Ital Petacchi na Giru: restart

St. Nostra, Praha - Cyklistické Giro d’Italia zamířilo do kopců. Do terénu, kde Alessandro Petacchi trpí. Italský rychlík včera připomínal provinční lokálku, do cíle dosupěl se ztrátou 25:33 minuty. Přesto je jeho příběh dosud na letošním Giru nejsilnější. Někdejší král sprinterů se vrátil! Plakal radostí, když v Cagliari vyhrál třetí etapu.

"Po všem zlém, čím jsem prošel, jako bych začínal kariéru znovu. Tohle vítězství pro mě znamená totéž jako můj první etapový triumf v životě," svěřoval se třiatřicetiletý muž v barvách stáje Milram.

V sedmé etapě dominoval opět a tvrdil: "Jsem restartovaný. Už jsem zase sprinter." Loni si na Giru zlomil čéšku, úpěl při sáhodlouhé rehabilitaci a přemýšlel o konci kariéry.

"Když jsem začal s rehabilitací, devadesátiletá stará žena, která ležela na klinice se mnou, šlapala na rotopedu líp než já," vzpomíná.

Při loňské Vueltě byl zpět, jenže pouze coby pomocník Němce Zabela. Teprve v 15. etapě konečně rozjeli kolegové spurt i pro Petacchiho, ve výhodné pozici jej však srazil z kola Danilo Napolitano.

Marně protestoval u jury. Rozčileně pak kopl do dveří u týmového autobusu – a zlomil si prst. Musel odstoupit. "Ale ten rok bolesti a pochybností je už pryč," říká nyní.

Alessandro Petacchi

- Etapová vítězství na třech největších závodech: 42 (Giro: 21, Tour: 4, Vuelta: 17)
- V roce 2003 vyhrál 4 z 6 úvodních etap Tour, v roce 2004 devět etap na Giru – poválečný rekord.
- Letos po operaci čéšky triumfoval na Giru ve dvou etapách.

Vylétl jako kometa na jaře 2003. "Mimozemšťan," nazývali jej. "Tak se necítím," namítal, přestože v jediné sezoně vyhrál celkem 15 etap na třech největších etapových závodech světa: Giru, Tour a Vueltě. Což se dosud nikomu nepodařilo.

"Ano, bylo to těžké. Možná nepřekonatelné," přemítal. Brzy mu přidělili další dvě přezdívky: Ale Jet a Gentleman. Nejen proto, že za každé vítězství děkoval svému týmu. Vzpomínáte na spurterský vláček, který pro něj rozjížděla jeho bývalá formace Fasa Bortolo?

"Nemám rád strkanice. Bez podpory týmu bych neznamenal nic," říkal a kolegové z týmu pro něj ochotně cedili krev. Jak nepodobný si je s manekýnem Cipollinim, předchozím vládcem sprinterů! "Oceňuji prostotu a pokoru," říká Petacchi.

Skromný chlapík z Toskánska nikdy nebyl zapleten v žádné dopingové kauze. Vlastně je to romantický typ. Zbožňuje role Julie Robertsové, film Tanec s vlky, písně Celine Dionové – a gnocchi od babičky.

Ovšem pozor, ve dvou případech se z romantika stává dravec. Za volantem sportovních vozů – a ve spurtujícím pelotonu. V roce 2003 dokonce vyfasoval pokutu za to, že v koncovce etapy tloukl do přilby Lotyše Nauduzase.

Hory bývaly Petacchiho prokletím. Když na Giru 2003 nesplnil časový limit a diskvalifikovali jej. Odjel pak na Tour, kde zlomený nemocí v kopcích vzdal. Přežije Dolomity a Alpy letos?

Alessandro Petacchi vítězí v sedmé etapě Giro d´Italia.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)