Vývojářskou konferenci Google I/O hostí Moscone Center v San Franciscu.

Vývojářskou konferenci Google I/O hostí Moscone Center v San Franciscu. | foto:  Pavel Kasík, Technet.cz

Největší Google událost roku: představí tablet, hry a všemocné brýle?

  • 30
San Francisco (Od zpravodaje Technet.cz) - Vývojářská konference Google I/O v San Franciscu začíná už dnes. Přestože ta největší odhalení se do poslední chvíle tají, spekuluje se o řadě aktualizací i novinek. Nové verze se zřejmě dočká Android i mapy. Mluví se o novém telefonu i tabletu Nexus. A Google také osvětlí, k čemu vlastně jsou Google Glass.

Sergey Brin, spoluzakladatel Googlu, předvádí Google Glass na loňské I/O konferenci 2012.

Před necelým rokem ukázal Sergey Brin, co všechno dokážou nové brýle Google Glass. Použil k tomu nevídaný kousek - pozval si partu parašutistů, aby naživo ukázali, že pro tyto brýle není žádná situace moc akční. Výsledek ohromil přítomné diváky i fanoušky po celém světě. Mluví se o tom, že bude jen těžké tento dojem překonat.

Ale o to se možná ani snažit nemusí. Na vývojářské konferenci Google I/O jde hlavně o to, aby Google ukázal, že jeho platformy a řešení jsou ty nejlepší a že vývojáři by měli vyvíjet právě na nich a pro ně. Pokud se to Googlu povede opět zabalit do show, která zaujme i odbornou a laickou veřejnost, tím lépe.

Sledujte Google I/O živě na Technet.cz

15. - 17. května probíhá v San Franciscu největší vývojářská konference Googlu. Z místa pro vás připravujeme on-line reportáže, dojmy a recenze.

Přímo v Moscone Center sleduje situaci Pavel Kasík, redaktor Technet.cz. Živý videopřenos můžete sledovat na našich stránkách spolu s komentářem a fotkami z místa díky oficiálnímu přímému přenosu a naší on-line reportáži.

Začátek akce a první významná Keynote je v 18:00 středoevropského času (9:00 v San Franciscu). Reportáž potáhneme až do večerních hodin. Sledovat nás můžete také na Facebooku a přidat se k tisícům fanoušků, kteří mohou redaktora nasměrovat či zpovídat.

Jak by se to Googlu mohlo povést?

Nová zařízení: Nexus tablet a Nexus telefon

Téměř jisté je, že Google na konferenci opět představí nové zařízení. Možná ho dokonce přítomným vývojářům věnuje, jako to už v minulosti opakovaně udělal. Není to nijak altruistické - Google má zájem na tom, aby vývojáři pracovali s nejnovějšími modely. Jedině tak budou využívat nové funkce a možnosti, které chce Google dlouhodobě prosadit (NFC, velký displej, jednotný návrh pro mobily i tablety, sociální funkce G+ a především cloudové úložiště).

Telefon by teoreticky mohl přijít s novým Androidem 5.0, nebo Google alespoň předvede, co tato nová verze (Key Lime Pie) nabídne nového. Spekulovat se dá o vyšší rychlosti (která částečně vyplývá z postupujícího zrychlování procesorů v mobilech či využití GPU) nebo vylepšené "asistentce" Google Now. Recenzi vlajkové lodi Androidu Nexus 4 najdete zde.

Tablet od Googlu by mohl o jeden palec vyrůst a doplnit tak řadu sedmipalcového a desetipalcového zařízení Nexus. Také tablet by měl přijít s nejnovější verzí Androidu.

Vylepšené služby a mapy

Nemalá část přednášek a akcí na Google I/O se týká map. Neoficiální Google blog spekuluje o tom, že mapy dostanou řadu funkcí vyplývajících ze zapojení sociálních sítí. Představte si, že by se na mapě zvýraznila místa, která už znáte, která jste vyhledali nebo dokonce pochválili.

Za deset minut začne Google vydávat účastníkům konference první visačky.

Vchod do Moscone Center těsně před zahájením registrace

Kromě toho se dají předpokládat kosmetická vylepšení, mezi největší patří celoobrazovkové zobrazení map. Mohli bychom se dočkat i nějakého sjednocení Google Earth, Google Map a Navigace, které nyní fungují v tabletu či telefonu v podstatě nezávisle na sobě, což je často škoda.

Hlavní témata Googlu pro vývojáře

  • Android - operační systém pro mobily i tablety překonal všechna očekávání a otevřel Googlu nové možnosti. Očekává se nová verze 5.0 Key Lime Pie.
  • Chrome - to už není jen prohlížeč, ale i operační systém (zatím velmi málo rozšířený). Mluvit se bude jistě i o novém enginu Blink.
  • Google+ - sociální síť Googlu stále nepřekonala Facebook v očích veřejnosti ani v číslech. To ale neznamená, že by neměla velký potenciál. Google ji integruje všude, kde může. To samé pochopitelně chce i po vývojářích.
  • Vyhledávání - jádro všeho, co Google je. Pořád.
  • Mapy - mapy dávají smysl nejen ve spojení s mobilem a sociálními sítěmi. Vývojáři je mohou použít k mnoha dalším funkcím ve svých aplikacích.
  • Cloud - co si můžeš uložit on-line, v mobilu jako když najdeš... Převychovat vývojáře na cloudové úložiště ještě chvíli potrvá.

Google Glass - k čemu vlastně jsou?

"Tak nezapomeň vyzkoušet Google Glass!" Tak to byla nejčastější věta, kterou jsem v souvislosti s mou služební cestou do San Francisca slyšel. Není divu; přestože se po světě pohybuje jen několik tisíc kusů těchto speciálních brýlí s průhledovým displejem, názor na ně má již mnoho lidí vytvořený. A čím více se o brýlích mluví, tím jsou tyto názory radikálnější. Obvykle někde mezi "takový nesmysl zničí mezilidské vztahy" až po "je to revoluce a už nikdy nechci být bez toho"!

Poprvé vidím Google Glass naživo. Oba vývojáři (externě spolupracující s Googlem) mi potvrdili, že většinu času mají Glass vypnutý (v pohotovostním režimu) a používají jej zatím především pasivně - zkontrolují příchozí zprávu, najdou nejkratší cestu apod. Očekávají ale mnohem intenzivnější využití. A hlavně mají oba spoustu nápadů na aplikace.

Jestli ale někdo ovlivní budoucnost projektu Google Glass (a případných podobných projektů od konkurence), tak to budou právě vývojáři. Zatím umí Glass jen několik málo úkonů. Podrobné parametry si můžete pročíst u kolegů v rubrice Mobil. A to je dobře, protože při málo možnostech hlasové ovládání funguje spolehlivěji. Pošlete zprávu, najdete cestu, pořídíte záznam a zkontrolujete příchozí zprávy nebo volání, aniž byste museli telefon lovit z kapsy.

Brýle Google Glass

Ale potenciál propojení neustále viditelného displeje, připojení, videa, hlasového ovládání a akcelerometru je ohromný. Možností jsou tisíce - od rozpoznávání obličejů známých i neznámých lidí přes nové specifické kontextové nápovědy pro experty a manuální pracovníky až po zcela nový způsob sdílení obrázků. A také zcela novou definici soukromí. Kdyby to chtěl Google všechno vyřešit sám, dostane se do tisíců slepých uliček a schytá to ze všech stran.

Místo toho zde má tisíce nadšených vývojářů. Co jsem si mohl všimnout, všichni vypadali doslova natěšení na to, že si budou moci nějaké ty slepé uličky projít.