Florida - Philadelphia: Nedvěd dává gól

Florida - Philadelphia: Nedvěd dává gól - Útočník Philadelphie Petr Nedvěd překonává floridského gólmana Roberta Luonga. | foto: AP, ČTK

Nedvěd přispěl gólem k výhře Philadelphie

• 2
Florida - Zámořský hokejový celek, Philadelphia Flyers, ukončil své šestizápasové čekání na vítězství z ledu soupeře úspěchem nad Floridou Panthers. Triumf 4:0 gólově podpořil také útočník Petr Nedvěd. David Výborný přihrál na dvě branky Columbusu, prohru s Chicagem však neodvrátil. Robert Lang podpořil výhru Detroitu.

Philadelphie přehrála hokejisty Floridy jednoznačně 4:0.

"Hráli jsme solidních šedesát minut. Vše do sebe zapadlo. Moc práce jsem neměl, spoluhráči podali skvělý výkon," řekl po utkání brankář Flyers, Robert Esche.

Americký reprezentant kryl sedmadvacet ran Panthers a vychytal své premiérového čisté konto sezony.

Philadelphia tak uspěla po dvou porážkách v řadě, Florida naopak přerušila sérii tří dvoubodových zisků za sebou.

"Důležité bylo, že jsme se ujali vedení. Dostali jsme soupeře pod tlak, což nezvládal," komentoval průběh zápasu hostující Peter Forsberg.

První gól střetnutí obstaral ve čtvrté minutě střelec Simon Gagne, když z pravého kruhu přesně zamířil nad rameno brankáře Roberta Luonga.

V prostřední hrací části střelecky aktivnější Flyers navýšili svůj náskok o další dva zásahy. Devátou minutu dané třetiny ozdobila pěkná akce Petra Nedvěda, který skóroval ze samostatného úniku.

Pod trefu na 3:0 se podepsal pokusem z pravého kruhu R.J. Umberger, který využil zakrytého výhledu Luonga. V závěrečné dvacetiminutovce již do branky domácího mužstva nastoupil náhradník Jamie McLennan. Čelil sedmi ranám Philadelphie a inkasoval necelých sedm minut před konečným hvizdem po střele na lapačku z hole Jeffa Cartera.

"Začali jsme ztrácet, což se proti týmu jako Philadelphia velmi těžko dohání," dodal útočník Jon Sim, který v lednu posílil Panthers přestupem právě z Philadelphie.

První hvězdou zápasu mezi rivaly z Centrální divize, Chicagem Blackhawks a Columbusem Blue Jackets, byl vyhlášen brankář domácího mužstva Nikolaj Chabibulin.

Zkušený ruský gólman se blýskl zejména ve druhé třetině, kdy zneškodnil trestné střílení. Pohotovým zákrokem lapačkou vystavil stopku střele Dana Fritsche. Celkově předvedl čtyřiatřicet zásahů, čímž výrazně přispěl k úspěchu Chicaga, které v předcházejících třech představeních vyšlo bodově naprázdno.

Domácím se vydařila zahajovací dvacetiminutovka, po níž do kabin odcházeli s dvoubrankovým náskokem. Skóre otevřel v deváté minutě útočník Mark Bell, kterého za pouhých šestadvacet vteřin napodobil Mark Cullen.

Prostřední hrací část měla jediného střelce. Za asistencí Ricka Nashe a Davida Výborného se potřetí v sezoně prosadil bijec Columbusu, Jody Shelley.

Blue Jackets se vrátili zpět do hry přesilovkovým gólem Ricka Nashe z osmé minuty závěrečného dějství. Přihrávku si opět připsal produktivní David Výborný. Stav 2:2 ovšem neměl dlouhého trvání. Zhruba za dvě minuty se po pasu zpoza branky z hole Patricka Sharpa prosadil nejproduktivnější útočník Chicaga, Kyle Calder.

Švédský olympionik Nicklas Lidström figuroval u všech branek Detroitu v souboji s Anaheimem. Asistencemi se postupně podílel na zásazích Henrika Zetterberga, Mathieu Schneidera a Krise Drapera.

Čtvrté vítězství Red Wings za sebou podpořil pětadvaceti zákroky také brankář Chris Osgood.

Diváky v Joe Louis Aréně poprvé rozradostnil přesně po šedesáti vteřinách hry ve skvělé formě hrající Henrik Zetterberg. Brankáře Ducks, Jean-Sebastiena Giguera, pokořil prudkou ranou zápěstím.

Podruhé Detroit udeřil v jedenácté minutě při hře v dvojnásobné početní převaze. Ofenzivní zadák Mathieu Schneider uspěl dělovkou z mezikruží, za přispění Nicklase Lidströma a Roberta Langa. Zaznamenal tak jednadvacátou branku sezony, čímž si stanovil své osobní maximum.

Anaheim odpověděl ještě v zahajovací třetině kontaktní trefou v podání Teemu Selänneho. Finský reprezentant vsítil svůj devětadvacátý gól sezony po ideální přihrávce od Scotta Niedermayera během přesilové hry.

Utkání poté kralovali oba brankáři. Gólovou tečku za zápasem udělal až v poslední minutě domácí Kris Draper, pokusem do prázdné branky Anaheimu.

VÝSLEDKY

Florida - Philadelphia 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
4. Gagne, 29. Nedvěd, 35. Umberger, 54. Carter. Střely na branku: 27:34. Diváci: 15 614.

Detroit - Anaheim 3:1 (2:1, 0:0, 1:0)
2. Zetterberg, 11. Schneider (Lang), 60. Draper - 15. Selänne. Střely na branku: 29:26. Diváci: 20 066.

Chicago - Columbus 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
9. Bell, 10. Cullen, 50. Calder - 28. Shelley (Výborný), 48. Nash (Výborný). Střely na branku: 29:35. Diváci: 10 130.

Hokejové MS 2024 probíhá od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým hraje v pražské základní skupině, kde jsou dále Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.