Asus ROG Phone

Asus ROG Phone | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Jde to i s dosluhujícím čipem. Asus ROG Phone trhá rekordy ve výkonu

  • 6
Aktuální čipset Qualcomm Snapdragon 845 se chystá na odchod do ústraní, nahrazuje ho totiž nový Snapdragon 855. To však neznamená, že starší čip patří takříkajíc do starého železa. Dokazuje to Asus ROG Phone, který nás v testech výkonu nečekaně překvapil.

Každý rok je situace na trhu s čipy velmi podobná: široce dostupným králem výkonu je Qualcomm a jeho Snapdragony „osmičkové“ řady. Zezadu se na konkurenci dotahuje Huawei s čipy Kirin 9xx a všem se vpředu směje Apple s A Bionic.

Závěr letošního roku a začátek roku příštího ovšem byly a budou ve znamení nadějí, že možná Apple v jeho brutálním výkonu někdo překoná. Huawei se to s jeho nejnovějším Kirinem 980 alespoň prozatím nepodařilo, ale jeho Mate 20 Pro byl prvním „androidím“ smartphonem, který v oblíbeném benchmarku stabilně dovedl překonat hranici 300 000 bodů. Teď tu je překvapivý vyzyvatel, který navíc dává naději, že náskok Applu se po příchodu Snapdragonu 855 může skutečně vytratit.

Asus ROG Phone je jeden z posledních nových špičkových telefonů, který vstupuje na trh s procesorem Snapdragon 845. A my jsme mu v Antutu naměřili výsledek, který se stabilně pohybuje okolo hodnoty 301 000 bodů. Tento herní smartphone je prvním kouskem s platformou od Qualcommu, kterému se to povedlo. 

Blízko k této hranici měla v našich měřeních třeba Xperia XZ3, která „umí“ až 290 000 bodů, ale Asus drží prvenství. I v žebříčku, který se nám zobrazuje přímo v aplikaci, je ROG Phone na vrcholu všech modelů s Androidem a Snapdragonem, před ním jsou jen modely Huawei z řady Mate 20.

Jejich náskok je malý: nám se podařilo u Mate 20 Pro v našich vlastních měřeních dosáhnout skóre zhruba kolem 305 000 bodů, což je hodnota, která odpovídá i té uváděné přímo v Antutu. Pro porovnání: iPhone XS Max u nás v Antutu zvládl přes 357 000 bodů.

A v tom tkví ona naděje, že výkonnostní náskok Applu by mohl přeci jen být vymazán, navzdory tomu, že se to Huawei nepovedlo. V našich tabulkách máme mimo jiné i výsledek Nokie 8 Sirocco, což byl začátku roku jeden z posledních špičkových telefonů se starším Snapdragonem 835. Ta dosáhla na skóre 209 000 bodů. 

Telefony se Snapdragonem 845 pak běžně v našich testech překonávaly hranici 260 000 bodů a teď se tedy Asus dostal přes 300 000. Pravda, pomáhá si k tomu tím, že má trochu přetaktovaná čtyři výkonná jádra (maximem tu je 2,96 GHz, namísto 2,7 GHz), ale znamená to, že nová generace procesoru přinesla nárůst výkonu téměř o polovinu.

Takového skoku se u Snapdragonu 855 asi nedočkáme, ale pokud dovede nový procesor alespoň udržet jakýsi původní pokrok, můžeme se těšit na to, že Apple benchmarkům už kralovat nebude.

Ne, že by na tom zas tak záleželo. Ale herní Asus ROG Phone ukazuje, že dobře vyladěný hardware a software umí i na Androidu poskytnou mohutný výkon se stávajícím procesorem. Uživatelé si však nesmí zapomenout pustit speciální výkonný X Mode. ROG Phone má navíc v záloze ještě jeden trik: aby u něj výkon neklesal, dodává se k němu v balení i aktivní větrák, jehož rychlost se pak v rámci X Mode dá i ovládat. Telefon se tak ani v nejnáročnějších aplikacích nebude nadměrně zahřívat.

Na druhou stranu v takové chvíli samozřejmě trpí baterie, ze které energii čerpá nejen procesor, ale i aktivní větráček, který se připojuje na záda telefonu a napájí se z bočního konektoru přístroje. Na pár hodin intenzivního hraní to však stačí, takže výdrž by vlastně neměla být pro hráče problém.