Rozhodčí Paul Tierney během utkání Anglického poháru Tottenham - Rochdale...

Rozhodčí Paul Tierney během utkání Anglického poháru Tottenham - Rochdale konzultuje situaci s videosudím. | foto: AP

Krok k většímu fair play. Fotbal si schválil zavedení videorozhodčího

  • 16
Fotbalová mezinárodní pravidlová komise IFAB jednomyslně schválila zavedení videorozhodčího. Světové federaci FIFA tak nic nebrání v tom, aby ho využila už na letním mistrovství světa v Rusku.

IFAB verdikt označila za historický krok k většímu fair play ve fotbale a podobně reagoval i Gianni Infantino, předseda FIFA, která by měla o využití videorozhodčího na šampionátu rozhodnout 16. března na kongresu v Bogotě. „Videoasistent je ode dneška součástí fotbalu a to je dobře. Přinese větší fair play a jde o důležitý krok, který ovlivní budoucnost fotbalu,“ prohlásil Infantino.

Videorozhodčí, který už v různých formách funguje ve 40 světových ligách včetně české nejvyšší soutěže, může být využit pouze ve čtyřech předem daných situacích, které určuje protokol.

Video ve fotbale

Silent check, šedá zóna. Co vše se řeší při zavedení videorozhodčího

Zda bylo gólu dosaženo regulérně, zda sudí správně nařídil penaltu, zda došlo k surové hře či nesportovnímu chování, za což se uděluje rovnou červená karta, a při identifikaci trestaných hráčů (zda sudí udělil žlutou kartu správnému fotbalistovi).

Například v Německu nebo Itálii se zavedení videa do ostrého provozu neobešlo bez problémů. Ale podle studie univerzity v Lovani, která měla celý projekt na starost, narostla přesnost verdiktů na 98,9 procenta. Navíc vyvrátila i hlavní obavu kritiků, že video bude zápasy zdržovat.

„Tohle jsou fakta. Analyzovali jsme téměř tisíc zápasů a průměrné zdržení bylo devadesát sekund na zápas. Je to příliš dlouhá doba?“ uvedl Infantino. „V každém zápase jen autová vhazování zaberou v průměru sedm minut. Když můžeme ztratit sedm minut kvůli autům, tak rozhodně můžeme ztratit další minutu a půl kvůli tomu, aby byly verdikty rozhodčích správné,“ přidal.

„Navíc se ukázalo, že díky videu přesnost rozhodnutí stoupla z 93 na 99 procent, což je prakticky dokonalé,“ dodal. „Samozřejmě se musíme snažit zrychlit práci videorozhodčího a ne jen směrem k hlavnímu sudímu, ale také k fanouškům,“ připomněl Infantino, že diváci na stadionech často nevědí, co rozhodčí mezi sebou konzultovali a proč poté následně verdikt změnili.

Zatím pouze v testovacím provozu je video v Anglii a kluby tamní Premier League zatím neuvažují o jeho uvedení do plnohodnotného provozu. Zdrženlivě se k technologii staví i UEFA, která o využití videorozhodčího v příští sezoně Ligy mistrů rovněž nepřemýšlí.

,

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko