taktiky ruské agentury IRA při dezinformační kampani v...

Před prezidentskými volbami USA 2016 vedli Rusové sofistikovanou dezinformační kampaň. Cílem bylo polarizovat americkou...

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na iDNES.cz