Lepší než terapie. Tato sluchátka skvěle zahrají ticho i muziku

  • 20
Ani jedna z těchto sluchátek nejsou šlápnutím vedle. Jsou mezi nimi však velké rozdíly a každý se musí rozhodnout, která kombinace vlastností a zvukového charakteru je pro něj nejvhodnější.

Kombinací mechanického utěsnění zvukovodů pomocí (zpravidla) silikonových nástavců a aktivního elektronického potlačení okolního hluku dnes bezdrátová sluchátka do uší umí nabídnout příjemné ticho i ve velmi hlučném prostředí, a když správně vyberete, tak i velmi kvalitně zahrát.

Sluchátka v testu: Sony, Audio-Technica, Technics

Vybrali jsme tři novější modely, konkrétně (abecedně) Audio-Technica ATH-TWX-9, Sony WF-1000XM5 a Technics EAH-AZ80. Ani jeden podle nás není šlápnutím vedle, ale přesto jsou mezi nimi velké rozdíly – jak ve zvukovém podání, tak ve vytváření tichého prostředí k poslechu.

Sluchátka jsme testovali ve vlastních uších, v reálném provozu čítajícím poslech doma, v kanceláři, při průchodu městem a také cestou v metru a autobusu. Párovali jsme je (a jejich aplikace instalovali) do chytrého telefonu Samsung Galaxy S22 Ultra.

Audio-Technica ATH-TWX9

Audio-Technica ATH-TWX9

Pouzdro sluchátek má nezvyklý klínovitý tvar, který sice umožňuje pohodlné vyjmutí a vkládání sluchátek, kdy se nemusíte bát, že vám z ruky vyklouznou, ale zároveň je vetší a v kapse kalhot tlačí a vytváří nechtěný hrbol. Oproti jiným jsem tak měl tendenci dávat pouzdro do kapsy na batohu.

Jenže tato nevýhoda je daní za poměrně unikátní funkci – na dně pouzdra jsou uprostřed zrcadlově lesklých ploch UV diody, které se na chvilku rozsvítí poté, co sluchátka vložíte a zaklapnete víčko pouzdra. UV světlo by tak mělo desinfikovat tu část sluchátek, kterou noříte do zvukovodu. Kam všude se světlo dostane (a je tedy účinné), se můžeme jen dohadovat, ale minimálně pro pocit je to příjemné.

Pouzdro lze nabíjet pomocí USB-C kabelu nebo bezdrátové Qi nabíječky. Sluchátka vydrží na jedno nabití hrát zhruba pět hodin, v pouzdře je dobijete dvakrát zcela a jednou trochu.

Sluchátka jsou poměrně velká, ale v uších mi seděla příjemně a zároveň pevně. Pro jejich ovládání slouží jak tlačítka na „stopkách“, tak dotykové plochy na vnější straně. Jejich funkce si můžete částečně nastavit v aplikaci a poté si vše musíte zapamatovat – tedy kolik stisků či dotyků na který ovladač vyvolá kterou funkci.

Aplikace sluchátek Audio-Technica

Aplikace sluchátek Audio-Technica

Aplikace patří mezi funkčně nejbohatší, část nabídky si můžete prohlédnout ve screenshotech. Sluchátka lze souběžně připojit k více zařízením (multipoint), nebo můžete nechat v uchu jen jedno z páru a druhé nabíjet. Z kodeků umí SBC, AAC, aptX a aptX Adaptive, mají i certifikaci pro Sony 360 reality Audio.

Hodnocení poslechu musíme rozdělit na dvě části. První se týká aktivního potlačení okolního hluku, druhá samotné reprodukce hudby.

S ANC je to totiž složitější. Ono velké množství přibalených nástavců totiž není jen pro parádu a vybrat ten správný se mi tentokrát odhadem nepodařilo. Ty, co jsem vybral na první dobrou, mi pocitově sedly, ale chybně izolovaly – usedl jsem do metra a ačkoli vyšší frekvence byly potlačené slušně, u basů jsem měl pocit, že nesedím v metru, ale v subwooferu a že sluchátka nízké frekvence spíše přidávají, než že by je potlačovaly. Ještě horší to bylo v nízkopodlažním autobuse vzadu u motoru, to jsem myslím trpěl já i sluchátka. Postupně jsem ale našel nástavce, ve kterých popsaný jev nebyl patrný a ANC fungovalo.

Audio-Technica ATH-TWX9

Audio-Technica ATH-TWX9

Dobrou zprávou je, že fungovalo tak, že umožnilo příjemný poslech při běžné hlasitosti reprodukce. V aplikaci najdete i manuální kalibraci pro optimální výsledek v daném prostředí – a její vliv je patrný. Horší zprávou je, že vrcholné modely konkurence potlačí okolní hluk výrazněji a i v hlučných prostředích vytváří příjemné ticho. Zároveň jsem v případě TWX9 slyšel dusání vlastních kroků – což ale může být jen můj osobní problém. U testované konkurence se mi to ale nestávalo. Druhý povzdech jsme měli při nošení ve větru, jehož vliv na reprodukci sluchátka neumí eliminovat.

Samotná reprodukce hudby ale je úplně jiná káva. Na zvuku je patrná snaha o analytické podání detailů a struktury tónů, ve kterém podle nás překračuje většinu TWS konkurence. Vokál i nástroje jsou pocitově posunuté blíže středu hlavy, takže jsme měli pocit, že nám Diana Krall nezpívá do ouška, ale máme ji přímo v hlavě. Výšky mají cink, basy umí jít hluboko, ale třeba u vybrnkávání na basu nebo baskytaru bychom si dovedli představí ještě o něco větší energii. Dynamika je velmi dobrá, zejména ve středech a zvuk je díky ní živý a poslech nás bavil. U nižších basů nám chyběla větší mohutnost – ale to je otázka osobního vkusu a preferencí. Velmi slušný je prostor i lokalizace, ale je patrné, že detailnost je nadřazena muzikálnosti a oproti testované konkurenci je zvuk méně plný, má méně objemu.

Sony WF-1000XM5

Sony WF-1000XM5

Sony je se svou řadou „1000“ jedním z průkopníků kvalitních sluchátek s aktivním potlačením hluku, název XM5 naznačuje, že jde o pátou generaci modelu.

Pouzdro sluchátek je nejmenší a nejoblejší v testu, do kapsy tak padne nejpříjemněji. O fous horší je to s vyjímáním sluchátek ven, zpravidla mám prst v kolizi s ostřejší hranou víčka a protože jsou sluchátka malá a oblá, musel jsem se více soustředit, aby mi během přenosu mezi pouzdrem a uchem někam nezapadla. Pouzdro umožňuje nabíjení jak pomocí kabelu s USB-C portem, tak bezdrátové Qi. Na jedno nabití sluchátka zahrají zhruba sedm až osm hodin (udáváme vždy při aktivním ANC), z pouzdra se nabijí dvakrát.

Sluchátka jsou zaoblená a v uších sedí pohodlně, záleží samozřejmě i zda sáhnete po silikonových nástavcích nebo koncovkách z paměťové pěny, která je třeba mně příjemná méně. Esteticky mi trochu vadí „piano black“ povrch sluchátek, jsou na nich okamžitě vidět otlapky a jakékoli nečistoty.

Ovládat je můžete dotykovými povrchy na ozvučnici, v aplikaci si pro každé nastavíte, co znamenají jeden-dva-tři-čtyři tapnutí a co dlouhé podržení. Opakovaným krátkým „ťupáním“ pak uřídíte i hlasitost. Trochu experimentálně působí funkce „hlavových gest“, kde můžete pomocí pokývání nebo zakroucení hlavou přijmout nebo odmítnout hovor, nebo spustit hudbu. Jak vypadá člověk, který při chůzi opakovaně odmítá telefonní hovor, si asi umíte představit.

Aplikace sluchátek Sony

V aplikaci najdete i adaptivní automatickou volbu potlačení okolního hluku či příposlechu z okolí podle činnosti nebo lokality – třeba tak, že když se rozeběhnu, pustí mi systém do uší okolí, abych měl přehled o dění kolem sebe, a když se dovtípí, že jedu vozidlem, tak mi naopak maximálně utlumí hluk. Za sebe říkám, že to nepotřebuji, protože v takřka naprosté většině případů preferuji ticho a příposlech okolí mě ruší. Řízení podle lokality mi dává větší smysl, ale pokud chci v redakci slyšet kolegy, tak si sluchátka sundám, nebo použiji jiná než „in ear“ konstrukce.

Co mi přijde naopak bezva, je funkce „speak to chat“, kdy sluchátka zapnou příposlech okolí ve chvíli, kdy zaznamenají, že mluvím – tedy ten, co je má v uších, začne mluvit a po předem nastavenou dobu pak nechá příposlech aktivní v očekávání odpovědi jiné osoby. To je praktické.

Systém umí monitorovat moji aktivitu, například délku poslechu i celkovou zátěž uší hlasitým poslechem – a své závěry může reportovat. Přiznávám, že aplikace mě někdy otravovala, třeba proto, že za používání sluchátek získávám medaile. Proboha! Chci poslouchat muziku, ne odklikávat medaile.

Sony WF-1000XM5

Sony WF-1000XM5

Sluchátka si poradí s kodeky SBC, ACC a LDAC a samozřejmě i prostorovým Sony 360Reality Audio.

Samotná kvalita toho, co sluchátka pouští do uší, je výborná. Potlačení hluku prakticky není co vytknout, i v autobuse nebo metru máte v uších uklidňující klid a můžete si třeba potichu pustit vybrnkávání na piáno a uvidíte, o kolik příjemněji a bez stresu se lze pohybovat třeba v hromadné dopravě.

Muziku ale můžete klidně pustit i nahlas. Reprodukce je teplejší a jasně preferuje hloubky a vyšší středy. Zvuk má slušnou dynamiku a rychlost, basy příjemnou energii a celkem pevnou a kresbu – žádné nekontrolované basování. Výšky nechybí a umí i hezky cinknout, ale v poměru k hloubkám působí trochu upejpavě. Vokál je výrazný, hezky detailní, reprodukce má slušný objem. Celkově je zvuk výborný, škoda jen užší hudební scény a menší vzdušnosti reprodukce.

Technics EAH-AZ80

Technics EAH-AZ80

Pouzdro sluchátek je o trochu větší a hranatější než u Sony, ale do kapsy padne stále dobře. Oproti zmiňovanému konkurentovi se ale sluchátka z pouzdra lépe vyndavají a i díky jejich tvaru a velikosti jsem neměl takovou obavu, že je při manipulaci upustím.

Stejně jako u konkurentů lze pouzdro nabíjet pomocí USB-C kabelu nebo bezdrátové Qi nabíječky, sluchátka na jedno nabití zahrají zhruba sedm hodin a z pouzdra je třikrát dobijete. Co mne otravovalo, je častá notifikace nabití sluchátek a pouzdra – nakonec jsem aplikaci notifikace zakázal úplně.

Samotná sluchátka patří spíše k těm větším a v uších jsem jejich přítomnost vnímal, nicméně sedí pohodlně a ani při dlouhém nepřerušovaném poslechu mi v uších nevadila.

Plošky na vnější straně ozvučnic jsou dotykové a v aplikaci si můžete nastavit, co jedno, dvě, tři tapnutí nebo dlouhé podržení na kterém sluchátku vyvolá za funkci nebo provede za operaci – jednu sadu pro poslech hudby, druhou pro telefonování. A pak si to musíte zapamatovat.

Aplikace sluchátek Sony

Aplikace – mimo těch otravných notifikací o stavu nabití – je podle nás přehledná a pohodlná. Míru potlačení okolního hluku či míru příposlechu z okolí si můžete plynule nastavit, na ekvalizéru můžete poupravit zvukový projev, zajímavá je funkce „JustMyVoice“, která vám při telefonování pouští do uší váš vlastní hlas pro přirozenější komunikaci. Příjemná je možnost současného připojení až ke třem zařízením.

Sluchátka si poradí s kodeky SBC, AAC a LDAC.

Potlačení okolního zvuku funguje lépe než u TWX9, ale trochu ztrácí na XM5. Jak Technics, tak Sony výborně potlačí hlubší úrovně hluku, tedy například hučení v dopravních prostředcích, u AZ80 ale více prosvítají frekvenčně vyšší ruchy – ne tolik, aby rušily, ale jsou více patrné. V reálném provozu jsem byl s úrovní potlačení spokojený, ale pokud jsem přehodil sluchátka, hlubší ticho tvořené modelem od Sony bylo jasně patrné.

Technics EAH-AZ80

Technics EAH-AZ80

Zvukově mi však AZ80 sedla nejvíce. Projev je živý, analogově příjemný, se vzdušnými vyššími středy i výškami a příjemně širokou poslechovou scénou. Oproti Sony mají méně hutné basy, ale rozhodně nechybí a umí zahrát i hodně hluboko a s výbornou energií. Oproti Audio-Technica mají méně filigránsky podané detaily, ale mají jich dost, aby reprodukce bavila i náročnějšího posluchače, a zároveň jim chybí plnost a muzikálnost. I s náročnými nahrávkami si poradí s přehledem, potěší rychlé a dobře kontrolované basy a precizně vykreslené výšky. Zvukově nás z testované trojice oslovily nejvíce.

Závěr

Sluchátka Audio-Technica ATH-TWX9 pořídíte za 7–8 tisíc korun, podle obchodu a akce, Sony WF-1000XM5 aktuálně za 5–7 tisíc, podle obchodu a akce, a Technics EAH-AZ80 okolo 7 tisíc korun.

Je to hodně? Ano. Je to příliš? Záleží na tom, jaký je váš vztah k hudbě, ke zvuku, ke svým uším. Pokud posloucháte rádi a hodně, pak koupi dražších sluchátek nepovažujeme za rozmar, ale smyslupnou volbu.

Nejlepší potlačení okolního hluku nabídla sluchátka Sony, nejlépe naším uším sedl zvukový projev sluchátek Technics. Pro které se rozhodnete vy, je ale pouze na vás, v této společné recenzi jsme se snažili nalézt dostatek indicií, abyste byli se svým finálním rozhodnutím spokojeni.


Test - recenze