Kanadský kapitán Connor McDavid (uprostřed) slaví s Jadenem Schwartzem gól v...

Kanadský kapitán Connor McDavid (uprostřed) slaví s Jadenem Schwartzem gól v síti Norska. | foto: Reuters

McDavid zničil hattrickem Norsko, Američané ztratili bod s Lotyšskem

• 3
Blízko dalšímu překvapení na hokejovém mistrovství světa v Dánsku byli hráči Lotyšska. V průběhu duelu s USA otočili skóre na 2:1, zámořský výběr ale srovnal a v prodloužení rozhodl o americkém triumfu 3:2 Atkinson. Ve večerním střetnutí skupiny B přejela Kanada Norsko 5:0 i díky hattricku kapitána Connora McDavida.

Norsko - Kanada 0:5

Výhru zámořského celku zařídili jen dva střelci: Connor McDavid stihl hattrick, Bo Horvat přidal dva góly.

Kanada rozhodla duel hned v první třetině, kterou vyhrála 3:0. Své umění v ní naplno předvedl kapitán mužstva McDavid. Už po 83 vteřinách otevřel skóre, když si zpoza branky nikým nerušený vybruslil až před Haugena a nechytatelným zakončením z forhendu otevřel skóre.

Schenn pak spálil dvě velké příležitosti a Kanada nevyužila dvě přesilovky, následně musel právě McDavid na trestnou lavici, jenže Seveřanům pláchl Horvat, pohrál si s bekem Espelandem a pádem překonal z bekhendu Haugena mezi betony.

Pierre-Luc Dubois z Kanady v utkání s Norskem.
Norští fanoušci v utkání s Kanadou.
Norský brankář Lars Haugen.

Murray pak napálil tyč, ale Kanaďané měli i nadále chuť a McDavid nabídl v 16. minutě další parádu, když byl sice při kličce na kruhu pro vhazování podražen, přesto ale zavěsil. Jasné vedení zcela odpovídalo nadvládě Kanaďanů na ledě, kteří v průběhu prvního dějství přestříleli Nory 12:2.

Ve 29. minutě si pak McDavid skoro jako přes kopírák zopakoval situaci z úvodu zápasu a opět byl úspěšný. Upravil na 4:0 a zkompletoval hattrick. Ve třetí třetině pak ještě Dubois narýsoval skvělou přihrávku před prázdnou branku Horvatovi a ten uzavřel skóre.

Norsko - Kanada 0:5 (0:3, 0:1, 0:1)

Branky: 01:23 McDavid (Parayko, R. Murray), 12:49 Horvat (Pageau), 15:41 McDavid (Schwartz), 28:03 McDavid (Parayko, Nugent-Hopkins), 42:24 Horvat (Dubois). Rozhodčí: Kaukokari (FIN), Lemelin (USA) – Fluri, Lazarev.

Norsko Haugen (Haukeland) – Holös (C), Bonsaksen (A), Johannesen, Bull, Sörvik, Espeland, Sveum – K. A. Olimb (A), M. Olimb, Lindström – Valkvae Olsen, Bastiansen, Salsten – S. Thoresen, K. Forsberg, Hoff – Kristiansen, Roest, Röymark.

Kanada McElhinney (49. Kuemper) – Ekblad, Edmundson, Parayko, R. Murray, Pulock, Nurse, Chabot – Jo. Bailey, B. Schenn (A), R. O'Reilly (A) – Schwartz, McDavid (C), Nugent-Hopkins – Pageau, Horvat, Dubois – Eberle, Barzal, Beauvillier – Jost.

USA - Lotyšsko 3:2P

Oba týmy se hned během úvodní desetiminutovky prostřídaly dvakrát při hře v početní výhodě. Při druhém trestu Lotyši pykali za špatné střídání a stejnou chybu kuriózně zopakovali již o necelou minutu později, takže Američané dostali dárek v podobě přesilovky pět na tři. Přesně v okamžiku, kdy první z trestů skončil, otevřel skóre dorážkou důrazný Kreider.

Američané byli sice lepší, ale jako kdyby místy šetřili síly. A i když se zdálo, že mají utkání pod kontrolou, z klidu je vytrhl zdánlivě nenápadný moment z 18. minuty, kdy zkusil štěstí Balinskis.

Jeho nepříliš nebezpečnou ránu přesměroval holí bránící Lee a Kinkaid byl bez šance zasáhnout. Favoritovi mohl záhy vrátit těsné vedení Atkinson, jenže Merzlikins ho vychytal.

Americký kouč Jeff Blashill.
Americký útočník Chris Kreider měl co říct Ronaldsu Keninsovi z Lotyšska.
Američtí hokejisté slaví gól v síti Lotyšska.

Blugers mohl dokonat obrat hned zkraje druhého dějství, jenže Kinkaid byl proti. Otočku Lotyšů ale nakonec pouze oddálil. Nešťastník okamžiku při inkasovaném gólu Lee se navíc ve 23. minutě provinil proti pravidlům a Lotyši to potrestali - po Indrašisově pokusu se kotouč zamotal pod Kinkaidem v brankovišti a na správném místě ve správnou chvíli byl Džerinš. Odpověď přišla až ve 38. minutě, kdy White prostřelil mezi betony Merzlikinse.

Na začátku třetí dvacetiminutovky mohl Lee dokonat osobní dílo zkázy, když tečoval pokus, který vyslal Rihards Bukarts, kotouč však zazvonil na tyč za Kinkaidovými zády.

Američané pak mohli rozhodnout při přesilovce v 56. minutě, ale nechali si to až na prodloužení, kdy se před nimi možnost početní výhody otevřela znovu. Atkinson si puk přikopl pohotově nohou a zasunul ho za tyčí bleskově do branky.

USA - Lotyšsko 3:2P (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)

Branky: 11:39 Kreider (DeBrincat, D. Larkin), 37:38 White (DeBrincat, P. Kane), 61:23 Atkinson (J. Gaudreau, P. Kane) - 17:52 Balinskis (Blugers, Rihards Bukarts), 23:20 Džerinš (Indrašis, Roberts Bukarts). Rozhodčí: Oliver Gouin, Konstantin Olenin – Dmitry Goljak, Andreas Malmqvist.

USA Kinkaid (Darling) – C. Murphy (A), Martinez, Jensen, Butcher, Pionk, Oesterle, Hughes – P. Kane (C), White, DeBrincat – Atkinson, D. Larkin (A), Kreider – J. Gaudreau, D. Ryan, Lee – T. Thompson, Coleman, Gibbons – Milano.

Lotyšsko Merzlikins (Gudlevskis) – Galvinš, Cibulskis, Balinskis, Sotnieks (A), Rubins, Freibergs, Zile – M. Redlihs, Džerinš, Indrašis (A) – Keninš, Balcers, Abols – Rihards Bukarts, Blugers, Roberts Bukarts (C) – Razgals, Jevpalovs, Pavlovs – Meija.