Cesta z Prahy do Bibione a zpět vyjde nejméně na 4200 Kč. Ilustrační foto.

Cesta z Prahy do Bibione a zpět vyjde nejméně na 4200 Kč. Ilustrační foto. | foto: Dan Materna, MF DNES

Cesta na dovolenou bude dražší

  • 8
Až v červenci pojede Petr Slavík s rodinou na dovolenou z Prahy do italského Bibione, sáhne do kapsy hlouběji než loni. Cesta tam a zpět, dlouhá 1660 kilometrů, ho bez dálničních poplatků a při spotřebě osm litrů na 100 km bude stát 4200 korun. Loni by ho přišla na necelé tři a půl tisíce korun.

Aby se do této ceny vešel, bude muset natankovat plnou nádrž na odjezdu z Česka a pak na rakousko-italské hranici, protože v Itálii stojí litr benzinu v průměru přes 38 korun, je tedy o víc než pět korun dražší než v sousedním Rakousku.

Ceny pohonných hmot v Evropě vzrostly za poslední rok o 1 až 4 koruny, nejvíce pak v zemích západní Evropy. Naopak levněji než v Česku lze koupit benzin v zemích na východ od českých hranic.

Ekonomové však nepředpokládají, že lidé omezí své cesty. „Čechům opět vzrostla životní úroveň a svou roli tu hraje i letošní dlouhá zima. Lidé budou chtít za teplem,“ uvedl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Nejvíce Čechů každoročně míří k jadranskému pobřeží do Chorvatka. "Letos očekáváme přes 800 tisíc lidí, kteří většinou pojedou autem," odhadl analytik společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek.

I cesta do Chorvatska letos podraží, i když ne o tolik jako v jiných směrech. Ve Slovinsku, tradiční přejezdové zemi, vyjde benzin Čechy kvůli silné koruně dokonce o necelé dvě koruny levněji než loni. Cesta z Prahy do Dubrovníku a zpět se tak prodraží jen o necelé dvě stovky korun.

Velké rozdíly
Obdobně jsou na tom i další evropské země. V rámci Evropské unie se však ceny pohonných hmot podle serverů ÚAMK a AATrust.com poměrně liší. Zatímco v Lotyšsku vyjde litr benzinu na 25 korun, v Belgii, Dánsku či Nizozemsku překračuje cena 40 korun.

Ekonomové a analytici však nepředpokládají, že i přes letošní vyšší ceny pohonných hmot lidé na cestování zanevřeli. "Zdražení by muselo být výrazně citelnější. Navíc, když jede celá rodina, tak se nárůst ceny rovnoměrně rozloží," uvedl Jan Procházka, analytik společnosti Cyrrus.

Navíc se čeští motoristé už naučili plánovat svou cestu tak, aby je vyšla co nejlevněji. Jedou-li například do Itálie či do Švýcarska, vedou svoji cestu přes Rakousko, kde je benzin podstatně levnější.

Stejnou úlohu doplňovače litrů v nádržích plní i Slovinsko, přes které míří k chorvatským letoviskům na Jadranu miliony turistů ze střední a severní Evropy. Letos je však tato malá země překvapí, ceny benzinu zde vzrostly jen nepatrně, Češi díky pevné koruně zaplatí dokonce o dvě koruny za litr méně než před rokem.

Cesty podraží o stovky korun Jinde už to tak příznivé nebude a motoristé si budou muset připlatit. Například za cestu do švýcarských horských letovisek zaplatí o 500, do italských přímořských destinací až o 800 korun více. Hlouběji do kapsy budou muset sáhnout i návštěvníci stále populárnějšího Pobaltí, cesta do Rigy, kde nedávno skončil světový šampionát v hokeji, je vyjde o šest stovek dráž.

Útěchou pro české turisty může být sílící česká koruna, díky níž ve směnárnách získají více místního platidla a dopřejí si více služeb.