Čtvrtek 21. ledna 2021, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 21. ledna 2021 Běla

Vyzkoušeli jsme chytré brýle Moverio. Umí víc než Glass a stojí polovinu

Exkluzivně
Vyzkoušeli jsme druhou generaci chytrých brýlí Epson Moverio BT-200, které míří i na český trh. Oproti jiným budou méně hračkou a více pracovním nástrojem - používat je budou například piloti nebo zdravotní sestry. Přinášíme jejich první test v České republice.

Chytré brýle Epson Moverio BT-200 | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Po mnoha letech, kdy se bez většího zájmu veřejnosti videobrýle objevovaly buďto jako experimentální příslušenství pro herní virtuální realitu nebo pro soukromé přehrávání videa například v letadlech, přišel Google s konceptem chytrých brýlí Google Glass. Takto přilákaná masová pozornost motivovala mnoho dalších výrobců a tak se různých více čí méně „chytrých“ brýlí vyrojila celá řada.

O brýlích od Epsonu to platí jen částečně, protože uvedení první generace chytrých brýlí Moverio BT-100 přišlo téměř rok před uvedením Google Glass pro vyvolené vývojáře. Z brýlí se však stal hit, a tak se na první setkání se současnou generací Moveria na výstavišti v Las Vegas čekala fronta „až za roh“.

A je pro to i dobrý důvod. Chytré brýle Epson Moverio BT-200 se totiž od konkurence liší především posláním - nemají primárně sloužit pro zobrazování notifikací z androidích aplikací (jako Google Glass) ani vytvářet zcela virtuální realitu (jako Oculus Rift). Moverio mají naopak sloužit pro takzvanou rozšířenou realitu.

Chytré brýle Epson Moverio BT-200

Chytré brýle Epson Moverio BT-200

Rozšířená realita znamená prolnutí digitálního virtuálního světa s tím zcela skutečným, fyzickým. Brýle tak obraz vykreslují na průhlednou vrstvu, takže současně vidíte jak vykreslený elektronický obraz, tak přirozený pohled na okolní svět. Díky integrované kameře a spoustě čidel a senzorů dokáží s pomocí příslušného softwaru reálné objekty rozpoznat a udržet korespondující prvky virtuálního i reálného obrazu pospolu.  

Tři reálné příklady ze současnosti

Díky těmto vlastnostem nacházejí Moverio uplatnění zatím nikoli jako strůjce zábavy, ale zejména jako efektivní pracovní nástroj.

Příklad první: Letecká společnost EasyJet chce chytrými brýlemi Moverio vybavit své piloty i další personál. První aplikace, kterou aktuálně testují, pomůže pilotům s předletovou kontrolou.

Jak nám přiblížil vedoucí technického oddělení EasyJetu Ian Davies, současná praxe vypadá tak, že pilot obchází letadlo a když vidí nějaké poškození, zavolá technikům a ti v databázi dohledávají, zda jde o poškození již zaznamenané, nebo nové. S brýlemi Moverio s příslušnou aplikací okamžitě vidí, která poškození jsou již zaznamenaná a rovnou ví, zda je má hlásit a řešit, nebo ne. Předletová kontrola se tím může výrazně zkrátit.

Fotogalerie

Příklad druhý: Zajímavé použití již brýle Moverio nalezly ve zdravotnictví. Kalifornská společnost Evena Medical je doplnila infračervenými zářiči, kameru brýlí zbavila IR filtru a samozřejmě vytvořila příslušnou aplikaci. Brýle tak dokáží vidět na cévy a žíly pod kůží pacienta a lékaři jejich obraz vykreslují přímo na průhled na ruku (či jinou část těla) pacienta. Sestra či lékař tak přesně vidí, kam má zavést jehlu pro odběry krve, nebo kanylu pro intravenózní infuzi.

„Studie ukázaly, že až ve 40 procentech případů vyžaduje zavedení jehly opakované pokusy o nalezení a prostoupení žíly. Tím je nejen plýtváno drahým časem sestry, ale samozřejmě to způsobuje pacientům nepohodlí a nespokojenost,“ řekl magazínu BuseinessWire Frank Bell, ředitel společnosti Evena Medical. „S Evena Eyes-On brýlemi může sestra snadno a rychle nalézt a vybrat nejvhodnější žílu a to včetně náročných klinických prostředí, jako je pediatrie nebo novorozenecké oddělení,“ doplnil Bell. 

Druhý dojem ...

... je lepší než první

„Brýle od Googlu jsou mnohem elegantnější,“ prohlásila naše figurantka, když je poprvé spatřila.

Chytré brýle Epson Moverio BT-200

Po chvíli nošení a přechodu do atria budovy však otočila.„ Musím říct, že obraz je mnohem lepší než u Google Glass.“

Příklad třetí: Společnost JBKnowledge adaptovala pro brýle Moverio svoji aplikaci SmartReality, určenou pro konstruktéry ve stavebnictví. Těm může při prohlížení dvoudimenzionálních papírových plánů a nákresů na staveništi interaktivně vykreslovat 3D modely stavebních struktur přímo z BIM (Building Information Modeling) datových souborů daného projektu. 

Rozšířené realitě pro běžné uživatele pomůže SDK Wikitude

Dobrou zprávou pro „běžné“ neprofesionální zájemce o rozšířenou realitu je uvolnění vývojového prostředí Wikitude i přímo pro brýle Moverio. Wikitude je balík nástrojů a technologií usnadňující tvůrcům vývoj aplikace využívající prvky rozšířené reality.

Obsahuje například technologii pro rozpoznávání a sledování objektů. V off-line režimu dokáže rozpoznat až tisíc obrazů/objektů, další mohou být určené pomocí geolokace. Takto může být vytvořen třeba průvodce městem, kdy u zajímavých míst, budov a památek uvidíte v „průhledu“ jejich název i zajímavé informace. Rozpoznání obrázku (například i na webu, v knize, katalogu, na billboardu) může vyvolat reakci - přehrání videa, zobrazení 3D modelu, nebo interaktivní odkaz na webovou stránku. Co si bude tvůrce (či zadavatel) přát.

Co pod Wikitude již vzniklo? Například ve spolupráci s Fordem aplikace, která při pohledu do nového vozu představí funkce jednotlivých ovladačů a zařízení, pomocí textů, hlasu a videí. Herní magazín Watch Dogs připravil aplikaci, kdy při pohledu na vybrané stránky magazínu uvidíte 3D obrazy herních scén a postav, doplňující fotky a videa, nebo třeba rozhovory s tvůrci, nebo hráči. Přímo Wikitude nabízí navigační software, který instrukce vykresluje přímo do průhledu na silnici. Pro muzea a galerie je připravena aplikace, která po pohledu na umělecké dílo nabídne množství doplňkových informací. 

BT-200: mohutnější konstrukce a rámeček pro dioptrická skla

Zatímco Google Glass hrají spíše na elegantní nenápadnost, nevšimnout si osoby s nasazenými Moverii není dost dobře možné. Aby vytvářely obraz uprostřed zorného pole, máte před očima zhruba 10mm silná „skla“, ve kterých jsou zhruba v úhlu 45° vytvořené odrazné plochy, na které brýle z postranních mikroprojektorů promítají obraz. Bez projekce skrze ně vidíte bez většího úbytku jasu, po zapnutí na nich vidíte jasný a kontrastní obraz.

Detail „skla“ brýlí, vidět můžete i plošku, na kterou miniaturní projektory...

Detail „skla“ brýlí, vidět můžete i plošku, na kterou miniaturní projektory obraz promítají. V rohu si všimněte vestavěné videokamery.

Při pohledu skrze brýle an promítaný obraz nemusíte příliš přeostřovat (nebo...

Při pohledu skrze brýle an promítaný obraz nemusíte příliš přeostřovat (nebo jsme si to při testech alespoň neuvědomovali).

V příslušenství naleznete dvě různě tmavé „sluneční clony“ pro zvýšení kontrastu obrazu. Ten je tak překvapivě dobrý a i při slunečním počasí výborně zřetelný. Pokud nosíte dioptrické brýle, komfort nošení se značně sníží a nosní opěrky Moverií mají tendenci z nosu sklouzávat. Výrobce pro tyto případy přibalil prázdné obroučky, do kterých si můžete v optice nechat vsadit svá dioptrická skla a přicvaknout je přímo na Moveria.

Do transparentních obrouček můžete vložit i svá dioptrická skla..

Použití brýlí v exteriéru usnadní dvojice přídavných slunečních „brýlí“. Do transparentních obrouček můžete vložit i svá dioptrická skla.

Pochválit musíme nosní opěrku, kterou si můžete vytvarovat podle potřeby a po chvilce laborování tak chytré brýle příjemně usadit. Méně příjemná je vyšší hmotnost brýlí, jejich 88 gramů je soustředěno do přední části a při prudších pohybech tak nemáte pocit jistoty, že se na nose udrží. Pokud však použijete přídavné gumové „hokejky“ za uši na konec nožiček, které čekají v příslušenství, hlavu by opustit neměly. 

V brýlích se nachází dva miniaturní LCD projektory, každý pro jedno oko, s rozlišením 960 x 480 obrazových bodů a poměrem stran 16:9. Zorné pole je 23°, obraz má působit jako byste sledovali 40" obrazovku ze vzdálenosti 2,5 metru.

Takto vidí svět kamera v brýlích Epson Moverio. Je sice koncipována jako...

Takto vidí svět kamera v brýlích Epson Moverio. Je sice koncipována jako vstupní zařízení pro rozšířenou realitu, ale takto je nepoužitelná i pro publikování na sociálních sítích.

Při pohledu skrze brýle se spuštěným náhledem živé kamery si nicméně připadáte...

Při pohledu skrze brýle se spuštěným náhledem živé kamery si nicméně připadáte si trochu jako Robokop. Digitální transfokace je vzhledem k rozlišení snímače spíše formalitou.

Integrovaná kamera má jen VGA rozlišení, což příliš nevadí, není určena pro fotografování a natáčení videí, ale jako vstupní datové zařízení pro rozšířenou realitu. A samozřejmě čidla - zejména kompas, gyroskop a akcelerometr. Sluchátka s mikrofonem lze připojit do 3,5mm kombinovaného konektoru Jack v rozbočce na přívodním kabelu.

Android 4.0.4 a stejný procesor, jako v Google Glass

Nedílnou (byť fyzicky odpojitelnou) součástí brýlí je řídicí jednotka o velikosti menšího, ale buclatějšího telefonu. Ta obstará napájení, konektivitu, výpočetní výkon a integruje i velkou multi-dotykovou plochu pro ovládání aplikací a klasická „androidí“ tlačítka domů a zpět. Tlačítky na bocích uřídíte i hlasitost do sluchátek, jas displeje a přepínání ze 2D na stereoskopické 3D zobrazení.

Uvnitř je akumulátor, který by měl vystačit na zhruba pět až šest hodin provozu, samozřejmě bude záležet, jak náročnou úlohu bude systém zpracovávat (při našich pokusech jsme tohoto intervalu dosáhli). Díky napájecímu microUSB konektoru můžete provozní dobu zvětšit přídavným „battery packem“.

Chytré brýle Epson Moverio BT-200

Řídicí jednotka je nezbytná i pro obsluhu brýlí - pod palcem vidíte multi-dotykovou plochu.

O provoz systému se stará dvoujádrový ARM procesor Texas Instruments OMAP 4460 taktovaný na 1,2 GHz - je to stejný čip, který pohání Google Glass. Systém má k dispozici jen 1 GB RAM, což by mohl být v budoucnu problém - tvůrci aplikací pro Moverio s tím však musí od začátku počítat a aplikaci této konfiguraci přizpůsobit. Vestavěné 8GB uložiště lze rozšířit až 32GB microSDHC pamětí. 

Součástí řídicí jednotky je i GPS přijímač a samozřejmě Wi-Fi a Bluetooth komunikační karta.

Epson vsadil na starší vydání operačního systému Android „Ice Cream Sandwich“, konkrétně verzi 4.0.4. A protože Moverio není u společnosti Google certifikované, nemá přístup do aplikačního obchodu PlayStore a cloudových služeb Google (mimo prohlížeč). Aplikace tak instalujete ze speciálního Moverio Apps Market, případně „oklikou“ z instalačních APK souborů.

Co umí po vybalení z krabice a co je v obchodě

Po spuštění brýlí se zobrazí klasická androidí domovská obrazovka, jen s několika málo aplikacemi. Přehrát si můžete připravené instruktážní video a po vložení SDHC karty prostřednictvím základních androidích přehrávačů prohlížet fotografie a přehrávat videa (MPEG2, MPEG4). Titulky ze souborů nejsou podporovány, vyjma externí aplikace Headsubdisplay, která je má jako overlay vrstvu vykreslit přes jakékoli video - jejich synchronizace s obrazem však není nejsnadnější. Pokud máte stereoskopické „side-by-side“ video soubory, Moveria vám je přehrají v efektním 3D.

Nafotit průhled brýlemi tak, jak jej vidíte očima, nelze. Pro představu jsme...

Nafotit průhled brýlemi tak, jak jej vidíte očima, nelze. Pro představu jsme tak zachytili alespoň průhled jedním sklem. Optické zkreslení není při běžném pohledu vidět (objektiv byl dále, než oko).

Připravena je i aplikace Moverio Mirror, kdy mohou brýle fungovat jako zobrazovač pro jakékoli zařízení s bezdrátovým přenosem obrazu a zvuku Miracast a nebo naopak, obraz z Moverií můžete streamovat do televizoru s technologií Miracast.

Po nastavení wi-fi sítě a vyplnění registrace se můžete přihlásit do obchodu Moverio Apps Market a instalovat z něj volné aplikace. Vybírat si můžete z několika desítek aplikací, výběr zatím není největší.

Obchod s aplikacemi MOVERIO Apps Market. Stahování aplikací je poměrně pomalé,...

Obchod s aplikacemi MOVERIO Apps Market. Stahování aplikací je poměrně pomalé, nejspíše ze serverů z Japonska. Po startu v ČR očekáváme napojení na lokální servery.

„Spolupracujeme s českými vývojáři. Poskytli jsme jim jak vývojové prostředí, tak brýle na testování, aby v době uvedení Moverio BT-200 na český trh byly dostupné zajímavé lokální aplikace“ uvedl pro redakci Technet.cz Roman Vejražka z českého zastoupení společnosti Epson. „Především ale spolupracujeme přímo s firmami a podnikateli, vymýšlíme a realizujeme projekty tak, aby jim brýle Moverio zefektivnily práci a otevřely nové možnosti podnikání“ doplnil Vejražka.

Stáhnout si můžete několik her, které pro ovládání využívají vestavěné pohybové senzory, bohužel zatím nepracují s rozšířenou realitou a tak sice pobaví, ale nenadchnou. Podobně můžeme hovořit například o SphereSpot, kde si lze prohlédnout několik 360° panoramat z Japonska - otáčením hlavy dokola, nahoru a dolů. Navigační mapový systém, který by měl umožnit i průhledovou navigaci, kdy bude vykreslovat šipky kam máme zatočit, se ani po spuštění GPS „nechytnul“ - evidentně je zatím připraven jen na japonské ostrovy. Zaujala nás aplikace na orientační měření vzdálenosti určitého bodu od pozorovatele.

Výborně funguje aplikace Splashtop, se kterou se můžete připojit na vzdálenou plochu počítače s Windows, Mac OS, Linuxem, nebo jiného androidího či iOS mobilního zařízení. V Ubuntu 14.04 LTS se jej nepodařilo nainstalovat, ale s Windows 8.1 fungoval bez potíží. S jednou výhradou, použitý Acer S7 má rozlišení 2580 x 1440 pixelů, takže vše v Moveriích vypadalo maličce (i když použitelně). Při 1366 x 768 by to bylo poměrně pohodlné. Celý systém můžete z brýlí Moverio ovládat, ve sluchátkách slyšíte i zvuk počítače, je to příjemně funkční.

Vzdálený přístup k počítači s Windows 8.1.

Vzdálený přístup k počítači s Windows 8.1.

S jednou výhradou: tou je zadávání textu, které je na Moveriích zatím spíše otravné. Vyťukávání textu posouváním kurzoru na virtuální klávesnici palcem na dotykové ploše je značně neefektivní a Epson tomu nešel nijak naproti - žádné alternativní metody textového vstupu nepřipravil. Bylo by fajn, kdyby se v Moverio Apps Marketu objevil třeba Swipe.

Závěr: hračkou až na posledním místě

Moverio BT-200 zatím nejsou produktem, který byste toužili najít o letošních vánocích pod stromečkem. Na to je pro ně zatím připraveno příliš málo zajímavých, jejich možnosti využívajících a v českém prostředí dobře použitelných aplikací.

Na druhou stranu, v profesionální sféře si lze představit obrovské možnosti uplatnění, především s aplikacemi ušitými na míru. Na český trh se teprve chystají a navíc za docela rozumnou cenu - předpokládá se, že by mohly být za zhruba 19 500 korun včetně DPH.

Je možná škoda, že nejsou vybaveny stereoskopickou kamerou, ta by pro práci s rozšířenou realitou v prostoru byla jistě přínosem.

8. ledna 2014

  • Nejčtenější

Android TV mizí z televizorů. Podívejte se, co jej letos mnohde nahradí

Operačnímu systému Android TV zřejmě začíná poslední sezóna. Jak se ukázalo na veletrhu CES 2021, již letošní novinky...

Válka v jednom čísle. Jak Sověti na papíře vyhráli nad Západem

Sověti vyvinuli na přelomu 60. a 70. let analytickou metodu, která měla umožnit snadné srovnání vojenské techniky...

Rezervace očkování je plná zbytečných chyb. Způsobila i pád celého systému

Státní web na rezervaci očkování proti covidu-19 byl plný úplně základních chyb a zbytečných komplikací. Navíc začal...

Čest, talent i služba Hitlerovi. Nejlepší tankista války byl z Jesenicka

Během druhé světové války vznikla po vzoru leteckých es nová kasta es tankových. Patrně nejlepším tankistou 2. světové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operaci Pouštní bouře zahájily vrtulníky US Army úderem na radary

První letecký úder proti Iráku neprovedly před třiceti lety „neviditelné bombardéry“ USAF, ale vrtulníky Apache US...

Kdo staví vilu na Babě? Muž s vazbami na sponzory Zemanovy kampaně

Premium Nová prosklená vila na vrchu Baba v Praze budí zájem místních i turistů. Dům patří firmě Luboše Paška, který je...

Ano, Češi byli nejlepší! říká zámořský expert o časech, kdy i Kanada žárlila

Premium Omlouvá se při vzpomínce na nezdar Pavla Patery v Dallasu. Zápasy proti Buffalu s Dominikem Haškem v brance přirovnává...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

  • Další z rubriky

Staré byly lepší. I tak nový „kazeťák“ odvede dobrou práci

Vyzkoušeli jsme kazetový magnetofon TEAC W-1200, který přišel na trh zhruba dvě desetiletí poté, co kazety přestaly...

Se sluchátky od Microsoftu můžete ovládat PowerPoint, zvukem nenadchnou

Microsoft svá první zcela bezdrátová sluchátka pojal úplně jinak než většina konkurence. Slyšíte přes ně všechno dění v...

Apple konečně vydal očekávaná sluchátka přes uši. Ale ta cena...

Více než rok se spekulovalo o tom, že společnost Apple připravuje vlastní velká sluchátka. Nyní jsou spekulace u konce,...

Víc high-tech sluchátka si koupit nemůžete. NuraPhone hrají každému jinak

Pomocí otoakustické emise změří vlastnosti vašich uší a přizpůsobí jim zvuk tak, aby kompenzovaly jejich nedostatky. V...

Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek
Chleba přímo od krajánka: Ochutnali jsme nové pečivo Odkolek

V redakci jsme měli možnost otestovat dva nové chleby Odkolek. Mají vysoký podíl žitné mouky a nádherně propečenou kůrku, která láká k ochutnání už...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Analytik: Evropa byla od blackoutu setiny. Bez ČR by to Rakousko nezvládlo

8. leden 2021 se mohl stát skutečným „černým dnem”. Evropě totiž hrozil blackout, tedy masivní výpadek dodávek...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...