Co nás čeká po volbách? Ve hře jsou všechny varianty. Ilustrační foto

Co nás čeká po volbách? Ve hře jsou všechny varianty. Ilustrační foto | foto: MF DNES

ČSOB: Nejvíc změn přinese vítězství ODS

  • 15
Co se stane s českou ekonomikou po volbách? Ani týden před rozhodujícím datem, není jasné, jak voliči nakonec rozhodnou a kdo se ujme řízení kormidla české ekonomiky na příští čtyři roky. Podle analytiků ČSOB stačí například jen pětiprocentní vychýlení voličských hlasů aby byl možný téměř jakýkoliv výsledek.

SHRNUJÍCÍ TABULKU ČSOB NAJDETE ZDE

Přejít na volební speciál

V úvahu přicházejí čtyři varianty, říkají analytici ČSOB Tomáš Sedláček a Jan Čermák. Jaké budou mít dopady na přijetí eura, zavedení reforem a daňový systém?

Tyrkysová varianta
Jako nejpravděpodobnější možnost analytici odhadují koalici ODS, KDU - ČSL a zelených. Tu zároveň považují za tu, která by přinesla nejvíc změn. V tomto případě, se dá očekávat, že lidovci nedokáží prosadit svůj pozitivní přístup k euru a převáží vágní až odmítavý postoj zbylých dvou stran. "V případě této koalice očekáváme, že se termín přijetí eura posune za horizont 2010," říkají analytici ve své studii.

Otázka reforem je v případě tyrkysového vítězství nejasná, i když právě toto seskupení by se o reformy zřejmě zasloužilo nejvíce.

"Pokud by se toto reformní úsilí soustředilo na reformu důchodů, školství a zdravotnictví, byla by to dobrá zpráva. Pokud by se naopak povolební momentum vyčerpalo na hádkách kolem kontroverzní (ovšem pro ODS klíčové) rovné daně, promeškala by se tím vzácná příležitost provést nepopulární reformy ihned po volbách," píše se ve studii. Právě rovnou daň označili analytici ČSOB za nejvíc kontroverzní.

Višňová varianta - ČSSD podporovaná komunisty
I tento výsledek je podle ČSOB relativně pravděpodobný - může k němu dojít, pokud zvítězí levice, ale také v případě, že nejvíc hlasů získá ODS, ale nepodaří se jí sestavit vládu.

"V makroekonomickém směřování země nečekáme výraznější změny," uvedli Sedláček a Čermák. "V této variantě se zemi bude chvíli dařit na základě současného ekonomického růstu, nicméně potenciál bude brzy vyčerpán, pokud se neprovedou zásadní reformy," dodali.

Dá se čekat, že tato varianta bude znamenat snahu zavést euro nejpozději v roce 2010, ale i tak může dojít ke zpoždění. Pro  to hovoří zejména euroskeptické křídlo v bankovní radě ČNB, ale také vlažný postoj komunistů. Rizikem může být i fakt, že zvýšené utrácení by vedlo k nárůstu schodku nad povolená tři procenta HDP.

Purpurová varianta: ODS a ČSSD
Velká koalice není sice příliš pravděpodobnou možností, nicméně její sestavení také nelze vyloučit. Podle ČSOB by její hlavní výhoda spočívala v tom, že hlavní odpůrci by se museli na zásadních krocích domluvit a nehrozilo by proto, že po volbách by nová vláda začínala odbouráním toho, co vytvořil předchozí kabinet.

Na rovnou daň by ODS mohla rovnou zapomenout. A přijetí eura v roce 2010? Tak padesát na padesát, odhadli.

Šípková varianta
Poslední možností by byla koalice sociálních demokratů, lidovců a zelených. Ta je podle ČSOB nejméně pravděpodobná. "V této variantě by došlo k nejmenší změně ve směřování naší ekonomiky. Školství by dostalo více peněz, zdravotnictví by dál reguloval stát a eurem by se s největší pravděpodobností začalo platit už v roce 2010. 

,