Exkluzivně: Nové album Davida Kollera vyšlo i na internetu

  • 20
Čeští příznivci hudby mají poprvé možnost se rozhodnout, zda si očekávaný trhák půjdou koupit do běžného obchodu, nebo si ho legálně stáhnou z internetu. Od 2. června je na internetu druhá sólová desku Davida Kollera, kterou si fanoušci budou moci vypálit za cenu nižší než v kamenném obchodě.

Čeští příznivci hudby mají poprvé možnost se rozhodnout, zda si očekávaný trhák půjdou koupit do běžného obchodu, nebo si ho legálně stáhnou z internetu. Od 2. června je v nabídce internetového hudebního vydavatelství Bombaj druhá sólová desku Davida Kollera, kterou si fanoušci budou moci stáhnout a vypálit za cenu nižší než v kamenném obchodě.

Do obchodů i na internet

Dvojcédéčko nazvané prostě Kollerband, jehož první polovinu tvoří deset nových studiových skladby a druhou osm starších koncertních nahrávek, má doporučenou koncovou cenu 340 Kč. Na Bombaji jej lze celé stáhnout za 290 korun včetně bookletu, za jednotlivé tracky zaplatíte 22 korun. Čeští zákazníci tak mají poprvé v historii možnost vybrat si mezi fyzickým nosičem a downloadem. Soubory jsou ve formátu MPEG4/AAC, nakódované s datovým tokem 128 kbps a lze je vypálit jako audio CD.

Deska vychází v licenci Sony Music. "Je to jenom rokenrol," tvrdí o nové desce hnací motor skupiny Lucie.

© Sony Music

Na realizaci tohoto plánu má lví podíl sám David Koller, kterého nadchla možnost distribuce hudby po síti. Sám je však k použité technologii mírně skeptický: "Ve studiích jsou pořád lepší a lepší zařízení, jak analogové, tak digitální, doma si můžete pouštět hudbu na SACD, DVD Audio anebo dobře udělaném CD! Je škoda zvuk degradovat kompresí jako třeba MP3, ale pokud se to lidem líbí a chtějí to, tak proč ne?"

Frontman Kollerbandu dosud hlavní prodejní sílu vidí v klasických nosičích a online vydání svého alba bere zatím jen jako pilotní projekt, který by měl hudebním fanouškům ukázat, že po internetu je možné hudbu také kupovat, a nikoliv jen brát."Doufám, že se desky začnou po netu regulérně prodávat, a tím pádem taky třeba míň krást," uvedl zpěvák, bubeník a kytarista v jedné osobě.

S piráty má Koller své zkušenosti: "Ještě než oficiálně vyšla deska Kollerbandu, tak ji můj správce sítě smazal ze šesti pirátských serverů. Když někdo jen tak z legrace začne rozdávat ve velkém cizí práci, čas, energii a peníze, to myslím není úplně v pořádku."

Internetové hudební vydavatelství Bombaj není čtenářům Technetu neznámé. Projekt distribuce hudby prostřednictvím digitálních souborů jsme na našich stránkách poprvé představili před téměř třičtvrtě rokem. Bombaj od té doby utěšeně roste, kromě nezávislých interpretů se zde díky spolupráci s většími labely začínají objevovat také interpreti komerčně známější. Album Kollerband je toho důkazem.

© Sony Music

Otázky pro Bombaj - odpovídá Libor Kučera

Technet.cz: Kdo přišel na nápad vydat album i na netu?
Libor Kučera: Nápad se zrodil při pracovní schůzce s D. K., kdy Davida velmi zaujal systém distribuce hudby pomocí online downloadů. Bez jeho podpory by k realizaci takovéto novinky zcela jistě nedošlo. Při této příležitosti musím také zmínit velké pochopení a vstřicnost ze strany firmy Sony Music a toto album se stane základem pro mnohem rozsáhlejší spolupráci ve velice blizké budoucnosti.

Technet.cz: Kam může posunout celý hudební trh vydání tak významného titulu na internetu?
Libor Kučera: Od prvotního okamžiku existence vydavatelství Bombaj bylo záměrem zcela změnit zaběhnuté způsoby distribuce hudby, využít obrovského potenciálu našeho systému a nabídnout i tituly, které již dávno z distribuce vypadly, či se do ní případně nikdy nedostaly. Navíc internetová distribuce přináší zcela nový fenomén, a to nakupování hudby po jednotlivých písních, což přináší zákazníkovi možnost poskládat si vlastní kompilaci a koupit si tedy opravdu jen to, co chce. Ukázalo se, že ze strany malých a středních vydavatelství je o spolupráci velký zájem. V dohledné době chceme obsáhnout také produkci z Německa, Polska, Ruska a ostatních evropských zemí.

Rozhraní Bombaj.com

Technet.cz: Jaký rozdíl je mezi licencováním hudby pro další lisování a download?
Libor Kučera: Licenční kontrakt je v podstatě obdobou běžného kontraktu, jako má každý distributor lisovaných desek. Jediným specifikem je, že my prodáváme pouze práva a nikoliv nosiče, což zásadním způsobem ovlivňuje možný rozsah nabídky titulů. Vždyť Bombaj má na "skladě" od každého titulu vždy pouze jeden kus, který ovšem nemůže ze skladu zmizet. To je zcela nový fenomén.

Světlá budoucnost

Doufejme, že vydání Kollerbandu nezůstane na dlouho jen pomyslnou první vlašťovkou. Zprávy ze zákulisí hovoří o jednáních s dalšími většími i menšími labely, a tak je jen otázkou času, kdy prodej hudby po internetu zažije v srdci Evropy skutečný boom. Rozhodně se máme nač těšit.