Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

MP3 v hliníku - iAudio4 flash přehrávač (recenze)

iAudio4 MP3 flash přehrávač s velkým barevně podsvíceným displejem, FM tunerem, a diktafonem. Nahraje vaši oblíbenou píseň z rádia, převede do MP3 všechna alba z kamarádova discmana. To vše v hliníkové krabičce o velikosti zapalovače.

MP3 flashový „nejen přehrávač" nabitý funkcemi, od korejské  společnosti Cowon  Systems, Inc., právě přichází.
U nás zatím  nepříliš známá značka, iAudio (iRiver  před nějakým rokem  ovšem také nebyl nijak známý) vypustila do světa hned několik  typů přehrávačů: harddiskový přehrávač M3, flashové  přehrávače CW200 a CW300 a  dnes recenzovaný kousek s prostým  číselným označením iAudio 4.
Vyjma fotoaparátu nabízí  “čtyřka“ snad vše, co se dá do takové drobečka  napěchovat.  Navíc případné nové funkce  mohou být v budoucnu dodány  prostřednictvím upgradovatelného firmwaru (fotoaparát ovšem asi nikoliv).

iAudio 4 je hudební přehrávač,  FM tuner, diktafon, rekordér s možnosti nahrávání z  externího zdroje  přes line-in, nebo rádia, přímo do MP3 s množstvím  uživatelských  nastavení. Vše je zabaleno v  elegantním hliníkovém hranolku  o  velikosti 75x32x17 mm, s různobarevně podsvíceným a patřičně  velkým displejem.

Teď ještě, aby vše co, je popsáno  a vychváleno v obsáhlém přiloženém  manuálu, fungovalo tak,  jak má. Pojďme testovat.

Co za své peníze dostanete?

Z  krabičky na vás již při koupi, skrze fólii, vykukuje samotný  přehrávač.  Uvnitř balení pak naleznete následující položky.

 • Přehrávač iAudio 4 (ve verzi 128, 256 , 512 MB - připravuje se 1 GB),
 • sluchátka (pecky) značky Cresyn,
 • mikrotužkovou baterii,
 • šňůrku pro upevnění přehrávače na krk,
 • pouzdro na přehrávač, pro upevnění na pásek,
 • USB kabel,
 • USB konektor,
 • Line-in kabel (jack - jack),
 • CD s ovladači a programem JetShell,
 • manuál v četšině + AJ, NJ, FJ.

 

iAudio4a iAudio4a

Výbava je na úrovni a díky ovladačům  na přiloženém CD, přehrávač nemá problém  komunikovat s  počítačem vybaveným Windows 98. Pod Windows 2000 není potřeba  instalovat žádné ovladače. Nemohli jsme bohužel vyzkoušet  spolupráci iAudia s  MacOS, kterou by měl taktéž podporovat.

Displej hraje barvami

A to doslova. Můžete si nastavit barevnou hudbu a kochat se blikajícím displejem. Má to ovšem dvě nevýhody. Baterky se relativně  rychle odeberou  zpět do nabíječky nebo tříděného sběru. Druhá chybka je ještě trochu zásadnější. Při poslechu s barevnou hudbou totiž v reproduktorech trošku lupe. Musíte si tedy vybrat, buď poslouchat efektně, nebo kvalitně.

Tím, ale veškerá kritika na displej končí a je na řadě pění chvály. Po zapnutí přístroje vám na uvítání zatančí panáček  a displej zabliká všemi dostupnými barvami. Intro lze samozřejmě přeskočit, takže nijak neobtěžuje. Navíc je opravdu efektní a dobře ilustruje schopnosti displeje.
Pro každý zvolený mód (přehrávač, FM tuner...) lze namixovat podbarvení displeje podle chuti, pomocí nastavení složek red-green-blue.
Velikost displeje, vhodně zvolený font písma, uměřená grafika a zobrazení veškerých důležitých stavových informací včetně např. graficky znázorněné křivky právě používaného equalizéru, to vše by se dalo shrnout do tří slov: displej nemá chybu. 

iAudio4a

Komfortní ovládání

Tlačítka  jsou umístěna po obvodu přístroje. Ovládání je intuitivní  a  pohodlné. Je nutné si zvyknout na nízký zdvih kolébky (volume,  přetáčení).  Pouze  díky (vinou) mnoha funkcím, je dobré se ze začátku občas podívat do  manuálu, kteréže tlačítko  je to pravé a je-li potřeba krátký nebo dlouhý  stisk.

iAudio4a

Přepínání  mezi jednotlivými módy přehrávače se provádí prostřednictvím  přehledného grafického menu, aktivovaného tlačítkem mode  (viz obrázek). Ovládání je analogické pro všechny režimy přehrávače.

iAudio4a iAudio4a

Přehledně uskladněná data - navigace

V iAudiu se opravdu neztratíte. Přístroj používá přehledný systém adresářů. Zvlášť jsou uloženy hudební soubory stažené z počítače v jednom z podporovaných formátů a zvlášť nahrávky z rádia, diktafonu nebo line-in vstupu. Přehrávač zobrazuje stromovou strukturu adresářů, takže pohyb a vyhledávání jednotlivých skladeb není vůbec žádný problém. Vybrané soubory lze smazat.

Přehrávání bez problémů

iAudio4a

Přístroj podporuje formáty MP3, MP2, WAV, WMA, ASF. Poradí si s id3tagy ve verzi 1 i 2. Lze si dokonce vybrat, kterému dáte přednost. Co iAudio zatím nezvládá, je čeština - bohužel. Název souboru je sice zobrazen korektně a s diakritikou, ale informace z id3tagu již obsahují pouze klasický rozsypaný čaj. Vzhledem k péči, kterou společnost Cowon svým výrobkům věnuje, lze však doufat, že v některém příštím firmwaru přijde i naše mateřština.

Equalizér lze nastavit dle libosti

Za použití zkušebních sluchátek Koss Porta pro byla reprodukce bez výhrad. Nastavení FLAT není pro reprodukci hudby nijak ideální, pro mluvené slovo však zcela dostačující. Problém jsou opět pouze basy, které obzvláště na Kossech jsou velmi výrazné. Díky možnosti uživatelského nastavení equalizéru ale lehce vyřešíte i tento problém. iAudio jde  dokonce tak daleko, že vám dá možnost upravit i přednastevené křivky. Stupeň po stupínku, frekvenci za frekvencí včetně jedné volné pozice pro vaši vlastní křivku (tím myslím EQ, nikoliv vaší postavy).

Specialitou iAudia je sekce JetEffect, která kromě equalizéru nabízí ještě další 4 možnosti jak vylepšit (nebo také zdeformovat) zvuk nahrávky.
Jedná se o funkce se záhadnými názvy: BBE, M3B, MP Enhance, 3D surround. Necháme na vás, kterou a zda vůbec tyto možnosti využijete. M3B neboli Mach3Bass přidává basy, BBE zase, podle výrobce „čistí“ hudbu. M3B se sluchátky Koss opravdu nepoužijete (basů je dostatek i tak), co přesně dělá BBE nevíme, nicméně asi nejlepší je nechat u této položky nastavenu střední hodnotu. MP enhance vrací MP3 nahrávce to, co jí komprese vzala zejména ve vysokých kmitočtech, a je dobré nechat tuto funkci zapnutou.

iAudio4a iAudio4a

Výdrž má

Výrobce hlásí 15 hodin nepřetržitého hraní na jednu mikrotužkovou baterii (AAA). My říkáme: „skoro“. S přiloženou alkalickou Duracellkou vydrželo iAudio přehrávat Šimka se Sobotou celých 13 hodin. Výdrž se samozřejmě mění se stylem používání. Ale i když jsme použili přístroj jako diktafon, neklesla pod cca 10 hodin.

24 pamětí vám bude ještě málo - FM tuner s dobrým příjmem

iAudio4a

Podle webových stránek prodejce lze do paměti uložit 20 stanic. iAudio však nabízí celých 24 pozic. Přístroj si sám projede (funkce auto scan) celé pásmo a dostupné stanice uloží, dle pořadí do paměti. Uložené stanice lze, opět pomocí stromové struktury v menu, mazat či přeukládat na jiné pozice.  Ruční ladění nebo doladění uložených stanic je možné na stupnici po 0,05 MHz.
Příjem tuneru je dobrý, silné stanice si ani nezašumí. Při použití auto scanu nalezl tuner 24 stanic (v budově, Vinohradská ul., Praha). Z toho 15 absolutně bez šumu, 7 mírně porušených, ale poslouchatelných a na 2 pozice uložil pouze šum. Auto scan by hledal i dále, ale dvacet čtyři míst v paměti mu vystačilo pouze do 102,5 MHz.

Stanice lze při poslechu rovnou nahrávat do MP3 . Kvalitu nahrávky ovlivníte nastavením bitrate v rozmezí 32 až 128 kbps (32-64 kbps pouze mono).  Výsledek je plně srovnatelný s přímým poslechem dané stanice.
Cestovatelé jistě uvítají možnost přizpůsobit tuner danému zeměpisnému regionu. Výběr je celkem exotický: Čína, Japonsko, Rusko, Korea, nějaká Evropa a US.

Diktafon

iAudio4a

Vestavěný mikrofon je umístěn na vrchní straně přehrávače. Jeho citlivost navolíte na stupnici v rozmezí od 1 do 10. Nám se nejlépe osvědčilo nastavení na stupeň 9. 
Kvalitu záznamu lze nastavit od 32kbps do 128 kbps (mono). Při nahrávání rozhovoru několika lidí do vzdálenosti dvou metrů je zvuk dobře srozumitelný, bez výrazného šumu. Se zvyšující se vzdáleností (2 m a více) je pochopitelně více zastřený a zašuměný.

Pro ušetření místa v paměti se nabízí funkce Active Voice, neboli aktivace nahrávání hlasem. Při nastavení citlivosti na stupeň 10 (mikrofon reaguje pouze na velký hluk) nepřimějete přístroj nahrávat snad ani výstřelem z děla. Ideální výsledky dosahovalo iAudio při stupni 8 (citlivost mikrofonu 9). Polohlasná mluva ze vzdálenosti 0,5 m byla bez problémů nahrána včetně krátkých pomlk mezi slovy. Výhodou je, že pokud přístroj naváže na přerušenou nahrávku, vše uloží do stejného souboru. Mezery se při poslechu projevují nepatrným lupnutím.

Line-in nahrávání - nijak oslnivé výsledky

iAudio4a

Lákavě vypadá nabídka iAudia na přímé enkódování do MP3 formátu, z jakéhokoliv externího zdroje pomocí line-in vstupu a přiloženého kabelu (3,5 mm jack -jack). Bitrate lze nastavit v rozmezí 32 - 128 kbps, přičemž v rozmezí 32-64 kbps je nahrávka pouze mono. Taktéž je možné upravit citlivost line-in vstupu (od 1 do 10).
Bohužel i při maximálním nastavení kvality (bitrate 128 kbps, 44 kHz) má nahrávka nepříjemný zvonivý zvuk. U trochu hutnější hudby (rock...) však zvonění zaniká ve zvuku nástrojů.

Další a další nastavení

Přehrávač umožňuje nastavit opravdu kde co. Od délky podsvětlení displeje přes různé repeat a shuffle módy, rychlost přetáčení až po nastavení funkce sleep (tj. za jak dlouho od nastavení se přehrávač vypne) v rozmezí 0 až 120 minut nebo vypnutí (v případě nečinnosti) přístroje 0 do 60 minut. Dále lze upravit, podle typu AAA článku lze i indikátor stavu baterie. A jak by řekl Horst Fuchs „Lze toho ještě mnohem, mnohem víc“.

Komunikace s PC - data rychle dovnitř i ven

Stahování souborů probíhá prostřednictvím USB portu 1,1. Přenosová rychlost dosahuje velmi slušných 833kB/s v obou směrech. Paměť o kapacitě  256 MB tedy zaplníte za cca 5 minut. (Porovnejte s CMTech CA-B200MT a Creative Rhomba, článek zde)

Přiložený software JetShell a JetAudio využijete ke stahování, rippování, přehrávání a konvertování empétrojek a spol.. JetShell lze dále použít k změně bitrate u mP3, úpravě id3tagů, stahování údajů z CDDB databáze, formátování flash paměti,  stahování uvítacího loga iAudio atd.

Provedení - Hliník se vrátil

 iAudio4a iAudio4a

Jak už jsme  naznačili na začátku, celkové provedení přehrávače je velice stylové a převážně v hliníku. Na krku vám tato mašinka jistě ostudu neudělá. Trošičku problém by mohla být úchytka pro šňůrku na krk, která je jen tak přilepena k tělu přístroje. Pro připojení USB kabelu je nutné pootevřít kryt na baterii.

Shrnutí

MP3 flash přehrávače v poměru úložný prostor v MB / cena v Kč, jsou stále v nevýhodě oproti harddiskovým přehrávačům nebo MP3 discmanům. Zato v poměru velikost / výkon jasně vedou. iAudio4 je toho krásnou ukázkou. Nejenže je funkcemi přímo nabitý, ale naprostá většina z nich se dá i velmi dobře použít. Velmi důležitá je i podpora výrobce, které se iAudiu dostává zatím vrchovatě. Návody, nový firmware... to vše je ke stažení zde. Cena cca 5 500 Kč (testována 256 MB verze) je také více než přijatelná.

iAudio4a

Klady
+ kvalitní hliníkové a elegantní provedení
+ zvuk
+ diktafon
+ FM tuner
+ nahrávání z rádia
+ množství uživatelských nastavení

Zápory

- nahrávání přes line-in vstup
- zatím nepodporuje formát OGG Vorbis
- zatím nepodporuje češtinu v id3tagu

 

Další info a podrobná technická specifikace zde.
K testování zapůjčila společnost Bell technology spol. s.r.o.

 

 

 
Autor:
 • Nejčtenější

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Evropa se vrátila do vesmíru. Nová raketa Ariane 6 úspěšně dokončila první let

Z kosmodromu Korou ve Francouzské Guyaně odstartovala nová evropská raketa Ariane 6. Loni se do vesmíru vydala na svou poslední cestu raketa Ariane 5. A protože je druhá a menší evropská raketa...

9. července 2024,  aktualizováno  10.7 6:25

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důmyslné zbraně příkazového řádku Windows

Někomu tento způsob ovládání může přijít archaický, jiný na něj nedá dopustit. Řeč je o ovládání Windows prostřednictvím příkazů. Příkazový řádek je nedílnou součástí tohoto operačního systému od...

12. července 2024

Dynamitové beranidlo nahánělo strach – hlavně posádce. Zrod prasečích člunů

Třebaže se počátky ponorkové zbraně datují do raného novověku, teprve průmyslová revoluce z přelomu 19. a 20. století dodala lidstvu technologie, díky nimž se ponorné čluny staly opravdovými...

7. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Ilustrátora Wintera věznili nacisté. Kreslil erotické i historické vtipy

Malíř, karikaturista, ilustrátor a humorista Jiří Winter-Neprakta, který se narodil před 100 lety, byl rekordmanem v počtu kreslených vtipů, zajímal se však například i o antropologii a tajemno všeho...

14. července 2024

Prasečí čluny provázely podivuhodné havárie. Zabíjel benzin, vodík i chlor

V předchozích dílech seriálu jsme se seznámili s ranými americkými ponornými čluny – tzv. pigboaty. Tentokrát se podíváme na jejich službu, kterou lemovalo množství nehod, havárií a raritních...

14. července 2024

SpaceX dostala dočasnou stopku, raketa Falcon 9 špatně vynesla satelity

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) pozastavil starty raket Falcon 9 od soukromé společnosti SpaceX. Stalo se to poté, co jedna z těchto raket neúspěšně umístila satelity na oběžnou dráhu....

13. července 2024  11:38

Před 100 lety vybojovalo Československo první zlatou olympijskou medaili

V pořadí VIII. olympijské hry se konaly od 5. do 27. července 1924 ve francouzské metropoli, nicméně již 4. května 1924 začaly některé soutěže na hrách. Zúčastnilo se jich 3089 sportovců (z toho 135...

13. července 2024

Lela Vémola je na starých fotkách k nepoznání. Takto vypadala před plastikami

Kamarádka Lely Ceterové, Petra Batthyányová sdílela na sociálních sítích osmnáct let starou fotografii, na které je se...

Třískovi jsem šest let platil letenky a hotel, vzpomíná Jan Hrušínský

Premium Táta Rudolf ho uměl pochválit, ale také pokárat. Jednou v šatně mu například vmetl, že mu celé představení zkazil svojí...

Jeden z nejhorších filmů vůbec slušně vydělává i po 30 letech od natočení

První filmová adaptace kultovní bojovky Street Fighter z roku 1994 se umísťuje v žebříčcích nejhorších snímků všech...

Zemřel dětský kamarád mimozemšťana Alfa. Herec usnul v rozpáleném autě

Zemřel herec Benji Gregory. Televizním divákům je známý jako Brian z populárního sitcomu 90. let Alf. Gregorymu bylo 46...

Oběti žrali vepři. Hororové zlo páchal sériový vrah ve svém Prasečím paláci

Injekce, motorové pily, sexuální orgie, motorkáři. A hladoví vepři. Scény, při nichž vyhasínaly životy vancouverských...