Hudbu vyléčí nízké ceny, internet a hon na plagiátory

aktualizováno 
Každé třetí hudební CD na trhu je pirátské - co s tím? Americkou RIAA zajímají jen uživatelé internetu a skuteční piráti se jí smějí. Britové kompakty zlevnili a zaznamenali rekordní prodeje. A co teprve až se v Evropě prosadí singlový obchod od Microsoftu?

Americká copyrightová organizace RIAA se domnívá, že se trefila do černého, když začala rozesílat žaloby na jednotlivé uživatele P2P sítí. Vzhledem k tomu, že je v USA používá 60 milionů Američanů, tím určitě vymýtí hudební pirátství a znatelně stoupne prodej CD. Jenže je to trochu jinak. Americká justice si stěžuje, že ji RIAA zbytečně přetěžuje, a co víc, za bukem se smějí skuteční piráti - příslušníci organizovaného zločinu, kteří obchodují s nelegálními audio nosiči.

Černé disky jedou

Podle údajů RIAA poklesl prodej CD v roce 2001 o 10 % a loni o dalších 6,8 - údajně kvůli nekontrolovatelnému šíření hudby po internetu. Pravda je však jiná: Největší ztráty legálnímu obchodu s kompaktními disky způsobují překupníci s plagiáty.

Podle záznamů Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) se podíl pirátských disků na trhu se zvukovými nosiči během posledních tří let zdvojnásobil. Každé třetí prodané CD pochází z nelegální lisovny. Jak IFPI uvádí ve svém posledním bulletinu z letošního července, v roce 2002 se počet prodaných černých kopií zvýšil o 14 % a v celosvětovém měřítku překročil miliardu kusů. Hodnota padělaného zboží se odhaduje na 4,6 miliardy liber.

Zlatá éra CD skončila spolu s vinylem

Stříbřité kotouče byly na vrcholu slávy v roce 1999, kdy bylo v USA vydáno 38.900 titulů. V roce 2001 už to bylo už jen 27 tisíc desek. Podle údajů RIAA znamenaly poslední dva roky snížení produkce CD o čtvrtinu, což se na prodejích muselo zákonitě projevit.

Mark Mulligan, analytik společnosti Jupiter Research, vysvětluje, že hudební průmysl může jen těžko zopakovat úspěch z 80. a 90. let minulého století. Zákazníci se totiž zbavovali vinylů a hromadně kupovali CD verze oblíbených alb.

"Toto období intenzivní výměny nosičů je ale minulostí, proto musel přijít útlum," uvedl Mulligan pro BBC News.

Jednou z příčin současného propadu prodeje je tak paradoxně samotný nosič CD.

Zlevnit nebo zavřít krám

Všechny strádající trhy by si měly vzít příklad z Velké Británie. Tam se totiž loni prodalo rekordních 228 milionů alb. Jak je to možné? Podle Britského fonografického průmyslu (BPI) totiž v průměru nestála ani deset liber, tj. v přepočtu necelých 450 korun. Většina kamenných obchodů se raději přizpůsobila cenám v supermarketech a dravé konkurenci webových prodejců.

Tržby z prodeje sice poklesly, ale s tím se průmysl musí vyrovnat. Současné nadsazené ceny a vysoké zisky z hudebních nosičů nejsou nadále udržitelné.

Nebo na internet...

Do Evropy mohla vnést čerstvý vítr nová iniciativa softwarového gigantu Microsoft, MSN Music Club. Týká se bohužel jen západní části starého kontinentu. Microsoft hodlá, podobně jako Apple s iTunes, integrovat internetový obchod přímo do přehrávače Windows Media Player.

MSN Music Club nabídne přes 200 tisíc skladeb od pěti světových vydavatelství, čili přibližně totéž, co zákazníci najdou také v katalogu iTunes. Službu zaštiťuje britská společnost OD2, která se již delší dobu stará o elektronickou distribuci hudby.

Uživatelé budou moci soubory volně kopírovat, vypalovat, poslouchat v přenosných přehrávačích apod. Většina skladeb bude po 99 centech, populární hity budou stát 1,30 euro. Za "zlaté singly", tj. skladby nasazované do rádií šest týdnů před oficiálním vydáním, zaplatí uživatelé 1,57 euro. Plná alba budou stát 12,49 euro - ceny jsou tedy vyšší než v případě iTunes.

Kdy pronikne Apple do Evropy?

To je zatím ve hvězdách, jenom z uživatelů Macintoshů by se zde služba nejspíš neuživila. Vyjednavači mají zatím spoustu starostí se získáním licencí k Windows verzi pro americký trh, která má být spuštěna koncem roku.

Není ovšem jasné, jak si napřesrok online knihovny v Evropě povedou. Pokud dojde ke zlevnění kompaktních disků tak, jak to naznačuje Británie, a cenové rozdíly mezi albem ke stažení a na fyzickém nosiči budou minimální... Co byste volili vy?

  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Možná i vy budete muset svůj televizor brzy doplnit DVB-T2 set-top boxem, pokud budete chtít nadále přijímat bezplatní...

Evoluční schovávaná. Umělá inteligence objevila triky a nečekané chyby

Schovka nevypadá zrovna jako vědecké bádání. Výzkumníci ale simulací miliard her na schovávanou ukázali, že se umělá...

Neházejte 737 Max na piloty, píše legenda „Sully“. Byla to smrtelná past

Chesley Sullenberger varuje před svalováním viny za nehody letadel 737 Max jen na piloty. Slavný „kapitán Sully“,...

Programování vám pomůže chápat svět, říká slavný geek. Varuje před AI

Říkat počítači, co má dělat, je naprosto jedinečná činnost. Naučí nás to mnohem víc, než si uvědomujeme. Programovat...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

O2 odškodní diváky, kteří kvůli chybě serverů neviděli fotbalový zápas

Úvodní zápas závěrečného 4. předkola Ligy mistrů mezi Kluží a Slavií vyvolal na sociálních sítích a v diskusích na...

Nezničte si je hloupou chybou. Vinylové desky jsou hitem, radíme jak na ně

Prodeje gramofonových desek rostou rychlým tempem a často se tak dostávají do rukou i generaci, pro kterou poslech...

Český Netflix má háček. Chybí některé seriály nebo nové díly

Spuštění české verze streamovací služby videa na přání Netflix s sebou přineslo jednu nepříjemnost. Zmizel...

Legendární sluchátka mají nástupce. Vyzkoušeli jsme „sedmistovky“ Bose

Příchod nových bezdrátových sluchátek s aktivním potlačením hluku Bose Noise Cancelling Headphones 700 doprovodila...

Najdete na iDNES.cz