Poslední známá verze připravované ministerské vyhlášky mimo jiné snižuje oproti té předchozí poplatky za klasické tiskárny na polovinu.
Tato verze však asi nebude poslední, neboť se při jejím psaní tak trochu "pozapomnělo" na znění novely autorského zákona. Pro stanovování poplatku z kopírek hodlají totiž úředníci používat cenové rozpětí, v kterém se prodávané zařízení pohybuje, zatímco právní norma hovoří o stanovení poplatku z průměrné ceny přístroje. Informaci přináší v aktuálním vydání týdeníku Euro Ondřej Hergesell.
Levnější tisk z PC
Od 22. května platí novela autorského zákona a v současné době jsou finalizovány přípravy prováděcí vyhlášky k tomuto zákonu. Poslední známá verze byla zúčastněným stranám rozeslána úředníky z Ministerstva kultury v pondělí 12. června. V ní jsou částečně zahrnuty podněty z připomínkového řízení. Především pak reakce dovozců a výrobců, kteří jsou autorským zákonem „postiženi“.
Největší změnou proti předchozím návrhům je již zmíněné padesátiprocentní snížení paušální odměny - jak se oficiálně poplatek odváděný autorským svazům označuje - u všech „jednoduchých“ tiskáren. Tím se myslí přístroje, které dokáží tisknout z počítače, nikoli však z multifunkčních zařízení typu „kopírka/tiskárna/fax/skener“. U těch zůstává poplatek na původní výši.
Poplatek u nejlevnějších inkoustových tiskáren s cenou do dvou tisíc korun bez DPH klesl z 90 na 45 korun, tiskárny do šestitisícové hodnoty by měly být zatíženy paušální odměnou 120 korun, místo nedávno navrhovaných 240.
„Skutečnost, že primárním účelem tiskáren připojovaných k osobním počítačům nebude zhotovování rozmnoženin autorských děl, je zohledněna polovičními sazbami odměn,“ hovoří se v odůvodnění ministerské vyhlášky, kterou má týdeník EURO k dispozici. „Kdyby došlo k takovémuto snížení poplatků, byla by to pro dovozce, či výrobce tiskáren velká úleva,“ říká Miroslav Tyburec, finanční ředitel české a slovenské pobočky japonského producenta tiskáren Oki Systems. „Místo zhruba milionu korun bychom tak na paušálních odměnách zaplatili asi 600 tisíc korun ročně. Pracovní verze vyhlášky se však mění každý týden, uvidíme, jakým směrem se to vyvine dál,“ dodává.
Zmatení ve světě kopírek
Vyhláška však největší vrásky dělá prodejcům klasických kopírek. Její současná verze vytváří zmatky ve způsobu výpočtu paušální odměny. Zákonodárci totiž nastavili určování poplatku u kopírek z průměrné ceny produktů, kdežto ministerstvo v prováděcí vyhlášce pracuje s tabulkou cenových rozpětí, jež k přístrojům v daných cenových kategoriích přiřazuje pevně definovanou úroveň poplatků.
„Zákon operuje s průměrnou cenou přístroje bez DPH, která by se odvodila z celkové sumy cen všech prodaných kopírek, jenže ve všech dosavadních verzích vyhlášky je poplatek taxativně stanoven cenou zařízení od-do. Ministerstvo kultury tak vlastně nerespektuje zákon,“ říká Jan Tomaier z advokátní kanceláře Brzobohatý, Brož & Honsa, zastupující Asociaci dovozců a výrobců kopírovací techniky.
Tomaier tvrdí, že právní nejistota, která je do problematiky vnášena, může vést ke sporům. „Tak, jak je vyhláška konstruována, je v tomto směru v rozporu se zákonem. Tím by nebyl zákon 'proveden' a odměna autorům by de facto nebyla odveditelná. To by zřejmě vedlo k soudním sporům,“ řekl Tomaier týdeníku EURO. „V zákoně rovněž není stanoveno, do kdy má být paušální odměna splatná. Když chce někdo něco zpoplatňovat, musí jasně říci co, kdy a jak,“ uzavírá Tomaier.
Tak trochu výpalné
Nic to však nemění na tom, že konečný uživatel takto zpoplatněných zařízení a prázdných médií v podstatě platí výpalné a rozhodně tím nění myšleno vypálení dat na prázdné CD či DVD. Za kopírování pro osobní potřebu je zákonem nucen platit dvakrát. Jednou za originál a podruhé v ceně za prázdné médium.
Přečtěte si také:
Kopírování se omezuje. Nesmyslný poplatek za prázdná CD zůstává?
Přituhuje: Autorský zákon znemožní kopírování CD a DVD
Při tvorbě vlastních stránek si dejte pozor na autorský zákon