Výborný zařídil výhru, Rangers opět padli

• 14
Columbus - Český útočník David Výborný byl klíčovou postavou při vítězném duelu hokejistů Columbusu v utkání zámořské NHL proti Bostonu. Blýskl se dvěma góly a asistencí. Tři body zaznamenal také Aleš Kotalík z Buffala (1+2). Jaromír Jágr naopak opět nebodoval a jeho Rangers utrpěli již šestou porážku v řadě.

Zhruba v polovině střetnutí prohrával Columbus s hokejisty Bostonu v poměru 2:4.

Díky trefě Davida Výborného již odcházel podruhé do kabin se ztrátou jen jediné branky.

V neprospěch domácího mužstva ovšem stále hovořila letošní černá bilance z šestnácti zápasů, ve kterých prohrávalo po úvodních čtyřiceti minutách.

O přerušení série neúspěchů se však zasloužil aktivní David Výborný, po jehož asistenci srovnal skóre zkušený útočník Sergej Fjodorov.

V následném prodloužení navíc český reprezentant, jenž byl označen za první hvězdu, přidal svou druhou branku utkání a dovedl tak Columbus k vítězství 5:4.

"V třetí třetině jsme ukázali, že jsme schopni otočit skóre zápasu," uvedl Výborný, jenž je s 33 body (9+24) nejproduktivnějším hráčem Blue Jackets.

Zahajovací třetinu ozdobily oba celky shodně dvěma góly. Za Boston se trefili útočníci Brad Boyes a Wayne Primeau, přičemž z domácích řad uspěli Sergej Fjodorov a po asistenci Rostislava Klesly také Jason Chimera.

V prostřední dvacetiminutovce se však střelecky aktivnější Bruins utrhli do vedení. Gólmana Fredrika Norrenu pokořil Stanislav Čistov a Patrice Bergeron. V závěru daného dějství však vykřesal naději na zvrat produktivní David Výborný. Snížení na 3:4 obstaral efektivním zakončením z otočky, kterým dokonale zaskočil gólmana Tima Thomase.

Během finální třetiny vyslali Blue Jackets na branku Bostonu hned 20 ran, načež se jim nakonec podařilo srovnat skóre na 4:4. Minutu před koncem normální hrací doby se totiž na trestné lavici Bostonu sešli obránci Brad Stuart a Zdeno Chára. Columbus navíc dvojnásobnou výhodu umocnil odvoláním brankáře Norreny.

Výborný zpoza modré čáry uvolnil křižným pasem Sergeje Fjodorova, jenž z pravého kruhu zakončoval do odkryté části branky Tima Thomase. "David mě našel. Bylo úžasné vidět nakolik je soustředěný, aby vymyslel takovou přihrávku. Potřeboval jsem jen trefit branku a hlavně neudělat něco šíleného," popisoval Fjodorov vyrovnávající akci z času 59:37.

Ve čtvrté minutě prodloužení Výborný podtrhl svůj famózní výkon, když kličkou do bekhendu proměnil samostatný únik. Do šance jej vyslal bek Ron Hainsey, jenž využil nepřehledné situace během střídání Bostonu poté, co vybojoval puk u levého mantinelu.

Newyorské derby ovládli opět Islanders

Také ve třetím letošním měření sil mezi Islanders a Rangers se radoval tým obránce Radka Martínka. Naposledy zvítězil 2:0, na čemž se osmadvaceti úspěšnými zákroky podepsal gólman Rick DiPietro. Americký reprezentant tak uhájil nulu už ve třetím domácím zápase za sebou. Gólman s rekordním kontraktem NHL neinkasoval před vlastním publikem již 185 minut a 43 sekund.

Hokejisté Rangers padli už v šestém utkání v řadě. Kapitán Jaromír Jágr vyšel podruhé za sebou naprázdno, načež mu skončila série 22 bodově úspěšných duelů na ledě haly Nassau Veterans Memorial Coliseum. "Nedali mi žádný prostor," uvedl zklamaný Jágr, jenž se dostal pouze k pěti střeleckým pokusům.

Diváci se dočkali první změny skóre až v závěru druhé dvacetiminutovky. Postaral se o to domácí útočník Arron Asham, jenž zatáhl kotouč do útočného pásma a tvrdou ranou trefil prostor nad lapačkou Henrika Lundqvista. Přihrávku si připsal také obránce Radek Martínek, kterého záhy nepříjemně zasáhl holí v obličeji Michael Nylander.

Po faulu švédského reprezentanta tak Islanders disponovali čtyřminutovou početní výhodou. I přes řadu nebezpečných situací hosté při hře v oslabení neinkasovali. Ostrované však pokračovali ve velkém tlaku, aby pouhých jedenáct vteřin po návratu Nylandera zamířil z levého kruhu přesně do vzdálenějšího horního rohu branky střelec Jason Blake.

Zvýšení na 2:0 pro domácí mužstvo se na hře Rangers neblaze podepsalo. Během závěrečné hry bez brankáře se svěřenci trenéra Toma Renneyho téměř nedostali k zakončení. Puk pouze putoval mezi hráči podél mantinelu. Další šanci k přerušení černé série bude mít tým Jaromíra Jágra v pátek, kdy se představí na ledě Ottawy.

Kotalík řádil proti Washingtonu

Český útočník Aleš Kotalík figuroval u tří z celkových šesti branek Buffala, které rozhodlo o svém triumfu na ledě Washingtonu už v úvodní třetině. Sabres totiž zmiňovaných šest zásahů nasázeli v rozmezí 2. a 11. minuty střetnutí. "Vystřelili a dali gól. Vystřelili a dali gól. Bylo to jako nějaké kouzlo," kroutil hlavou domácí forvard Alexandr Ovečkin.

Gólostroj Buffala nastartoval v čase 1:51 obránce Brian Campbell. Na rozdíl tří gólů postupně zvýšil vždy za asistence Aleše Kotalíka forvard Chris Drury. Na 4:0 z pohledu hostí svou desátou brankou sezony upravil skóre Aleš Kotalík, po jehož trefě nahradil brankáře Brenta Johnsona zkušený Olaf Kölzig. Německého reprezentanta však Sabres přivítali zásahy z holí Maxima Afinogenova a Thomase Vaneka.

Brankovou sérii Buffala zarazil až v čase 18:30 domácí Kris Beech, jenž zkorigoval hrozivé skóre na 1:6. Prostřední třetinu vyplnila pouze trefa Alexandra Ovečkina s pořadovým číslem 25. Ruský útočník se tak dostal do čela tabulky střelců NHL. V závěrečném dějství ještě snížil kapitán Chris Clark, který upravil skóre na konečných 3:6.

Erat přihrával na góly, Židlický shodil rukavice

Hokejisté Nashvillu dokázali zvítězit nad svým divizním rivalem ze St. Louis už podvanácté za sebou. Poslední výhru v poměru 3:2 zařídil po samostatných nájezdech ruský mladík Alexandr Radulov. Dvacetiletý talentovaný útočník se prosadil jako jediný hráč závěrečného rozstřelu, když brankáře Manny Legaceho pokořil kličkou do bekhendu.

Blízko branky byl také hostující Martin Ručinský, po jehož střele si gólman Chris Mason holí nešťastně srazil puk na vlastní branku. Verdikt videorozhodčího však zněl, že kotouč nepřesáhl brankovou čáru.

V normální hrací době se oba celky rozešly za smírného stavu 2:2. Skóre otevřeli v čase 21:21 domácí Predátoři, které po souhře s Martinem Eratem poslal do vedení Paul Kariya. Faul aktivního Erata z úvodu třetí třetiny však přesilovkovým gólem potrestal Radek Dvořák a srovnal tak na 1:1.

V 48. minutě se pustil do pěstního souboje obránce Marek Židlický s útočníkem Lee Stempniakem, aby z následné přesilové hry Nashville vytěžil druhou branku utkání. Po asistencích Kariyi a Erata se prosadil Kanaďan Scott Hartnell. Z vedení se ovšem domácí hokejisté dlouho neradovali. V čase 50:46 totiž opětovně srovnal skóre veterán Bill Guerin.

Brodeur vychytal Crosbyho s Malkinem

Kanadský gólman Martin Brodeur kryl všech 26 ran z holí Pittsburghu a uhájil své páté čisté konto sezony a celkově 85 kariéry v NHL. Vítězství New Jersey v poměru 3:0 zajistily góly Travise Zajace, Jay Pandolfa a Briana Gionty, jemuž připravil střeleckou pozici kapitán Patrik Eliáš.

"Brodeur je jeden z nejlepších gólmanů, kteří kdy působili v NHL. Měli jsme jen pár šancí, které jsme nedokázali využít. Ve vyrovnaných zápasech, jako byl tento, se podobné příležitosti musí proměnit. Pokaždé, když hrajeme proti New Jersey, je to těžký zápas," řekl Sidney Crosby, jenž se přes propracovanou defenzivu Ďáblů dostal jen ke dvěma střeleckým pokusům.

Díky vítězství New Jersey ukončilo sérii tří porážek na domácím ledě. Asistencí se o to zasloužil uzdravený Patrik Eliáš, jenž pro zranění nohy vynechal předchozí duel proti Atlantě. Český reprezentant asistoval u trefy na 3:0 z hole Briana Gionty, který se tak mohl radovat ze své jubilejní 100. trefy v NHL.

Toronto ukončilo sérii porážek

Po třech neúspěších v řadě se hokejisté Toronta radovali z dvoubodového zisku, když přehráli Minnesotu těsně 4:3. "Venku hrajeme hrozně. Musíme se zlepšit, pokud chceme bojovat o Stanley Cup," nabádal své spoluhráče kapitán Wild Brian Rolston, jehož tým z dosavadních osmnácti venkovních zápasů pouze čtyřikrát zvítězil.

Maple Leafs rozhodli o svém triumfu necelé tři minuty před koncem normální hrací doby. Po vyhraném buly v podání Matse Sundina vypálil na branku Manny Fernandeze obránce Bryan McCabe, aby následná dorážka útočníka Jeff O'Neilla skončila až v síti.

V zahajovací třetině dosáhl svého jubilejního 1200. bodu v NHL kapitán vítězů Mats Sundin. Stalo se tak za přesilové hry, kdy švédský reprezentant po asistencích Tomáše Kaberleho a Johny Pohla uspěl po odrazu puku od betonu gólmana Manny Fernandeze.

V souboji gólmanů Chabibulin předčil Turca

Dvě využité přesilové hry stály za vítězstvím Chicaga v domácím utkání proti Dallasu. Výhru 2:1 obstaraly střelecké zápisy Martina Lapointa a defenzivního útočníka Denise Archipova, na jehož úspěchu se přihrávkou podílel také Martin Havlát.

Domácí brankář Nikolaj Chabibulin inkasoval pouze v jednom případě. O čisté konto jej připravil v 33. minutě útočník Stu Barnes. Zbývajících 20 střeleckých pokusů Stars, hrajících bez útočníků Mika Modana a Erica Lindrose, již Chabibulin za svá záda nepustil, za což byl vyhlášen druhou hvězdou utkání. První ocenění si vysloužil útočník Denis Archipov, podílející se na obou trefách Blackhawks.

Výsledky zápasů:

Buffalo - Washington 6:3 (6:1, 0:1, 0:1)
4. a 8. Drury (na obě Kotalík), 2. Campbell, 8. Kotalík, 10. Afinogenov, 11. Vanek - 19. Beech, 35. Ovečkin, 44. Clark. Střely na branku: 39:26. Diváci. 18 690.

Carolina - Florida 4:2 (0:1, 1:0, 3:1)
36. Justin Williams, 41. Brind'Amour, 53. Walker, 60. Stillman - 12. a 56. Horton. Střely na branku: 30:27. Diváci. 18 639.

Atlanta - Tampa Bay 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
27. Vjačeslav Kozlov, 60. Slater (Holík) - 16. St. Louis. Střely na branku: 29:25. Diváci: 16 356.

Columbus - Boston 5:4 v prodl. (2:2, 1:2, 1:0 - 1:0)
Branky: 38. a 64. Výborný,
14. a 60. S. Fjodorov (na druhou Výborný), 13. Chimera (Klesla) - 7. Boyes, 16. W. Primeau, 28. Čistov, 32. Bergeron. Střely na branku: 42:26. Diváci. 17 376.

Chicago - Dallas 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
19. Archipov (Havlát), 35. Lapointe - 23. Barnes. Střely na branku: 24:21. Diváci: 14 278.

New Jersey - Pittsburgh 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
22. Zajac, 56. Pandolfo, 58. Gionta (Eliáš). Střely na branku: 29:26. Diváci: 16 156.

NY Islanders - NY Rangers 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
37. Asham (Martínek), 42. J. Blake. Střely na branku: 38:28. Diváci: 16 234.

Nashville - St. Louis 3:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 1:2 - 0:0)
22. P. Kariya (Erat), 49. Hartnell (Erat), rozhodující sam. nájezd Radulov - 42. Dvořák (Čajánek), 51. Guerin (Ručinský). Střely na branku: 29:32. Diváci: 14 807.

Calgary - Vancouver 1:3 (0:0, 0:2, 1:1)
60. Moss - 39. a 51. D. Sedin, 26. Linden. Střely na branku: 27:28. Diváci: 19 289.

Toronto - Minnesota 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)
19. M. Sundin (T. Kaberle), 33. Pohl z trest. střílení, 44. Steen (Kubina), 58. O'Neill - 3. Foster, 32. Walz, 50. Rolston. Střely na branku: 36:21. Diváci: 19 355.

Los Angeles - Phoenix 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:1, 3:2 - 0:0)
45. Armstrong, 50. R. Blake, 60. Avery, rozhodující sam. nájezd Kopitar - 28. Perreault, 53. Sjöström (Z. Michálek), 54. Saprykin. Střely na branku: 37:30. Diváci: 18 118.

San Jose - Anaheim 3:4 (2:1, 1:2, 0:1)
12. Ehrhoff, 19. Marleau, 37. Bernier (M. Michálek) - 3. Green, 23. Kunitz, 34. Penner, 51. Perry. Střely na branku: 21:30. Diváci: 17 496.

Mike Grier ze San Jose (vlevo) posílá k ledu Travise Greena z Anaheimu.

Vancouverský útočník Trevor Linden (vlevo) překonává gólmana Miikku Kiprusoffa z Calgary.

Jay Pandolfo (uprostřed za brankou) se raduje poté, co překonal pittsburghského gólmana Marca-Andreho Fleuryho. Vpravo přihlíží obránce Penguins Josef Melichar.

David Výborný z Columbusu (vlevo) obchází Wayna Primeaua z Bostonu.