MP3 flashový „nejen přehrávač" nabitý funkcemi, od korejské společnosti Cowon Systems, Inc., právě přichází.
U nás zatím nepříliš známá značka, iAudio (iRiver před nějakým rokem ovšem také nebyl nijak známý) vypustila do světa hned několik typů přehrávačů: harddiskový přehrávač M3, flashové přehrávače CW200 a CW300 a dnes recenzovaný kousek s prostým číselným označením iAudio 4.
Vyjma fotoaparátu nabízí “čtyřka“ snad vše, co se dá do takové drobečka napěchovat. Navíc případné nové funkce mohou být v budoucnu dodány prostřednictvím upgradovatelného firmwaru (fotoaparát ovšem asi nikoliv).
iAudio 4 je hudební přehrávač, FM tuner, diktafon, rekordér s možnosti nahrávání z externího zdroje přes line-in, nebo rádia, přímo do MP3 s množstvím uživatelských nastavení. Vše je zabaleno v elegantním hliníkovém hranolku o velikosti 75x32x17 mm, s různobarevně podsvíceným a patřičně velkým displejem.
Teď ještě, aby vše co, je popsáno a vychváleno v obsáhlém přiloženém manuálu, fungovalo tak, jak má. Pojďme testovat.
Co za své peníze dostanete?
Z krabičky na vás již při koupi, skrze fólii, vykukuje samotný přehrávač. Uvnitř balení pak naleznete následující položky.
- Přehrávač iAudio 4 (ve verzi 128, 256 , 512 MB - připravuje se 1 GB),
- sluchátka (pecky) značky Cresyn,
- mikrotužkovou baterii,
- šňůrku pro upevnění přehrávače na krk,
- pouzdro na přehrávač, pro upevnění na pásek,
- USB kabel,
- USB konektor,
- Line-in kabel (jack - jack),
- CD s ovladači a programem JetShell,
- manuál v četšině + AJ, NJ, FJ.
Výbava je na úrovni a díky ovladačům na přiloženém CD, přehrávač nemá problém komunikovat s počítačem vybaveným Windows 98. Pod Windows 2000 není potřeba instalovat žádné ovladače. Nemohli jsme bohužel vyzkoušet spolupráci iAudia s MacOS, kterou by měl taktéž podporovat.
Displej hraje barvami
A to doslova. Můžete si nastavit barevnou hudbu a kochat se blikajícím displejem. Má to ovšem dvě nevýhody. Baterky se relativně rychle odeberou zpět do nabíječky nebo tříděného sběru. Druhá chybka je ještě trochu zásadnější. Při poslechu s barevnou hudbou totiž v reproduktorech trošku lupe. Musíte si tedy vybrat, buď poslouchat efektně, nebo kvalitně.
Tím, ale veškerá kritika na displej končí a je na řadě pění chvály. Po zapnutí přístroje vám na uvítání zatančí panáček a displej zabliká všemi dostupnými barvami. Intro lze samozřejmě přeskočit, takže nijak neobtěžuje. Navíc je opravdu efektní a dobře ilustruje schopnosti displeje.
Pro každý zvolený mód (přehrávač, FM tuner...) lze namixovat podbarvení displeje podle chuti, pomocí nastavení složek red-green-blue.
Velikost displeje, vhodně zvolený font písma, uměřená grafika a zobrazení veškerých důležitých stavových informací včetně např. graficky znázorněné křivky právě používaného equalizéru, to vše by se dalo shrnout do tří slov: displej nemá chybu.
Komfortní ovládání
Tlačítka jsou umístěna po obvodu přístroje. Ovládání je intuitivní a pohodlné. Je nutné si zvyknout na nízký zdvih kolébky (volume, přetáčení). Pouze díky (vinou) mnoha funkcím, je dobré se ze začátku občas podívat do manuálu, kteréže tlačítko je to pravé a je-li potřeba krátký nebo dlouhý stisk.
Přepínání mezi jednotlivými módy přehrávače se provádí prostřednictvím přehledného grafického menu, aktivovaného tlačítkem mode (viz obrázek). Ovládání je analogické pro všechny režimy přehrávače.
Přehledně uskladněná data - navigace
V iAudiu se opravdu neztratíte. Přístroj používá přehledný systém adresářů. Zvlášť jsou uloženy hudební soubory stažené z počítače v jednom z podporovaných formátů a zvlášť nahrávky z rádia, diktafonu nebo line-in vstupu. Přehrávač zobrazuje stromovou strukturu adresářů, takže pohyb a vyhledávání jednotlivých skladeb není vůbec žádný problém. Vybrané soubory lze smazat.
Přehrávání bez problémů
Přístroj podporuje formáty MP3, MP2, WAV, WMA, ASF. Poradí si s id3tagy ve verzi 1 i 2. Lze si dokonce vybrat, kterému dáte přednost. Co iAudio zatím nezvládá, je čeština - bohužel. Název souboru je sice zobrazen korektně a s diakritikou, ale informace z id3tagu již obsahují pouze klasický rozsypaný čaj. Vzhledem k péči, kterou společnost Cowon svým výrobkům věnuje, lze však doufat, že v některém příštím firmwaru přijde i naše mateřština.
Equalizér lze nastavit dle libosti
Za použití zkušebních sluchátek Koss Porta pro byla reprodukce bez výhrad. Nastavení FLAT není pro reprodukci hudby nijak ideální, pro mluvené slovo však zcela dostačující. Problém jsou opět pouze basy, které obzvláště na Kossech jsou velmi výrazné. Díky možnosti uživatelského nastavení equalizéru ale lehce vyřešíte i tento problém. iAudio jde dokonce tak daleko, že vám dá možnost upravit i přednastevené křivky. Stupeň po stupínku, frekvenci za frekvencí včetně jedné volné pozice pro vaši vlastní křivku (tím myslím EQ, nikoliv vaší postavy).
Specialitou iAudia je sekce JetEffect, která kromě equalizéru nabízí ještě další 4 možnosti jak vylepšit (nebo také zdeformovat) zvuk nahrávky.
Jedná se o funkce se záhadnými názvy: BBE, M3B, MP Enhance, 3D surround. Necháme na vás, kterou a zda vůbec tyto možnosti využijete. M3B neboli Mach3Bass přidává basy, BBE zase, podle výrobce „čistí“ hudbu. M3B se sluchátky Koss opravdu nepoužijete (basů je dostatek i tak), co přesně dělá BBE nevíme, nicméně asi nejlepší je nechat u této položky nastavenu střední hodnotu. MP enhance vrací MP3 nahrávce to, co jí komprese vzala zejména ve vysokých kmitočtech, a je dobré nechat tuto funkci zapnutou.
Výdrž má
Výrobce hlásí 15 hodin nepřetržitého hraní na jednu mikrotužkovou baterii (AAA). My říkáme: „skoro“. S přiloženou alkalickou Duracellkou vydrželo iAudio přehrávat Šimka se Sobotou celých 13 hodin. Výdrž se samozřejmě mění se stylem používání. Ale i když jsme použili přístroj jako diktafon, neklesla pod cca 10 hodin.
24 pamětí vám bude ještě málo - FM tuner s dobrým příjmem
Podle webových stránek prodejce lze do paměti uložit 20 stanic. iAudio však nabízí celých 24 pozic. Přístroj si sám projede (funkce auto scan) celé pásmo a dostupné stanice uloží, dle pořadí do paměti. Uložené stanice lze, opět pomocí stromové struktury v menu, mazat či přeukládat na jiné pozice. Ruční ladění nebo doladění uložených stanic je možné na stupnici po 0,05 MHz.
Příjem tuneru je dobrý, silné stanice si ani nezašumí. Při použití auto scanu nalezl tuner 24 stanic (v budově, Vinohradská ul., Praha). Z toho 15 absolutně bez šumu, 7 mírně porušených, ale poslouchatelných a na 2 pozice uložil pouze šum. Auto scan by hledal i dále, ale dvacet čtyři míst v paměti mu vystačilo pouze do 102,5 MHz.
Stanice lze při poslechu rovnou nahrávat do MP3 . Kvalitu nahrávky ovlivníte nastavením bitrate v rozmezí 32 až 128 kbps (32-64 kbps pouze mono). Výsledek je plně srovnatelný s přímým poslechem dané stanice.
Cestovatelé jistě uvítají možnost přizpůsobit tuner danému zeměpisnému regionu. Výběr je celkem exotický: Čína, Japonsko, Rusko, Korea, nějaká Evropa a US.
Diktafon
Vestavěný mikrofon je umístěn na vrchní straně přehrávače. Jeho citlivost navolíte na stupnici v rozmezí od 1 do 10. Nám se nejlépe osvědčilo nastavení na stupeň 9.
Kvalitu záznamu lze nastavit od 32kbps do 128 kbps (mono). Při nahrávání rozhovoru několika lidí do vzdálenosti dvou metrů je zvuk dobře srozumitelný, bez výrazného šumu. Se zvyšující se vzdáleností (2 m a více) je pochopitelně více zastřený a zašuměný.
Pro ušetření místa v paměti se nabízí funkce Active Voice, neboli aktivace nahrávání hlasem. Při nastavení citlivosti na stupeň 10 (mikrofon reaguje pouze na velký hluk) nepřimějete přístroj nahrávat snad ani výstřelem z děla. Ideální výsledky dosahovalo iAudio při stupni 8 (citlivost mikrofonu 9). Polohlasná mluva ze vzdálenosti 0,5 m byla bez problémů nahrána včetně krátkých pomlk mezi slovy. Výhodou je, že pokud přístroj naváže na přerušenou nahrávku, vše uloží do stejného souboru. Mezery se při poslechu projevují nepatrným lupnutím.
Line-in nahrávání - nijak oslnivé výsledky
Lákavě vypadá nabídka iAudia na přímé enkódování do MP3 formátu, z jakéhokoliv externího zdroje pomocí line-in vstupu a přiloženého kabelu (3,5 mm jack -jack). Bitrate lze nastavit v rozmezí 32 - 128 kbps, přičemž v rozmezí 32-64 kbps je nahrávka pouze mono. Taktéž je možné upravit citlivost line-in vstupu (od 1 do 10).
Bohužel i při maximálním nastavení kvality (bitrate 128 kbps, 44 kHz) má nahrávka nepříjemný zvonivý zvuk. U trochu hutnější hudby (rock...) však zvonění zaniká ve zvuku nástrojů.
Další a další nastavení
Přehrávač umožňuje nastavit opravdu kde co. Od délky podsvětlení displeje přes různé repeat a shuffle módy, rychlost přetáčení až po nastavení funkce sleep (tj. za jak dlouho od nastavení se přehrávač vypne) v rozmezí 0 až 120 minut nebo vypnutí (v případě nečinnosti) přístroje 0 do 60 minut. Dále lze upravit, podle typu AAA článku lze i indikátor stavu baterie. A jak by řekl Horst Fuchs „Lze toho ještě mnohem, mnohem víc“.
Komunikace s PC - data rychle dovnitř i ven
Stahování souborů probíhá prostřednictvím USB portu 1,1. Přenosová rychlost dosahuje velmi slušných 833kB/s v obou směrech. Paměť o kapacitě 256 MB tedy zaplníte za cca 5 minut. (Porovnejte s CMTech CA-B200MT a Creative Rhomba, článek zde)
Přiložený software JetShell a JetAudio využijete ke stahování, rippování, přehrávání a konvertování empétrojek a spol.. JetShell lze dále použít k změně bitrate u mP3, úpravě id3tagů, stahování údajů z CDDB databáze, formátování flash paměti, stahování uvítacího loga iAudio atd.
Provedení - Hliník se vrátil
Jak už jsme naznačili na začátku, celkové provedení přehrávače je velice stylové a převážně v hliníku. Na krku vám tato mašinka jistě ostudu neudělá. Trošičku problém by mohla být úchytka pro šňůrku na krk, která je jen tak přilepena k tělu přístroje. Pro připojení USB kabelu je nutné pootevřít kryt na baterii.
Shrnutí
MP3 flash přehrávače v poměru úložný prostor v MB / cena v Kč, jsou stále v nevýhodě oproti harddiskovým přehrávačům nebo MP3 discmanům. Zato v poměru velikost / výkon jasně vedou. iAudio4 je toho krásnou ukázkou. Nejenže je funkcemi přímo nabitý, ale naprostá většina z nich se dá i velmi dobře použít. Velmi důležitá je i podpora výrobce, které se iAudiu dostává zatím vrchovatě. Návody, nový firmware... to vše je ke stažení zde. Cena cca 5 500 Kč (testována 256 MB verze) je také více než přijatelná.
Klady
+ kvalitní hliníkové a elegantní provedení
+ zvuk
+ diktafon
+ FM tuner
+ nahrávání z rádia
+ množství uživatelských nastavení
Zápory
- nahrávání přes line-in vstup
- zatím nepodporuje formát OGG Vorbis
- zatím nepodporuje češtinu v id3tagu
Další info a podrobná technická specifikace zde.
K testování zapůjčila společnost Bell technology spol. s.r.o.