Test: Sluchátka, co vypnou okolní hluk a ještě slušně zahrají

aktualizováno 
Žhavá novinka představuje nový systém digitálního potlačení okolního hluku Digital NC. Výkonný procesor s umělou inteligencí vám uleví od hlukového smogu ve městech. První test MDR-NC500D na českém internetu.

Sluchátka Sony MDR-NC500D | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

První test sluchátek s aktivním potlačením okolního hluku jsme vám přinesli prakticky přesně před rokem. Šlo o circumaurální sluchátka Sennheiser PXC-450, hodnotili jsme je velmi dobře jak po stránce kvality hudební reprodukce, tak i účinnosti potlačení hluku. Rok vývoje je v této oblasti skutečně dlouhá doba - podívejme se na jeho výsledek ve žhavé novince Sony MDR-NC500D.

Sony MDR-NC500D

K čemu to je?
Hluk pronikající do sluchátek je největším nepřítelem poslechu hudby při chůzi městem či jízdě dopravními prostředky. Pomocí elektroniky ho však lze ve sluchátkách potlačit, takže i při letu letadlem či jízdě tramvají můžete hudbu poslouchat v klidu, nerušeně a při příjemné hlasitosti. A nebo v open-space kancelářích tím získáte klid na práci.

Tichostroj pro zachování duševního zdraví

Samotný princip eliminace hluku prostředí se v podstatě nezměnil. V mušlích sluchátek je integrovaný mikrofon, který snímá hluk pronikající do prostoru sluchátek. Tento hluk elektronicky převede do protifáze a přimíchá do hudebního signálu. Membrány reproduktorů sluchátek pak mimo hudby hrají i invertovaný hlukový signál. Takto vzniklé hlukové "protivlny" se srazí s originálními hlukovými vlnami a vzájemně se vyruší. A zbude jen vlnění chtěného zvuku, tedy hudby.

Sony MDR-NC500D

Co naopak prošlo zásadní změnou je samotné elektronické zpracování signálu. Signál z mikrofonu je zdigitalizován a analyzován, podle výsledku pak procesor rozhoduje o volbě vhodného režimu dalšího zpracování signálu pro co nejúčinnější výsledek. Vybírá mezi třemi režimy - A je vhodný pro hluk letadla, B pro autobus, vlak či tramvaj, C je optimalizován pro hlučné kancelářské prostředí.

Pokud byste byli nespokojeni s rozhodnutím automatiky, můžete režimy přepínat ručně, případně si stiskem tlačítka "vyžádat" nový výběr automatiky, například když vystoupíte z tramvaje a jdete tišší boční ulicí. Analýza trvá zhruba tři vteřiny a změna režimu je opravdu patrná.

Lehká, ale zimní

Samotná sluchátka jsou běžné konstrukce s pevným hlavovým mostem s přizpůsobením velikosti hlavy a aretací. Mušle jsou k mostu napojeny dvojicí kloubů umožňujících dostatečné možnosti otočení a naklopení mušlí, včetně sklopení pro snadné složení do transportního pouzdra. Samotné ozvučnice jsou uzavřené, circumaurální (celé ucho je uvnitř mušle) s velmi měkkým polstrováním.

Sony MDR-NC500D

Spolu s nízkou hmotností jsou to správné předpoklady pro pohodlný posez na hlavě, což by opravdu nastalo, kdyby nebyly náušníky potažené jemnou koženkou, pod kterou se ucho a jeho bezprostřední okolí potí - především v slunečném dni, nejlépe při pohybu. Tomu jinak sluchátka nebrání, přítlak hlavovým mostem je dostatečný.

V levé mušli se ukrývá Li-Ion akumulátor, který je plně nabit zhruba po třech hodinách a udrží sluchátka v provozu až na 15 hodin (dle hodnot výrobce, v testu jsme se při normálním poslechu dostali zhruba na 11 - 12 hodin). S pomocí šroubováku je demontovatelný, takže teoreticky je možná i jeho výměna.

Sony MDR-NC500D

Na pravé mušli naleznete ovládací prvky - hlavní vypínač, volbu režimu zpracování signálu a funkci "monitor", která přeruší zpracování signálu a okolní hluk naopak zesílí - můžete si tak poslechnout například hlášení v tramvaji.

Součástí balení je prodlužovací sluchátkový kabel se "škatulkou", do které můžete vložit dvojici AA baterií a prodloužíte tak hrací dobu sluchátek.

Sony MDR-NC500D

Signálový kabel zapojíte do konektoru sluchátek místo standardního kabelu, napájecí o kousek vedle. Pro běžné nabíjení slouží dodávaný síťový adaptér.

Sony MDR-NC500D

Velkou nevýhodou je fakt, že ve vypnutém stavu sluchátka nehrají vůbec, chybí volba "bypass". Pokud tedy dojdou všechny baterie a elektrická síť není po ruce, nepustíte si vůbec nic.

Sony MDR-NC500D

Na hlavě v provozu

Sluchátka jsem používal jak v našem malém redakčním open-space, tak na cestách městem, tedy v autobuse, tramvaji, metru a na frekventované ulici. Na hlavě drží perfektně, pohodlně, dojem kazí jen silně se potící uši. Při běhu nebo důraznějším dusání někdy pronikají do zvuku nízkofrekvenční rázy z chůze ... trochu jako by ve vedlejším okrese běžel vysokotonážní dinosaurus. Jsou však velmi slabé, neruší.

Míra odhlučnění od okolí je vysoká, perfektní. Jízda v metru nebo v tramvaji se dá úrovní hluku přirovnat k jízdě v Audi A6 po slušné silnici - monotónní podkresový hluk, důsledně potlačeny jsou i dynamické hluky - otevírání dveří, hlášení, křik dětí, siréna metra. Bohužel jsou potlačeny všechny hluky, včetně houkaček a výstražných znamení, musíte si tedy dávat velký pozor, co se kolem vás děje. Většina vnímání okolí je v tu chvíli na očích, zvuk vás o blížícím se nebezpečí nemůže varovat.

Zvuk průměrný, ale v tichu!

Samotný zvuk patří spíše k průměrným, neurazí, ale ani nenadchne. Běžný popík reprodukuje s dostatečně hutnými basy, relativně hezky podanými středy a poměrně nesmělými papírovými výškami. Vyšší středy jsou neustále kolorovány mírným zkreslením - samotné ho nevnímáte, ale pokud nahrávku jen trochu znáte, všimnete si toho.

Razantnější hudba, ať již jde o poslední album Nightwish, výběrovku Kornů nebo živák Justina Timberlakea, postrádá "břink" a náboj, trochu nudí. V případě Kornů byla sice razance slušná, ale hudební prostor se smrsknul a celkové podání zbytečně nabralo na nepříjemné agresivitě.

Sony MDR-NC500D
Tato redukce se bude hodit pro připojení k palubnímu zábavnímu centru

Podstatně lepších výsledků sluchátka dosahují u jazzu a akustické hudby - jednotlivé tóny jsou sice trochu "vyžehlené", postrádají jemné detaily a nuance, ale celkově zní velmi dobře - až na ty slabší výšky.

Pravdou však je, že Korny i Justina si při troše snahy poslechnete i s neodhlučněnými sluchátky, stačí přidat na hlasitosti. Podobné řešení však neexistuje u interpretů jako Joshua Redman či Katie Melua - ty si v autobuse s běžnými sluchátky nemáte šanci poslechnout, při testování MDR-NC500 jsem si jich užíval dosytosti.

Opět jsem si uvědomil, že neustálá vysoká hladina hluku je neuvěřitelně ubíjející. Třičtvrtěhodinová cesta MHD (2x denně) uběhla podstatně příjemněji a na jejím konci jsem se necítil zdaleka tak ubitě jako jindy. Především díky tomu mají sluchátka mé doporučení.

Sečteno, podtrženo

Extrémně účinné potlačení okolního hluku, vysoký komfort nošení, dlouhá provozní doba na baterie. Mínusem je pouze průměrný zvuk a pocení uší pod koženkovými náušníky.

 sluchátka s potlačením hluku  Sony MDR-NC500D
 cena:  399 USD (jakmile bude známa cena v ČR, aktualizujeme)
 maximální výkon:  100 mW
 impedance:  40 Ohm (1 kHz)
 frekvenční rozsah:  5 - 24 000 Hz
 potlačení hluku:  20 dB (potlačení energie okolního hluku o 99%)
 měniče:  40 mm (CCAW)
 napájení:  Li-Ion, 2x AA, síťový adaptér
 hmotnost:  195 g

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

K síti se připojila největší solární elektrárna. Rekord dlouho nevydrží

Pohled na elektrárnu Nur Abú Zabí ze vzduchu

Ve Spojených arabských emirátech k začátku července spustili největší fotovoltaickou elektrárnu na světě. Má maximální...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Další z rubriky

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Ptáčci jsou zpět. Pusťte si rádio, jehož program vytváří sama příroda

Mikrofony projektu SlowRadio.

Po zimní přestávce jsme opět spustili SlowRadio, přímý přenos zpěvu ptáčků a zvuků přírody z jižních Čech. Program...

Cenově dostupný OLED televizor: má skvělý obraz a jen drobné mouchy

OLED televizor Panasonic TX-55FZ800E v redakčním testu

Společnost Panasonic je v televizorech pojem a modelová řada FZ800 příkladem, proč tomu tak je. Při současné ceně by si...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz