Nová služba O2TV funguje na platformě společnosti Cetin, s využitím streamovacích technologií společností Kaltura a Broadpeak. Je postavena na architektuře takzvaných mikroslužeb, které běží na cloudové infrastruktuře Amazon Web Services. Výhodou takového řešení je rychlá škálovatelnost výkonu služby, takže by měla být dobře připravena například na prudké nárůsty aktivních uživatelů během zásadních fotbalových utkání.
Sportovní megakanál O2 TV Sport Max na celý rok zdarma? Díky iDNES Premium |
„Technologie využívá automatizované řízení zátěže streamingu v síti, díky tomu tak dokáže efektivně pokrýt zátěž v extrémních špičkách. Nové prostředí poskytuje i rozšířené logování a monitoring kvality fungování služby, a to na úrovni každého zařízení zákazníka, což je velký benefit při proaktivním řešení zákaznických problémů,“ upřesnila nám Veronika Zachariášová z tiskového oddělení O2.
Převod stávajících zákazníků na novou službu proběhne na začátku příštího roku, vždy v jednom datu se všemi zařízeními najednou. Kdo si dnes koupí nový O2TV set-top-box, bude na něm již nová verze služby. Zcela nové zákazníky pak na set-top-boxu, webu a v mobilním zařízení čeká rovnou nová služba, s výjimkou chytrých televizorů LG a Samsung, tam jim bude k dispozici starší verzi aplikace, dokud nebude nová připravena.
Jaká je nová O2TV?
Službu jsme vyzkoušeli na set-top-boxu, který byl představen letos v srpnu. Ke službě byl připojen v režimu OTT, tedy skrze jiného poskytovatele internetu. Jako kontrolní televizor posloužil QD-OLED Sony XR-55A95, jehož recenzi připravujeme.
O2TV na nové platformě přivítá přepracovanou domácí obrazovkou, kde většinu prostor zabírá náhled právě vysílaného pořadu na posledním sledovaném kanálu. Přes spodní část modrou barvou částečně překrytého obrazu je lišta právě vysílaných programů v pořadí, jak jsou seřazeny v EPG – stejně jako tomu bylo u předchozí generace. Na rozdíl od ní nejsou v okénkách jen grafiky s logy televizních stanic, ale screenshoty obrazu z právě vysílaného pořadu.
Z prvního zobrazení domácí obrazovky zmizely zástupci TV programu, rozkoukaných pořadů, uložených nahrávek a další položky. Program se přesunul nahoru na lištu, najdete tam i seznam nahrávek, k rozkoukaným pořadům se musíte proscrollovat níž. Film týdne a Tip O2 TV zmizel beze stopy. Proměnila se sekce nastavení a nenašli jsme možnost přeskupit pořadí kanálů v EPG.
Hned pod lištou právě vysílaných pořadů je nabídka žánrově roztříděných filmů a seriálů k okamžitému přehrání. Mám chuť na akční film? Na rodinnou komedii? Vybírám již z předvybraných. Jde o odvysílané filmy a seriály z různých televizních stanic, vybrané a nachystané ze zpětného přehrání - k přehrání jsou okamžitě a zdarma, nejde o tituly z placené videotéky. Pro snadnější výběr jsou doplněny hodnocením v ČSFD.
Ze stejných zdrojů čerpá i ještě o něco níže umístěná nabídka nejlepších filmů a nejlepších seriálů, tentokrát bez žánrového třídění, rozhoduje hodnocení na ČSFD.
Dalším scrollováním se dostanete na výběr právě běžících živých sportovních přenosů, opět z různých televizních kanálů, nikoli jen z nabídky O2 TV Sport, což je fér.
Poslední řadou zástupců jsou nově přidané pořady do videotéky. Pokud chcete její plnou nabídku, najdete ji na horní liště. Tam najdete i sekci Premium s nabídkou VOD služby HBO MAX, National Geographic HD, O2TV Plus, Dětský koutek (s nabídkou epizod různých seriálů z Disney Channel a Nickelodeon) a Mall.TV.
Rodiče na horní liště zaujme položka Dětské, která na hlavní obrazovku vybere aktuálně vysílané dětské pořady, pořady které co nevidět začnou a výběr dětských filmů a seriálů, opět včetně hodnocení ČSFD. Milá je lišta „Vaši hrdinové“, kde si dítě může vybrat z odvysílaných pořadů od Večerníčka, přes Prasátko Peppu, Šmouly až třeba po Scooby-Doo.
Škoda je, že dětský výběr lze opustit i bez PIN, stejně jako přehrát odvysílané pořady, které rozhodně nejsou vhodné pro vybranou věkovou kategorii – necháte dítě dívat na krtečka a ono za chvíli přeladí na terminátora.
„Toto je otázka na dodavatele obsahu. Snažíme se, aby nám začali dodávat obsah v daném hodnocení přístupnosti a následně bude fungovat i filtrování obsahu. Rodičovský PIN slouží pro O2 Videotéku a pro kanály pro dospělé,“ vysvětluje Zachariášová.
Zklamáním je, že při rychlém posuvu v rámci pořadu není vidět náhled obrazu, který by usnadnil vyhledání jeho začátku, nebo konce reklamního bloku. Předpokládali jsme, že jde o ústupek provozovatelům televizních stanic, kterým tak snadněji uteče zisk z přehrávání reklamy - na zablokování rychloposuvu jsme nepřekvapivě narazili jen na kanálech TV Prima. Náš předpoklad byl ale lichý.
„V tuto chvíli má přednost performance, rychlost posuvu před náhledovým obrázkem. Nicméně tuto funkci plánujeme dodat snad už příští rok,“ doplňuje tisková mluvčí O2.
Je to asi dobře, protože v některých situacích není současná verze aplikace na set-top-boxu nejsvižnější. A právě na optimalizaci s cílem zrychlení jejího chodu na stávajícím hardware, se nyní vývojáři údajně věnují.