Doporučujeme

Jednadvacítka dostala v Sofii čtyři góly

• 2
Sofie - Čeští fotbaloví reprezentanti do jednadvaceti let prohráli v Sofii s výběrem stejně starých Bulharů hladce 0:4, když v poločase prohrával už o dvě branky. Další přípravný zápas sehraje Ladislava Škorpila tým v květnu na domácí půdě proti Turecku.

České mladíky na poloprázdném stadionu CSKA Sofia v úvodu minutách nerozhodila ani absence zraněných Romana Hubníka a Magery a Bulhary v první dvacetiminutovce takřka k ničemu nepustili.

Byli to oni, kdo diktoval tempo hry. Aktivním presinkem nutili Bulhary jen k odkopům, se kterými česká obrana na začátku neměla problémy.

Škorpilovu týmu patřila i první šance zápasu; po Hottkově trestném kopu se míč dostal v pokutovém území až k Junovi, ale sparťanský útočník dobrou možnost promarnil.

Pak na poslední chvíli po Junově pasu zasahovali před Bílkem domácí stopeři a nápor českého týmu ukončil po čtvrthodině kapitán Sivok, který po Hottkově rohu hlavičkoval jen do náruče gólmana Uzunova.

Úvod žádný zvrat ani v nejmenším nenaznačoval.  Ale pak Češi nepochopitelně polevili a Bulhaři začali českou defenzivu provětrávat. Na hřišti začal řádit hlavně záložník Božinov; legionář z italského Lecce se nejprve prosmýkl po levé straně a pálil do boční sítě.

A po půlhodině hry se hostům už pasivita nevyplatila: Božinov mezi českými stopery krásně prostrčil míč na Palankova a ten zblízka prostřelil gólmana Daňka. Pro Čechy to byla rána a domácí s nimi neměli slitování.

Po dalších pěti minutách se neudržitelný Božinov obtočil kolem Šourka a pohodlně zvýšil na 2:0. Poločas měl být pro rozhozené české mužstvo vysvobozením.

Nástup do druhé půle Čechům znovu vyšel. V prvních minutách hru oživil několika dravými průniky hlavně střídající Michal Hubník - po třech minutách pustil Hlavatého nahrávku Sivokovi, ale tomu střela ve výhodné pozici nesedla.

Vzápětí byli hosté nejblíže gólu: po rohu pálil Limberský a střela mířící do brány trefila nešťastně postaveného Juna.

Hra po sérii střídání ztratila řád a na dlouhou dobu měl poslední možnost na změnu skóre domácí výběr; po brejku Hazurova však dobře zasáhl Daněk.

Český tým pak sice měl míč pod kontrolou, ale k vážnému ohrožení branky se nedostal. Chytře hrající bulharský výběr hrstku diváků rozpumpoval ještě jednou čtvrthodinu před koncem.

Bleskurychlý Jankov hladce pronikl zranitelnou českou obranou, nechal za sebou tři stínující hráče a pohodlně zvýšil na 3:0. Debakl a zkázu českého výběru pak ještě v poslední minutě po dalším brejku dokonal Hazurov.

Jasná prohra o čtyři branky na půdě Bulharska českému trenérovi Ladislavu Škorpilovi jeho tradiční nadhled nevzala. Zkušený kouč nepanikaří, i přesto, že tým lvíčat pod jeho vedením zatím uhrál jen bezbrankovou remízu na Slovensku a dnes utrpěl debakl.

"Porážky k fotbalu prostě patří a k přípravnému období zvlášť," řekl Škorpil po dnešním utkání. "Pořád jsme v období testování a hlavní jsou pro mě informace, které během něj získám. Rozhodně nepanikařím," dodal vzápětí.

Po utkání litoval především absence stopera Romana Hubníka. "V zadní linii nám jeho rychlost citelně scházela. A bez rychlosti se dnešní mezinárodní fotbal hrát prostě nedá. To bylo dnes zcela jasně vidět," upozornil Škorpil.

Bulhaři jeho tým přehráli svými tradičními zbraněmi. "Předčili nás v dynamice, rychlosti a nasazení. Je mi ale jasné, že se za nepříznivého stavu hraje mužstvu už mnohem hůř. A platí to samozřejmě i naopak," dodal český kouč.

Jeho bulharský protějšek Petar Miladinov měl pro svůj tým jen slova chvály. "Češi mají totiž výborný tým a z některých hráčů jsme měli respekt. Sehráli jsme velmi dobrý zápas a hlavní bylo, že jsme proměnili šance, které jsme si vytvořili," řekl
Miladinov.

Bulharsko "21" - Česká republika "21" 4:0 (2:0)
31. Palankov, 35. Božinov, 77. Jankov, 90. Hazurov. Rozhodčí: Lazarevski (Maked.) - Dzuganski, Angelov (oba Bulh.). ŽK: Kakalov, Tzenovski - Bílek, M. Hubník. Diváci: 1500.
Bulharsko: Uzunov - Dijakov, Vergilov (68. Dimitrov), Venkov, Milanov - Stojanov (68. Tzenovski), Jankov (78. Zlatinov), Palankov, Trifonov (46. Rangelov) - Božinov (56. Hazurov), Kakalov (53. Atanasov). Trenér: Miladinov.
ČR: Daněk - Kaufman, Šourek, Latka, Klein (46. M. Hubník) - Limberský (59. Rilke), Bílek (46. Hlavatý), Sivok, Trojan, Hottek - Jun (71. Volešák). Trenér: Škorpil.

,

Olympijské hry Paříž 2024

Letní olympijské hry v roce 2024 se uskuteční v Paříži od pátku 2. srpna do neděle 18. srpna 2024. Francouzská metropole už OH hostila v letech 1900 a 1924. Poprvé se zde bude soutěžit o olympijské medaile v breakdance, naopak z programu byly vyřazeny karate, baseball a softbal.