Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 25. září 2023 Zlata

Levnější je lepší. Nová reprosoustava B&O je fascinující, ale ne skvělá

Dánská značka Bang&Olufsen odjakživa vyrábí designově a někdy i technicky výjimečnou elektroniku. Vyzkoušeli jsme nový model Edge a pro srovnání přidali poslední generaci úspěšného modelu A9. Novinka nás však nenadchla.

Produkty B&O zpravidla nejsou pro ty, kteří řeší poměr výkon/cena, ale pro ty, kteří chtějí originálně řešené a exkluzivně vypadající zařízení a příliš nehledí na cenovku. 

BeoPlay Edge a BeoPlay A9 patří mezi ty hudební sestavy, co se postupně zredukovaly do podoby aktivních reprosoustav, které se pomocí internetové sítě spojí s vaším chytrým telefonem, síťovým diskem a streamovacími službami.

Pro výrobce tak odpadlo mnoho design limitujících omezení – nemusí řešit přístupnou mechaniku pro čtení hudebních CD, nemusí řešit dříve nezbytné množství konektorů ani uživatelsky dostupné ovladače pro různé přehrávací funkce a režimy. Designéři tak mohli popustit uzdu fantazii. 

U modelu BeoPlay Edge si však nejsme jistí, zda nešli již příliš daleko.

Kruh na houpačce

B&O představil reprosoustavu Edge na letošním veletrhu CES v Las Vegas a to poměrně ve velkém stylu – na rozměrné a novými soustavami ozvučené expozici nechyběla dokonce na díly rozebraná novinka, aby novináři mohli pohledět na pečlivost konstrukce a sofistikovanost technického řešení.

Ozvučnice je tvořena kulatým kovovým válcem, ve kterém je vsazeno plastové šasi s elektronikou a reproduktory. Celek stojí na kolébce, ve které je možné celý válec o trochu zhoupnout doprava a doleva – a tím řídíte hlasitost. Na vrchní straně jsou dotykové ovladače, kterými uřídíte jak hlasitost, tak přeskakování skladeb a případně zastavení a spuštění reprodukce.

B&O
B&O
B&O

B&O BeoPlay Edge s krycí síťkou i bez z obou stran.

Reprosoustava má na každé straně jeden výškový a jeden středový měnič, na přední straně je doplněn basovým měničem a motorově ovládaným vyústěním bassreflexu. Zde je totiž – a to vidíme poprvé – motorem ovládaná klapka, která podle potřeby uzavírá nebo otevírá vyústění bassreflexu, čímž mění frekvenční průběh reprodukce na nízkých kmitočtech. Otevírání klapky je automatické, řídí je signálová elektronika, zejména podle hlasitosti.

V aplikaci B&O si můžete zvolit, zda má hrát jen čelní osazení, jen zadní osazení (basová sekce je společná, hraje vždy) nebo obě najednou. Také si můžete zvolit umístění – u stěny/na stěně, v rohu, volně v prostoru – i tomu elektronika přizpůsobí reprodukovaný zvuk.

K reprosoustavě lze dokoupit i stojánek na podlahu nebo závěs na stěnu. Při takové montáži samozřejmě neovládáte hlasitost koulením, ale dotykovými ovladači na vrchu válce, případně v aplikaci. 

UFO na trojnožce

BeoPlay A9 je aktuálně již ve čtvrté generaci, vizuálně se na něm však mnoho nemění. Není důvod, je to krásný doplněk bytu i na pohled.

Instalace spočívá v našroubování třech nožek, zapojení přívodního napájecího kabelu a zaklapnutí zadního krytu, kde najdete i konektor pro ethernetový kabel, pokud byste se nechtěli spolehnout na wifi. Nejnáročnější je poslední část – natáhnutí čelní krycí textilní síťky, což chce nejlépe čtyři ruce nebo hodně trpělivosti.

B&O
B&O

B&O BeoPlay A9 z obou stran.

Vzhledem k velkému průměru soustavy potěší fakt, že je stereofonní – středové a výškové měniče jsou v krajích. Společný basový reproduktor je na zadní straně, uprostřed přední je pak signalizace hlasového asistenta od Google. Toho oslovujete klasicky „Ok, Google...“, a funguje tak jako každý jiný chytrý reproduktor pro Google Assistant. Mikrofony jsou citlivé, stačí mluvit kdekoli v místnosti.

Mikrofony jsou však využité i pro kalibraci systému v dané poslechové místnosti – reprosoustava přehraje řadu testovacích signálů, srovná zachycený výsledek a nastavení zvukových procesorů tomu přizpůsobí.

Hlasitost se mění řadou dotykových senzorů na vrchní straně, pro změnu tedy stačí soustavu v patřičném směru pohladit. Dotykem lze i pozastavit reprodukci a přeskakovat mezi skladbami.

Muzika jen digitálně

Hlavním zdrojem hudby bude u obou reprosoustav domácí datová síť, respektive přehrávání hudebních souborů přes vestavěný ChromeCast, AirPlay2 či DLNA. Díky nim si soustava umí sáhnout například na servery Spotify a Tidalu nebo na hudební soubory na vašem síťovém disku. Obě soustavy lze k chytrému telefonu připojit i pomocí Bluetooth 4.2. Naopak analogový linkový vstup ani na jedné nenajdete.

Já měl tendenci nejvíce používat Chromecast (Google Cast), protože přes něj hrají aplikace Spotify a Tidal v Androidu. Navázat spojení se někdy povedlo okamžitě, jindy trvalo i přes deset sekund a někdy se to vůbec nezdařilo a pak pomohl jen restart reprosoustavy – nepřišel jsem na žádnou korelaci. Ale většinou jsem hrál bez problémů. 

Aplikace Bang&Olufsen umožňuje i nastavení multiroomu, tedy poslechu shodné hudby na více reprosoustavách. U Androidu to bohužel nefunguje se všemi zdroji, u TuneIn rádia jsem byl úspěšný, u Tidalu nebo BubbleUPnP nikoli. Škoda, toto je třeba u Sonosu vyřešeno mnohem šikovněji a pohodlněji.

U iOS 12.1 v iPhone 6 Plus to naopak fungovalo velmi dobře, přímo z aplikace (i Tidal) jsem si zaškrtl obě reprosoustavy a obě začaly přes AirPlay hrát. To je bezva. Také jsem zde neměl problém s upejpavým přihlašováním, AirPlay je v obou reprosoustavách evidentně implementováno o poznání lépe než Chromecast. Ale – narozdíl od výše zmíněného Sonosu nefunguje přesná synchronizace přehrávání, takže soustavy hrají o zlomek sekundy v jiný čas. V jedné místnosti je to nesnesitelné, při přechodu z jedné do druhé to lze vydržet, pokud nedochází k velkým přeslechům mezi nimi.

Zvuk

Začneme chválou a proto nejprve soustava BeoPlay A9. Ta totiž hraje tak, jak od drahé designové reprosoustavy očekáváme – univerzálně velmi dobře. I větší obývák dokáže naplnit homogenním a vyrovnaným zvukem, kterému nechybí náboj, dynamika a nemáte pocit, že by mu něco scházelo. Ano, při hlasité reprodukci rocku se ztrácí přehlednost a trochu roste agresivita kytar a vokálu, ale pokud to nepřeženete, zahraje velmi dobře skoro cokoli.

Největší pochvalu však má za reprodukci při nižších hlasitostech, což předpokládáme, že bude jeho nejčastějí domácí úloha. Signálový procesor evidentně se zvukem aktivně pracuje, a tak ani při tichém procesu nechybí příjemné hluboké basy a neztrácí se plnost projevu. Za 65 000 korun rozhodně pořídíte kvalitněji hrající poslechovou sestavu, ale v rámci jednoduchého, elegantního all-in-one řešení plní funkci velmi dobře. 

Horší je to bohužel s o 20 000 dražím BeoPlay Edge. Ten sice umí zahrát hlasitě, důrazně, razantně, dynamicky – při své velikosti obdivuhodně – a nepochybuji, že se při párty osvědčí velmi dobře, ale chybí mu plnost projevu levnějšího sourozence a celkově zní, jako kdyby se část reprodukované hudby ztratila někde cestou, zejména při klidném tichém poslechu. Basy jsou důrazné a hluboké, ale spíše subwooferové tvrdé, chybí jim plastičnost. Výšky jsou výrazné a zvonivé, zní přesně a čistě, ale chybí mi celková hutnost a muzikálnost. Jednoduchý moderní popík zahraje výrazně, ale u složitější hudby poslech příliš nebaví.

Závěr

Obě reprosoustavy jsou zajímavé technicky i designově, ale zatímco u BeoPlay A9 máme pocit že skvěle plní, co se od ní očekává, tak cenový nárůst u BeoPlay Edge není nijak ospravedlnitelný – ve skutečnosti nás zvukem uspokojoval méně než levnější sourozenec.

Testujeme pro vás nejnovější přístroje, z oblasti spotřební i bílé elektroniky a techniky. Notebooky, mobilní telefony, tablety, sluchátka, zvukové sestavy, fotoaparáty a testy mnoha dalších přístrojů nyní můžete najít na jednom místě.

Drahá a svébytná špička, teď trochu víc než ostatní. Test Sony Xperia 1 V

Sony Xperia 1 V

Loni přidalo Sony svému špičkovému smartphonu Xperia 1 IV fotoaparát s jedinečným optickým zoomem....

Škola domácího nabíjení elektroauta. Zkusili jsme i levný wallbox z Lidlu

Lidl Ultimate Speed USWB

VIDEO Nejpohodlnější nabíjení elektromobilu zrealizujete doma, na chalupě nebo na pracovišti. Tedy tam,...

Malý a lehký smartphone, co dává smysl. Test Sony Xperie 10 V

Sony Xperia 10 V

I letošní levnější model Sony, typ Xperia 10 V, prošel podobně jako špičkový typ Xperia 1 spíš...

Sexy fešák se především převlékl. Test Samsungu Galaxy Z Flip 5

Samsung Galaxy Z Flip 5

VIDEO Nové véčko od Samsungu poznáte na první pohled. Stylový telefon se zalíbí především designem a...

Stylový společník vhodný třeba na dovolenou. Test Viva V29 Lite

Vivo V29 Lite

VIDEO Vivo V29 Lite je stylový smartphone střední třídy, který chce zaujmout solidní výbavou a líbivým...

Nováček umí nabídnout hodně slušnou výbavu. Test Infinixu Note 30 Pro

Infinix Note 30 Pro

Model Note 30 Pro od značky Infinix ukazuje, že i nováčci si na poměrně složitém trhu střední třídy...

  • Nejčtenější

Američané upravili tank Abrams na nebezpečné výlety do města

Tank M1 Abrams byl vyvinutý jako náhrada zastarávající řady tanků M48/M60 Patton a protiváha nové generace sovětských...

Nový obrněnec z Francie pro 21. století. Průzkumný Jaguar má ničit i tanky

Vzhledem k historii své země, francouzská armáda musela a musí plnit úkoly i na jiných válčištích, než je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sonda přivezla vzorky z planetky, která by v budoucnu mohla narazit do Země

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír v neděli provedla jedinečný manévr. Ve výšce 102...

Němci se o mobilizaci dozvěděli téměř hned. Co ještě věděli v září 1938?

Seriál Letní putování s Technetem po bývalých polních letištích všeobecné mobilizace roku 1938 končí. Navštívili jsme jen část...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legrační cena, spousta funkcí, výborný zvuk. Streamery Wiim se povedly

Premium Jen málokdy lze u ultralevných zařízení hovořit o zcela bezproblémovém provozu, skvělé funkční výbavě a ještě o...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Jak dopadl experiment? S 55 let starým foťákem na výstavě aut

Na výstavu aut jsme vyrazili s fotoaparátem z roku 1967. Jak dnes vybrat a koupit film? Jak se s foťákem pracovalo? Na...

Legrační cena, spousta funkcí, výborný zvuk. Streamery Wiim se povedly

Premium Jen málokdy lze u ultralevných zařízení hovořit o zcela bezproblémovém provozu, skvělé funkční výbavě a ještě o...

Vypadají jako šrot, ale posluchačům padá brada. Stoleté bedny na výstavě

Mnichovská výstava špičkových poslechových sestav má pravidelného a do prostředí moderních technologií a opulentního...

Tip na víkend: Dokonalost, kterou si dovolí málokdo, ale ohromí každého

První dva dny jsou jen pro novináře a specialisty v oboru, o víkendu však může přijít každý. Na čtyřicátém ročníku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Až oči přecházejí. Jak vypadá jídlo z fast foodů na fotkách a v realitě

Nadýchané housky, šťavnaté hovězí, zelený salát a lahodně rozteklý sýr. Obrázky hamburgerů na reklamních fotografiích...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Velmi mi to pomohlo, říká o plastice prsou herečka Aneta Krejčíková

Aneta Krejčíková (32), která nedávno zazářila v roli sekretářky Květy v seriálu Volha, promluvila o modelaci prsou i...

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...