Čtvrtek 7. prosince 2023, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 7. prosince 2023 Ambrož, Benjamin

Nové O2TV je hezčí, hlavní rozdíl vynikne při fotbalovém mistrovství

Vyzkoušeli jsme novou verzi služby O2TV. Na straně vysílatele se změnilo úplně vše, na straně diváka jsou proměny spíše drobné a kosmetické.
Domácí obrazovka služby O2TV

Domácí obrazovka služby O2TV | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Nová služba O2TV funguje na platformě společnosti Cetin, s využitím streamovacích technologií společností Kaltura a Broadpeak. Je postavena na architektuře takzvaných mikroslužeb, které běží na cloudové infrastruktuře Amazon Web Services. Výhodou takového řešení je rychlá škálovatelnost výkonu služby, takže by měla být dobře připravena například na prudké nárůsty aktivních uživatelů během zásadních fotbalových utkání.

Sportovní megakanál O2 TV Sport Max na celý rok zdarma? Díky iDNES Premium

„Technologie využívá automatizované řízení zátěže streamingu v síti, díky tomu tak dokáže efektivně pokrýt zátěž v extrémních špičkách. Nové prostředí poskytuje i rozšířené logování a monitoring kvality fungování služby, a to na úrovni každého zařízení zákazníka, což je velký benefit při proaktivním řešení zákaznických problémů,“ upřesnila nám Veronika Zachariášová z tiskového oddělení O2.

Převod stávajících zákazníků na novou službu proběhne na začátku příštího roku, vždy v jednom datu se všemi zařízeními najednou. Kdo si dnes koupí nový O2TV set-top-box, bude na něm již nová verze služby. Zcela nové zákazníky pak na set-top-boxu, webu a v mobilním zařízení čeká rovnou nová služba, s výjimkou chytrých televizorů LG a Samsung, tam jim bude k dispozici starší verzi aplikace, dokud nebude nová připravena.

Jaká je nová O2TV?

Službu jsme vyzkoušeli na set-top-boxu, který byl představen letos v srpnu. Ke službě byl připojen v režimu OTT, tedy skrze jiného poskytovatele internetu. Jako kontrolní televizor posloužil QD-OLED Sony XR-55A95, jehož recenzi připravujeme.

O2TV na nové platformě přivítá přepracovanou domácí obrazovkou, kde většinu prostor zabírá náhled právě vysílaného pořadu na posledním sledovaném kanálu. Přes spodní část modrou barvou částečně překrytého obrazu je lišta právě vysílaných programů v pořadí, jak jsou seřazeny v EPG – stejně jako tomu bylo u předchozí generace. Na rozdíl od ní nejsou v okénkách jen grafiky s logy televizních stanic, ale screenshoty obrazu z právě vysílaného pořadu.

Domácí obrazovka nové O2 TV

Z prvního zobrazení domácí obrazovky zmizely zástupci TV programu, rozkoukaných pořadů, uložených nahrávek a další položky. Program se přesunul nahoru na lištu, najdete tam i seznam nahrávek, k rozkoukaným pořadům se musíte proscrollovat níž. Film týdne a Tip O2 TV zmizel beze stopy. Proměnila se sekce nastavení a nenašli jsme možnost přeskupit pořadí kanálů v EPG.

Hned pod lištou právě vysílaných pořadů je nabídka žánrově roztříděných filmů a seriálů k okamžitému přehrání. Mám chuť na akční film? Na rodinnou komedii? Vybírám již z předvybraných. Jde o odvysílané filmy a seriály z různých televizních stanic, vybrané a nachystané ze zpětného přehrání - k přehrání jsou okamžitě a zdarma, nejde o tituly z placené videotéky. Pro snadnější výběr jsou doplněny hodnocením v ČSFD.

Ze stejných zdrojů čerpá i ještě o něco níže umístěná nabídka nejlepších filmů a nejlepších seriálů, tentokrát bez žánrového třídění, rozhoduje hodnocení na ČSFD.

Obsah roztříděný do žánrových kategorií.

Rozkoukané pořady, ve kterých můžete pokračovat

Nejlepší odvysílané filmy a seriály

Dalším scrollováním se dostanete na výběr právě běžících živých sportovních přenosů, opět z různých televizních kanálů, nikoli jen z nabídky O2 TV Sport, což je fér.

Poslední řadou zástupců jsou nově přidané pořady do videotéky. Pokud chcete její plnou nabídku, najdete ji na horní liště. Tam najdete i sekci Premium s nabídkou VOD služby HBO MAX, National Geographic HD, O2TV Plus, Dětský koutek (s nabídkou epizod různých seriálů z Disney Channel a Nickelodeon) a Mall.TV.

Samostatná dětská sekce

Rodiče na horní liště zaujme položka Dětské, která na hlavní obrazovku vybere aktuálně vysílané dětské pořady, pořady které co nevidět začnou a výběr dětských filmů a seriálů, opět včetně hodnocení ČSFD. Milá je lišta „Vaši hrdinové“, kde si dítě může vybrat z odvysílaných pořadů od Večerníčka, přes Prasátko Peppu, Šmouly až třeba po Scooby-Doo.

Přehlídka dětských hrdinů

Škoda je, že dětský výběr lze opustit i bez PIN, stejně jako přehrát odvysílané pořady, které rozhodně nejsou vhodné pro vybranou věkovou kategorii – necháte dítě dívat na krtečka a ono za chvíli přeladí na terminátora.

„Toto je otázka na dodavatele obsahu. Snažíme se, aby nám začali dodávat obsah v daném hodnocení přístupnosti a následně bude fungovat i filtrování obsahu. Rodičovský PIN slouží pro O2 Videotéku a pro kanály pro dospělé,“ vysvětluje Zachariášová.

Zklamáním je, že při rychlém posuvu v rámci pořadu není vidět náhled obrazu, který by usnadnil vyhledání jeho začátku, nebo konce reklamního bloku. Předpokládali jsme, že jde o ústupek provozovatelům televizních stanic, kterým tak snadněji uteče zisk z přehrávání reklamy - na zablokování rychloposuvu jsme nepřekvapivě narazili jen na kanálech TV Prima. Náš předpoklad byl ale lichý.

„V tuto chvíli má přednost performance, rychlost posuvu před náhledovým obrázkem. Nicméně tuto funkci plánujeme dodat snad už příští rok,“ doplňuje tisková mluvčí O2.

Je to asi dobře, protože v některých situacích není současná verze aplikace na set-top-boxu nejsvižnější. A právě na optimalizaci s cílem zrychlení jejího chodu na stávajícím hardware, se nyní vývojáři údajně věnují.

  • Nejčtenější

Vymysleli je kvůli vesmírným misím, nyní je používáme v našich domovech

v diskusi je 30 příspěvků

4. prosince 2023

Čističky vzduchu, solární články, vývoj LED technologie, sušení potravin, bateriové domácí...

Navštivte svůj Google účet, než ho firma smaže. Už nyní však mizí data

v diskusi je 35 příspěvků

30. listopadu 2023

Společnost Google se rozhodla vyčistit své servery od účtů, které již nějakou dobu jejich uživatelé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejsou peníze. Česko odmítlo poslat astronauta Svobodu na krátkou misi

v diskusi je 132 příspěvků

6. prosince 2023  22:14

Česká republika nevyužije nabídku americké společnosti Axiom na let do vesmíru pro českého...

OBRAZEM: Šest nápadů, které se neujaly, byť to jejich tvůrci mysleli dobře

v diskusi je 44 příspěvků

3. prosince 2023

Velké i menší technologické firmy hýří mnoha nápady, ale ne vždy jsou jejich snahy korunovány...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Staré weby vznikly v devadesátých letech a stále běží. Ukážou počasí i film

v diskusi je 12 příspěvků

5. prosince 2023

Ač se historie webu začala psát teprve v roce 1990, kdy se zrodila vůbec první webová stránka,...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Klobásy a temná ezoterika. Jak jsem si zajel s KSČM do Polska za nákupy

Premium Ještě že jsem dorazil s předstihem. Autobus z temného náměstí v Lysé nad Labem vyráží o dvě minuty dříve, než bylo...

Nová princezna. Herečka Sára Korbelová o vánoční pohádce i intimních scénách

Premium Je jí jednadvacet, ale už má za sebou slušnou řádku rolí. A zajímavých, od těhotné studentky po slečnu trpící úzkostmi....

Anglické Wikipedii letos vévodil ChatGPT, v Česku Petr Pavel

v diskusi nejsou příspěvky

7. prosince 2023

Anglická verze internetové encyklopedie Wikipedia zveřejnila čísla návštěvnosti svých stránek....

Letadla na odstřel. Největší tragédii způsobili proruští separatisté

v diskusi je 47 příspěvků

7. prosince 2023

Minule jsme se zabývali největšími leteckými katastrofami způsobenými technickými závadami nebo...

Nejsou peníze. Česko odmítlo poslat astronauta Svobodu na krátkou misi

v diskusi je 132 příspěvků

6. prosince 2023  22:14

Česká republika nevyužije nabídku americké společnosti Axiom na let do vesmíru pro českého...

OBRAZEM: První horská zubačka byla… Ta americká samozřejmě. A jezdí dodnes

v diskusi je 7 příspěvků

6. prosince 2023

První horská ozubená železnice byla dokončena v roce 1869 ve Spojených státech. Jejím cílem je...

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...

Vyhráli čtvrt miliardy ve sportce, roky se schovávají. Radost nikdy nepřišla, říkají

Premium Na těle má vytetovaných šest čísel. 3, 5, 7, 8, 25 a 29. Jsou to čísla, která jemu a jeho manželce přinesla 250 milionů...

Zemřela slovenská zpěvačka Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara

Ve věku 43 let zemřela na Floridě slovenská zpěvačka Barbara Haščáková z pěveckého dua MC Erik & Barbara, které se v...

České croblihy končí. Špatné rozhodnutí srazilo pekárně vaz

Pekárna Oh Deer Bakery, kterou v roce 2017 otevřel Lukáš Vašek, v polovině prosince zavírá své provozy v Praze. Důvodem...

StarDance opustil cukrář Josef Maršálek. V děkovné řeči padla peprná slova

Osmé kolo StarDance bylo posledním pro cukráře Josefa Maršálka a Adrianu Maškovou. V rozstřelu byli s kajakářem...

Po snížení DPH potraviny zdraží, zjistil od obchodníků ministr Výborný

Snížení DPH o tři procentní body u potravin na 12 procent nesníží ceny v obchodech. V pondělí to ohlásil po jednání s...