DOPLNĚNO: FinePix S602Zoom - digitální dělo pro profíky i na doma (recenze)

aktualizováno 
Rozlišení až šest megapixelů, šestinásobný optický zoom, robustní vzhled, elektronický hledáček, automatika i plně manuální ovládání. Digitální zrcadlovka od Fuji pořizuje vynikající snímky za všech okolností, momentky z dovolené i fotografie pro seriózní práci.

FinePix S602Zoom můžeme zařadit do kategorie digitálních zrcadlovek. Tento prapodivný výraz znamená, že není použito průhledového zaměření ani klasického zrcadla, ale v hledáčku se nachází druhý LCD displej, na nějž je promítán snímaný obraz. Přístroj vzhledově vychází z přechozího modelu FinePix 6900, tělo přístroje je však ve všech ohledech robustnější. Liší se i rozmístění ovládacích prvků: spoušť nyní obepíná přepínač, jímž volíte mezi režimy snímání a prohlížení, případně můžete dát fotoaparátu "padla". Ovládání zoomu se nyní nachází na zadní stěně pod jog-dial prvkem, kterým vybíráte módy snímání.

FinePix S602Zoom

Objektiv, snímač
Fotoaparát je osazen desetiprvkovým objektivem EBC Fujinon s vynikající světelností F2.8, nabízející 6x zoom (ekv. ohniskové vzdálenosti ke kinofilmu 35-210 mm). Optika disponuje dvěma režimy pro detailní fotografii: klasické Makro snímá předměty ve vzdálenosti 10-50 cm, Super Makro pak již od 1 cm! Kromě automatického zaostřování lze přepínačem na boku aktivovat prstenec na objektivu a ostřit ručně - pomocníkem je indikace na displeji. Srdcem fotoaparátu je Super CCD čip třetí generace s rozlišením 3,1 megapixelu (2048x1536 bodů), jenž však díky odlišnému uspořádání světlocitlivých buněk a za pomoci interpolace produkuje obraz s rozlišením až 6 MP, tedy 2832x2128 bodů. Nový čip nabízí při obvyklé práci citlivost od 160 do 400 ISO. Za špatných světelných podmínek lze fotit i s citlivostí 800 nebo 1600 ISO v megapixelovém rozlišení 1280x960 bodů. V závislosti na rozlišení čipu lze optické přiblížení doplnit až 4,4x zoomem digitálním.

FinePix S602Zoom

Média
S602Zoom je svým způsobem revoluční, neboť jako jeden z mála fotoaparátů umožňuje ukládat snímky na dvě různé paměťové karty. Můžeme jej vybavit buď SmartMedia kartou či médiem CompactFlash Type II, a to včetně gigabytového IBM Microdrive. Karty nelze používat současně, aktivní úložný prostor je třeba zvolit v menu.

Fotka na šest způsobů
FinePix nabízí širokou škálu metod pořizování obrázků, jimiž uspokojí náročného i dovolenkového fotografa. Může pracovat buď v plné automatice, režimu scény (portrét, krajina, sport, noční snímek, černobílá fotografie), programovém módu (automatika s možností korekce), s prioritou clony (f/2.8 - f/11), času (3s - 1/1000s) či plně manuálním ovládáním, kdy lze nezávisle měnit oba parametry. Velmi sympatická je na displeji přítomnost expozimetru, jenž vypovídá o možném podexponování či přeexponování fotografie.

FinePix S602Zoom

Hromy, blesky
Interní blesk FinePixu lze použít i při focení předmětů v Makro režimu. Díky výklopnému řešení a umístění v nejvyšším možném bodě mu dlouhý objektiv nestíní ani při snímání objektů z velmi malé vzdálenosti. Nelze jej už ale použít v módu Super Makro. Blesk může pracovat v automatickém režimu pouze v případě, že je automatikou řízena i samotná expozice. V dalších módech lze zvolit blesk vynucený, s redukcí jevu červených očí, případně u obou variant pomalou synchronizaci např. při večerních snímcích. Bez patice pro externí blesk se náruživý fotograf neobejde a samozřejmě nechybí ani zde.

Manuální expozice ISO 160, f9, 1/500s
Manuální expozice ISO 160, f9, 1/500s (2048x1536, 546 kB)

Filmy
Další z vymožeností nového Super CCD čipu je možnost snímat pohyblivé video. Myslím tím skutečně plynulý pohyb, a nikoliv cukaturu s frekvencí 10 snímků za sekundu. S602Zoom dokáže zaznamenat video se zvukem ve formátu Motion-JPEG (QuickTime) při 30 snímcích/sec. ve dvou rozlišeních: QVGA 320x240 nebo VGA 640x480.

Denní snímek bez zoomu - náhled Denní snímek s optickým zoomem - náhled
Denní snímek bez zoomu (2048x1536, 535 kB)      Denní snímek, optický zoom (2048x1536, 524 kB)

Práce
Doufám, že se nikoho nedotkne formulace, že s tímto přístrojem je prostě radost pracovat. Fotoaparát se dobře drží (dvě ruce jsou podmínkou), všechny funkce jsou na dosah. Zvláště profesionálové ocení pohodlné ovládání, množství režimů, možnosti manuálního nastavení a zobrazování veškerých informací o expozici. Pro změnu drtivé většiny parametrů není nutno chodit do systémového menu, jsou okamžitě dostupné pomocí kombinace tlačítek a klávesy Shift. Fotoaparát nabízí jak kontinuální snímání, tak i bracketing - záznam tří snímků s různě odstupňovanou expozicí.

Optický+digitální zoom Interiér, blesk s redukcí červených očí
Optický+digitální zoom (2048x1536, 602 kB)      Blesk s Red-Eye redukcí (2048x1536, 547 kB)

Příslušenství
Téměř na závěr jsem si nechal bundlované vybavení fotoaparátu. Kromě hordy manuálů a kabelů k USB rozhraní a televizi dostanete také řemínek na cesty, čtyři tužkové baterie a CD-ROM. Na něm se nacházejí firemní ovladače a dále QuickTime, VideoImpression pro jednoduchý střih videa, grafický editor Adobe Photo Deluxe 4.0 a software Adobe ActiveShare pro tvorbu virtuálních alb a sdílení fotografií na internetu. Nedílnou součástí je také SmartMedia karta - naneštěstí pouze s kapacitou 16 MB. V nejvyšší kvalitě 6 MP ve formátu TIFF se na ni nevejde vůbec nic, snímek zabere 18 MB. Vzhledem k nadupanosti fotoaparátu je to bohužel šetření na nesprávném místě.

Noční snímek Režim Makro
Noční snímek (2048x1536, 546 kB)      Režim Makro (2048x1536, 542 kB)

Výkon
FinePix S602Zoom si rozhodně dovolím doporučit všem, kteří se o digitální fotografii seriózně zajímají. Výtečně fotí i na automat, ale jeho potenciál využijete teprve v okamžiku, kdy si začnete hrát s manuální expozicí. Fotografie jsou velmi věrné, vynikajících výsledků jsme dosáhli i při snímání za špatných světelných podmínek - při vysoké citlivosti pracoval Noise Reduction filtr na jedničku. Vážené čtenářstvo ráčí posoudit z přiložených snímků. Možnost připojit externí zábleskové zařízení posouvá přístroj do vyšších sfér. S602Zoom je jednoduše fotoaparát pro každou situaci za velice slušné peníze. Na trhu je sice již několik měsíců, ale díky svým kvalitám tu zcela jistě ještě dlouho zůstane.

Režim Super Makro
Režim Super Makro (2048x1536, 443 kB)

K testu zapůjčila společnost FUJIFILM CZ.

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Další z rubriky

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

Parádní zvuk i obraz. První TV Philips s ozvučením B&W hraje jako z praku

Rozhraní Android TV na Philips 55OLED903

Slabinou valné většiny televizorů je kvalita zvuku. Ta zpravidla stačí na zprávy, ale pro film nebo koncert je vhodné...

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Aural Neuronics Exquisite

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz