Filip Chytil z Rangers si ťuká se spoluhráči po vstřeleném gólu.

Filip Chytil z Rangers si ťuká se spoluhráči po vstřeleném gólu. | foto: Reuters

Chytil skóroval za Rangers, Calgary uspělo v kanonádě nad Edmontonem

• 27
Hokejisté Caroliny vstoupili vítězně do série 2. kola play off NHL proti Rangers. Výhru 2:1 po prodloužení jim v 64. minutě trefil obránce Ian Cole, v dresu hostů se v řádné hrací době pod jediný gól podepsal český centr Filip Chytil. Naopak bohatá na góly byla úvodní konfrontace Calgary s Edmontonem, domácí Flames uspěli 9:6 i díky hattricku Matthewa Tkachuka.

V souboji Caroliny a Rangers dlouho drželi hubený náskok 0:1 hosté poté, co v 8. minutě skóroval Filip Chytil (13:38, 1+0, +1, 3 střely). Český centr své druhé trefy v probíhajícím play off dosáhl střelou z první z pravého kruhu. Celou akci připravil ziskem puku ve středním pásmu po chybě Tonyho DeAngela a následnou perfektní přihrávkou Alexis Lafreniere.

Gólman New Yorku Igor Šesťjorkin, jenž je za skvělé výkony ze základní části v nominaci na Vezinovu i Hartovu trofej, udržel nulu až do 58. minuty, kdy Carolinu vrátil do hry elitní centr Sebastian Aho. Produktivní Fin uspěl dorážkou své vlastní střely - 1:1.

Utkání se tak přehouplo do prodloužení, které v 69. minutě ukončil třetí obranný pár Hurricanes. Jako první pálil od modré čáry Brendan Smith a po jeho zblokovaném pokusu se ke střele dostal i Ian Cole. Jeho ránu pak před Šesťjorkinem nechtěně tečoval mimo brankářův dosah bránící Ryan Lingdren. Vítězný vstup do série tak se spoluhráči slavil i útočník Martin Nečas (15:39, +1, 1 střela).

Otevírací duel „bitvy o Albertu“ v letošní sérii 2. kola play off vstoupí do historie NHL. Atraktivní souboj kanadských rivalů Calgary a Edmontonu totiž nabídl hned 15 brankových situací. Šťastnější do kabin odcházeli Flames po výhře 9:6.

Domácí hokejisté rozjásali publikum v aréně Scotiabank Saddledome hned dvakrát už během úvodní minuty zápasu. Pouhých 26 vteřin od zahajovacího buly skóroval centr Elias Lindholm a v čase 00:51 na něj navázal Andrew Mangiapane. Gólmana hostů Mikea Smitha vyhnal na střídačku gólem na 3:0 v 7. minutě Brett Ritchie. Čest Oilers hájil snížením z 8. minuty kapitán Connor McDavid.

Ve druhé hrací části ale Calgary pokračovalo ve střeleckých hodech. Nejprve dvakrát uspěl Blake Coleman - 5:1. Po snížení beka Evana Boucharda se pak z přesilovky v 29. minutě poprvé v utkání prosadil Matthew Tkachuk - 6:2. Podruhé do kabin se ovšem nakonec šlo za nejtěsnějšího rozdílu poté, co hosty vrátili do kontaktu Leon Draisaitl a dvougólový Zach Hyman.

Na startu třetí dvacetiminutovky navíc dokonal stíhací jízdu Edmontonu srovnáním na 6:6 Kailer Yamamoto. Svůj čtvrtý bod večera (1+3) si připsal vítěz bodování ze základní části a rovněž průběžný lídr produktivity i v play off Connor McDavid. Nadšení ale hostům dlouho nevydrželo. V 43. minutě totiž Flames vrátil náskok obránce Rasmus Andersson a klid do domácích řad vnesl Tkachuk, jenž góly z 49. a 58. minuty završil hattrick.

Výsledky 2. kola play off:

Východní konference:

Carolina Hurricanes - New York Rangers 2:1P (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

Branky: 57:37 Aho (Jarvis, Teräväinen), 63:12 Cole (Br. Smith, Kotkaniemi) - 07:07 Chytil (Lafreniere). Rozhodčí: O’Rourke, L’Ecuyer – Murchison, Shewchyk. Diváci: 18 705. Stav série: 1:0

Carolina Hurricanes Raanta (Kočetkov) – Slavin (A), DeAngelo, Skjei, Pesce, Br. Smith, Cole – Svečnikov, Aho (A), Jarvis – Domi, Trocheck, Teräväinen – Niederreiter, Staal (C), Fast – Lorentz, Kotkaniemi, Nečas.

New York Rangers Šesťorkin (Georgijev) – R. Lindgren, Fox, Miller, Trouba (A), Braun, Schneider – Kreider (A), Zibanejad, Vatrano – Panarin (A), Strome, Copp – Lafreniere, Chytil, Kakko – Reaves, Rooney, Motte.

Západní konference:

Calgary Flames - Edmonton Oilers 9:6 (3:1, 3:4, 3:1)

Branky: 00:26 E. Lindholm (R. Andersson, J. Gaudreau), 00:51 Mangiapane (Backlund), 06:05 Ritchie, 20:45 Coleman (Mangiapane, R. Andersson), 26:10 Coleman (Hanifin, Lewis), 28:24 Tkachuk (J. Gaudreau, Toffoli), 42:57 R. Andersson (Mangiapane, Järnkrok), 48:55 Tkachuk, 57:49 Tkachuk (E. Lindholm, J. Gaudreau) - 07:41 McDavid, 27:10 Bouchard (McDavid, Draisaitl), 29:38 Hyman (Nugent-Hopkins), 34:06 Hyman (Nugent-Hopkins, Yamamoto), 39:21 Draisaitl (McDavid), 41:28 Yamamoto (McDavid, Draisaitl). Rozhodčí: Furlatt, McCauley – Kovachik, Berg. Diváci: 19 289. Stav série: 1:0

Calgary Flames Markström (Vladař) – Hanifin, R. Andersson, Kylington, Tanev, Zadorov, Gudbranson – J. Gaudreau (A), E. Lindholm, Tkachuk (A) – Mangiapane, Backlund (A), Coleman – Dubé, Järnkrok, Toffoli – Lucic, Lewis, Ritchie.

Edmonton Oilers Koskinen (Mi. Smith) – Nurse, Ceci, Keith, Bouchard, Kulak, Barrie, Russell – Draisaitl (A), McDavid (C), Yamamoto – Kane, Hyman, Archibald – Nugent-Hopkins (A), Ryan, Kassian – McLeod, Puljujärvi.