Robert Lewandowski, kanonýr Bayernu Mnichov, oslavuje svoji trefu.

Robert Lewandowski, kanonýr Bayernu Mnichov, oslavuje svoji trefu. | foto: Reuters

Šlágr v režii Bayernu. Dortmundu dal čtyři góly za půli a jde do čela

• 21
Německý fotbalový tahák se zvrtl v jednostrannou záležitost s až nedůstojným výsledkem pro Dortmund. Borussia totiž podlehla Bayernu na jeho hřišti 0:5 a po 28. kole ho pustila do čela bundesligy. Lipsko si v dřívějším duelu upevnilo třetí příčku, v Leverkusenu otáčelo skóre a zvítězilo 4:2.

V úvodu šlágru kola sice trefil Dahoud tyč, od té doby ale Bayern utkání dominoval. V desáté minutě se proti svému bývalému klubu prosadil hlavou po rohovém kopu obránce Hummels. O sedm minut později se dočkal jubilejní branky Lewandowski, který využil obrovské chyby stopera Zagadoua.

Polský kanonýr potřeboval na 200 bundesligových branek 284 zápasů, rychleji na tuto metu dosáhl pouze Gerd Müller (234 zápasů). A mimochodem, dvoustovkovou hranici překonal Lewandowski jako první cizinec v historii bundesligy.

Bayern hrozil především ze vzduchu a v závěru prvního poločasu přidal další dvě branky. Po signálu ze standardní situace zvýšil ránou z dorážky Martínez a o chvíli později předvedl další přesnou hlavičku Gnabry.

V 89. minutě završil skóre Lewandowski a s 21 góly si upevnil vedení v tabulce střelců. Dortmund prohrál v Allianz Areně poslední čtyři zápasy s celkovým skóre 2:19. Bavorský velkoklub vrátil svému rivalovi podzimní porážku 2:3 z prvního vzájemného zápasu

Hrdinou prvního poločasu v Leverkusenu byl devatenáctiletý domácí útočník Kai Havertz. Nejprve v 11. minutě poslal svůj tým do vedení z pokutového kopu a v 23. minutě odpověděl dvanáctým gólem v sezoně na Sabitzerovu vyrovnávací trefu z přímého kopu.

Hosté z Lipska ale po změně stran skóre otočili a prodloužili sérii neporazitelnosti na dvanáct soutěžních utkání. Postupně se trefili Werner, z penalty Forsberg a v závěru po skvělé individuální akci střídající Cunha.

Čtvrtý Frankfurt udolal až penaltou v nastaveném čase 2:1 Schalke a prodloužil vítěznou sérii na šest zápasů.

Na hřišti Schalke vedl od 13. minuty po gólu Rebiče, domácí ale o osm minut později srovnali po Serdarově dorážce. V nastaveném čase byl ale Serdar po druhé žluté kartě vyloučen a o chvíli později proměnil Jovič penaltu nařízenou za Caligiuriho ruku ve vápně. Jovič si připsal 17. ligovou trefu v sezoně a na druhém místě tabulky střelců ztrácí dva góly na vedoucího Lewandowského z Bayernu.

Wolfsburg porazil i díky dvěma brankám záložníka Steffena 3:1 Hannover a posunul se na šesté místo. Hannover ztrácí z poslední příčky sedm bodů na 16. místo zajišťující baráž o udržení. Do konce soutěže zbývá šest kol.

Hertha Berlín bez zraněného Vladimíra Daridy prohrála počtvrté za sebou, tentokrát 1:2 doma s Düsseldorfem. Záložník Ondřej Petrák nastoupil do hry v 88. minutě při remíze 1:1 svého Norimberku v záchranářském souboji ve Stuttgartu.

Neděle: remíza Brém, jasný triumf Hoffenheimu

Fotbalisté Brém remizovali v Mönchengladbachu 1:1 a zaváhali po sérii tří vyhraných zápasů. Werder, za který nastoupili reprezentanti Jiří Pavlenka a Theodor Gebre Selassie, alespoň odvrátil první soutěžní porážku v letošním roce.

Brémy v úvodním poločase držely s Mönchengladbachem krok, ale domácím vyšel začátek druhého dějství. Chybu v rozehrávce potrestal Neuhaus a po kličce brankáři Pavlenkovi otevřel skóre. V 79. minutě srovnal Klaassen umístěnou hlavičkou. Pátý Mönchengladbach potřetí za sebou v bundeslize nezvítězil a ztrácí čtyři body na čtvrtý Frankfurt, Werderu patří osmé místo.

Hoffenheim i díky hattricku Išaka Balfúdíla vyhrál v Augsburgu 4:0. Za vítěze odehrál celý zápas obránce Pavel Kadeřábek. Sedmému Hoffenheimu v tabulce chybí bod na šestý Wolfsburg, který drží poslední pohárovou příčku.

Páteční předehrávka nabídla spoustu gólů, Mohuč dala pět gólů Freiburgu a dostala se v bundeslize před něj.

Výsledky 28. kola: Hertha Berlín - Düsseldorf 1:2 (41. Grujič - 35. a 61. Raman), Leverkusen - Lipsko 2:4 (11. z pen. a 23. Havertz - 17. Sabitzer, 63. Werner, 71. Forsberg z pen., 84. Cunha), Schalke - Eintracht Frankfurt 1:2 (21. Serdar - 13. Rebič, 90.+9 Jovič z pen.), Stuttgart - Norimberk 1:1 (75. Kabak - 42. Pereira), Wolfsburg - Hannover 3:1 (32. a 71. Steffen, 78. Roussillon - 30. Weydandt), Bayern Mnichov - Dortmund 5:0 (17. a 89. Lewandowski, 10. Hummels, 41. Martínez, 43. Gnabry), Augsburg - Hoffenheim 0:4 (61., 74. a 82. Balfúdíl, 6. Kramarič), Mönchengladbach - Brémy 1:1 (49. Neuhaus - 79. Klaassen).

Bayer Leverkusen - RB Lipsko 2:4 (2:1)

Branky: 11. Havertz, 23. Havertz - 17. Sabitzer, 64. Werner, 72. Forsberg, 83. Cunha. Rozhodčí: Welz – Foltyn, Thomsen. ŽK:16. Aránguiz, 48. Tah - 55. Orban.

Bayer Leverkusen Hrádecký – Weiser, Tah, S. Bender (C), Wendell – Aránguiz, Baumgartlinger (72. Alario), Brandt – Havertz, Volland (81. Paulinho), Bailey.

RB Lipsko Gulácsi – Klostermann (46. Mukiele), Konaté, Orban (C), Halstenberg – Haidara (46. Cunha), Kampl, Laimer – Forsberg (85. Demme) – Sabitzer, Werner.

Hertha BSC - Fortuna Düsseldorf 1:2 (1:1)

Branky: 41. Grujić - 35. Raman, 61. Raman. Rozhodčí: Dinger – Christ, Gerach.. ŽK:63. Duda, 64. Mittelstädt - 56. Stöger.

Hertha BSC Jarstein – Mittelstädt, Rekik, Stark, Lazaro – Skjelbred, Grujić – Kalou, Duda (70. Dilrosun), Leckie (78. Dárdai) – Selke.

Fortuna Düsseldorf Rensing – Gießelmann (79. Bormuth), Kamiński, Hoffmann, Zimmermann – Bodzek, Fink (73. Sobottka), Stöger – Raman, Lukebakio (68. Usami) – Hennings.

FC Schalke 04 - Eintracht Frankfurt 1:2 (1:1)

Branky: 21. Serdar - 13. Rebić, 90+9. Jović. Rozhodčí: Stegemann – Pickel, Gittelmann. ŽK:25. Serdar, 45. Embolo, 90+7. D. Caligiuri, 90+8. Burgstaller - 23. de Guzmán. ČK:90+4. Serdar.

FC Schalke 04 Nübel – Bruma, Stambouli (C), Nastasić – D. Caligiuri, Serdar, Mascarell, Boujellab (79. Rudy), Oczipka – Burgstaller, Embolo (65. Kutucu).

Eintracht Frankfurt Trapp – Hinteregger (38. N'Dicka), Hasebe, D. Abraham (C) – D. da Costa, G. Fernandes, Willems, Kostić – Rebić, de Guzmán (46. Paciência), Jović.

VfB Stuttgart - 1. FC Norimberk 1:1 (0:1)

Branky: 75. Kabak - 42. Matheus Pereira. Rozhodčí: Willenborg – Henschel, Grudzinski. ŽK:87. Pavard - 79. Leibold, 81. Misidjan, 82. Bauer. Diváci: 58 757.

VfB Stuttgart Zieler – Beck (46. Didavi), Kabak, Pavard, Kempf, Emiliano Insúa (78. Sosa) – Esswein (61. N. González), Ascacibar, Zuber – Donis, Mario Gómez (C).

1. FC Norimberk Mathenia – Bauer, Mühl, Ewerton, Leibold – Erras – Matheus Pereira, Löwen, Behrens (C), Kerk (26. Kubo, 88. Petrák) – Ishak (68. Misidjan).

VfL Wolfsburg - Hannover 96 3:1 (1:1)

Branky: 31. Steffen, 71. Steffen, 78. Roussillon - 30. Weydandt. Rozhodčí: Benjamin Cortus – Florian Badstübner, Christian Leicher. ŽK:13. Steffen - 20. N. Müller, 84. Wimmer.

VfL Wolfsburg Casteels – Roussillon, Brooks, Knoche, William – Guilavogui (C) – Rexhbecaj, Mehmedi (85. Klaus) – Brekalo (62. Ginczek), Weghorst, Steffen (76. Malli).

Hannover 96 Esser – Korb, Anton, Wimmer, Sorg – Haraguči, Bakalorz (79. Soto), Schwegler, Maina – Weydandt, N. Müller (70. Muslija).

Bayern Mnichov - Borussia Dortmund 5:0 (4:0)

Branky: 10. Hummels, 17. Lewandowski, 41. Javi Martínez, 43. Gnabry, 89. Lewandowski. Rozhodčí: Gräfe Kleve, Sinn. ŽK:70. Lewandowski - 40. Zagadou, 70. Delaney. Diváci: 75 000.

Bayern Mnichov Neuer (C) – Kimmich, Süle, Hummels, Alaba – Javi Martínez (77. Goretzka), Th. Alcântara – Gnabry, T. Müller (80. Sanches), Coman (68. Ribéry) – Lewandowski.

Borussia Dortmund Bürki – Ł. Piszczek (69. M. Wolf), Akanji, Zagadou (46. Weigl), A. Diallo – Dahoud (62. M. Götze), Witsel, Delaney – Sancho, Reus (C), Bruun Larsen.

Borussia Mönchengladbach - Werder Brémy 1:1 (0:0)

Branky: 49. Neuhaus - 79. Klaassen. Rozhodčí: Schlager – Reichel, Thielert. ŽK:27. Kramer, 58. Zakaria - 40. Augustinsson, 71. N. Moisander. Diváci: 54022.

Borussia Mönchengladbach Sommer – Ginter, Strobl, Elvedi – Herrmann (65. Johnson), Neuhaus (84. Stindl), Kramer, Zakaria, T. Hazard – Raffael (78. J. Hofmann), Pléa.

Werder Brémy Pavlenka – Gebre Selassie, Langkamp, N. Moisander, Augustinsson – M. Eggestein, Şahin (76. C. Pizarro), Klaassen – J. Eggestein (52. Osako), M. Kruse, Rašica (87. Möhwald).

FC Augsburg - TSG 1899 Hoffenheim 0:4 (0:1)

Branky: 6. Kramarić, 61. Belfodil, 74. Belfodil, 82. Belfodil. Rozhodčí: R. Schröder – F. Heft, J. Neitzel. ŽK:13. Gregoritsch - 68. Demirbay. Diváci: 27552.

FC Augsburg Kobel – Danso, Gouweleeuw, Oxford (27. Finnbogason), Max – Ku Ja-Čeol, Baier (C) (74. Córdova) – Schmid, Gregoritsch, Či Tong-won – Richter (60. Hahn).

TSG 1899 Hoffenheim Baumann – Kadeřábek, Vogt (C), Hübner, N. Schulz (66. Brenet) – Demirbay, Grillitsch, Amiri (62. Bičakčić), Belfodil – Kramarić (80. Bittencourt), Szalai.