Brian Eno a Peter Gabriel osvobozují muzikanty od labelů

aktualizováno 
Dvě legendy hudebního nebe, Brian Eno a Peter Gabriel, zakládají iniciativu MUDDA, která má hudebníkům pomoci oprostit se od nahrávacích společností, vydávat svou produkci na internetu a ještě na tom vydělat.

Dvě hudební legendy, Brian Eno a Peter Gabriel, který mimochodem 17. května přijede koncertovat do Prahy, představili na hudebním festivalu MIDEM novou iniciativu s názvem "Úžasná unie digitálně stahovaných umělců" (Magnificent Union of Digitally Downloading Artists - MUDDA). Eno a Gabriel vyzývají všechny umělce, aby se spojili a odstartovali digitální revoluci.

Cílem iniciativy je změnit způsob, jakým umělci nakládají s internetem a jak je jejich materiál představován zákazníkům. Současný stav nutí muzikanty nejprve dokončit celé album, pak teprve mohou skladby vydat. I tak spousta hudby zůstane v šuplíkách a nikdy se na zvukové nosiče nedostane. Podle Gabriela je nyní vhodná chvíle tento zastaralý model odstranit a přijít se zcela novým přístupem.

"Chceme se zaměřit na proces tvorby spíš než na finální produkt. Můžete dát k dispozici víc hudby ve formě jaké chcete, za cenu jakou si určíte. Můžete klidně vydávat syrové, nedokončené skladby. Hlavní je, aby se hudba dostala k fanouškům," říká zakladatel MUDDA.

Peter Gabriel
Peter Gabriel

Gabriel tvrdí, že hudebníci tak budou mít svou tvorbu plně pod kontrolou. "Umělci se sami stanou prodavači. Budou na začátku potravního řetězce, ne na jeho konci, kde jsou teď."

Brian Eno vidí v internetu nové možnosti: "Cédéčka nás nutí tvořit hudbu určitým způsobem. Nemůžeme vydávat čtyřminutové skladby, protože je to neefektivní, ale stejně tak nemůžeme vydat 151-minutovou kompozici. Kompakt je z tohoto hlediska velice limitující, ale internet to může změnit! Jestli chcete něco na týden zadarmo vystavit na síti - je to jen vaše věc."

Cenová flexibilita je něco, co současný model hudebního průmyslu není schopen nabídnout. "Proč by se měly skladby prodávat za 99 centů? Proč třeba nedat každý měsíc jednu skladbu zadarmo? Musíme v této oblasti více experimentovat," říká Eno.

Gabriel přitakává: "Začínající kapely se čím dál častěji obracejí na internet a my jim chceme ukázat cestu. Zpeněžit svou tvorbu není žádná věda."

Bývalý člen kapely Genesis věří, že nahrávací společnosti nebudou vycházejícím hvězdám bránit v rozletu a svolí, aby sami komunikovali s fanoušky a nabízeli hudbu i mimo oficiální alba. Pro nezávislé hudebníky se internet stane novým zdrojem přímých příjmů. Na webových stránkách mudda.org píše: "Umělci, kteří podepsali smlouvu s labely, se v podstatě stali jen námezdními dělníky. Nyní nastal čas, aby měli mnohem větší slovo tom, jak je s jejich tvorbou nakládáno."

Ale Gabriel dodává, že iniciativa není křížová výprava proti nahrávacím společnostem. "Stále jsou funkce, které labely zvládají perfektně, třeba marketing, účetnictví, distribuce, nebo i vyhledávání talentů. Ale spoustu věcí mohou hudebníci dělat nezávisle na nich."

Zakladatelé MUDDA si uvědomují, že ne všechna tvorba se dá poslouchat, nicméně nikdo by umělce neměl omezovat v tom, co dá k dispozici na internet. "Pochopitelně to znamená, že se vyrojí množství odpadní produkce, což přináší zásadní otázku: Jak filtrovat nepodarky," uzavírá Gabriel.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Revoluční technologie pro televize od Samsungu má šanci převálcovat OLED

Televizory se zobrazovací technologií microLED budou zcela bez rámečků a...

Skvělá obrazová kvalita a škálovatelná velikost i modularita, díky které si budete moci sami složit čtvercový...

Televizor z Plzně potěšil, nabízí velmi dobrý obraz za příznivou cenu

Televizor Hisense H55U7A

Otestovali jsme v Plzni vyráběný televizor čínské značky Hisense. Za rozumnou částku nabízí výborný 120Hz LCD...

Parádní zvuk i obraz. První TV Philips s ozvučením B&W hraje jako z praku

Rozhraní Android TV na Philips 55OLED903

Slabinou valné většiny televizorů je kvalita zvuku. Ta zpravidla stačí na zprávy, ale pro film nebo koncert je vhodné...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz