Cesta na Luční boudu je volná, fréza s rolbami prorazila sněhovou bariéru

  • 9
Rolby a sněžná fréza dnes prorazily poslední sněhové bariéry na silnici mezi Výrovkou a Luční boudou v Krkonoších. Na konci zimy tam bývá vrstva o mocnosti několika metrů, tentokrát však byl zavátý úsek cesty kratší. Bariéry se prorážejí každoročně na jaře před nástupem letní turistické sezony.

Kvůli extrémnímu klimatu tento úsek na silnici z Pece pod Sněžkou na Luční boudu přichází na řadu jako poslední. Letos bude cesta vyčištěná až na asfalt zhruba o tři týdny dříve, než je obvyklé. Loni to bylo 2. května.

Na horskou silnici, která slouží hlavně k zásobování horských bud, je možný vjezd jen se speciálním povolením Správy Krkonošského národního parku (KRNAP). Cestu každoročně na jaře začnou prohrnovat rolby, na závěr se v místech, kde je více sněhu, tedy nad Modrým dolem, přidá sněžná fréza, která silnici dočistí na asfalt. Technika začala pracovat na protažení silnice před třemi týdny.

„Dnes jsou zapojeny dvě naše rolby a traktor s frézou technických služeb v Peci. Mám na teploměru 11 stupňů, je lehce pod mrakem, prosvítá slunce. Předpokládám, že odpoledne by mělo být hotovo,“ řekl dopoledne spolumajitel Luční boudy Stanislav Beneš.

Odhadl, že vnitřní sněhová stěna, tedy napravo od cesty směrem na Pec pod Sněžkou, je okolo deseti metrů.

„Mocnost sněhu v traverzu nad Modrým dolem je tak zhruba stejná jako v minulých letech, jen trasa vysokého nánosu sněhu je kratší, odhaduji 400 metrů, bývá dvojnásobek. Sníh hrneme vlevo od cesty do Modrého dolu. Tento úsek většinou frézujeme až v květnu. Například před 12 lety jsme frézovali 15. června,“ řekl Beneš.

Cesta v traverzu mezi Výrovkou a kaplí Památník obětem hor na úbočí Luční hory nad Modrým dolem nyní vede v zářezu sněhových návějí. Kolem 14:30 se už dalo silnicí projet.

„Letos to nebylo s množstvím sněhu tak hrozné, protože vrstvu už předtím rozhrnovaly rolby. Obvykle jsme se dostávali skrz bariéru 6 až 8 metrů sněhu, tentokrát to bylo kolem dvou metrů,“ popsal odpoledne Tadeáš Hlinka, který na hřebenu obsluhoval frézu.

Málo sněhu na Mapě republiky

Nedaleko od traverzu, kde dnes technika odklízela sníh, je sněhové pole známé jako Mapa republiky. Je na úbočí Studniční hory. Správci KRNAP tam 19. března naměřili osm metrů. Podle nich letošní naměřené maximum sněhu na Mapě republiky bylo jedno z nejnižších za poslední léta. Zatím absolutní maximum sněhové pokrývky sněhového pole, které se na jaře vyrýsuje do tvaru prvorepublikového Československa s Podkarpatskou Rusí, bylo 15,7 metru v roce 2000. Důvodem je modelace terénu a větrné proudy, které pravidelně ukládají obrovská množství sněhu, uvedl KRNAP.

Cesta z Pece na Luční boudu měří okolo sedmi kilometrů a její zprovoznění na turistickou sezonu je důležité i z hlediska ochrany přírody. Díky vyčištěné cestě turisté a cyklisté nemusejí hledat jiné trasy, na nichž by mohli poškodit vzácnou krkonošskou přírodu.

„Z Pece na Richtrovy boudy je to protažené už asi měsíc. Další úsek z Richtrovek na Výrovku čistíme na asfalt také až dnes. I když je tam jen led, žádná silná vrstva sněhu, tak na auto to ještě nebylo,“ řekl dopoledne Beneš.

Více na Počasí iDNES.cz

Uplynulá zimní sezona byla v Krkonoších charakteristická teplotními výkyvy. S tím souviselo i poměrně časté střídání stupňů lavinového nebezpečí. První stupeň lavinového nebezpečí z pěti v české části hor byl poprvé v zimní sezoně 2023/2024 vyhlášen 26. listopadu, letos poprvé horská služba lavinový stupeň nevyhlašovala.

Podle Správy KRNAP uplynulá zima byla nezvykle bohatá na dešťové srážky a vysoké teploty.

„V porovnání s předchozími zimami bylo v Krkonoších sněhu celkově méně. Zatímco nástup zimy v prosinci byl nadějný, následné oblevy způsobily, že sníh začal odtávat výrazně dříve než v minulých letech,“ uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Česko zasáhlo na duben nezvykle teplé počasí. V Královéhradeckém kraji má být dnes až 26 stupňů Celsia, na horách až 21 stupňů.

,