Diskuze

Vyschlé jezero skrývalo vzácný meteorit. Našli ho na poslední chvíli

Vyschlé australské Eyerovo jezero se zaplňuje vodou, což se děje jen několikrát za století. Britský vědec Phil Bland zde o Silvestru svedl úspěšný souboj s časem - podle stop v terénu se mu podařilo vypátrat vzácný meteorit dříve, než místo dopadu zaplavila voda.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LF

L65u40d43ě90k 83F28u71x79a

10. 1. 2016 23:53

Takže nic moc stáří, dají se nalézt i starší. Vlastně je stáří většiny meteoridů stejné jako stáří Sluneční soustavy. Pravda, našlo se pár těles původem MIMO SS. To je větší nářez;-)

0 0
možnosti
JB

Video je návodem k tomu, jak se k meteoritům nikdy nechovat! Pokud již jej nemůžete nechat na místě kvůli zadokumentování (řekněme, že zde bylo riziko, že se místo zaplaví), tak na něj alespoň nesaháme rukou, natož ho nenecháme putovat z ruky do ruky.

Chápu, že z nadšení nad nálezem tak někdo neučiní. Kdo by si nechtěl potěžkat alespoň na chvilku v ruce pravé kosmické těleso? Ale z článku vyplývá, že tito borci šli cíleně meteorit hledat. V tom případě bych očekával, že si zjistí alespoň nejzákladnější pravidla, jak se k nálezu chovat. Když pak ještě video uveřejní, dělají ze sebe hlupáky, protože ukazují, jak znehodnotili nález!Rv

6 2
možnosti
JB

http://www.asu.cas.cz/articles/890/19/23-meteorit-s-rodokmenem-na-svete-s-nejvetsi-pravdepodobnosti-nalezen-a-pokyny-pro-verejnost-ke-hledani-dalsich

V odkazu výše najdete pokyny, jak při případném nálezu meteoitu nejlépe postupovat.

Ve zkrácené verzi pak zde: V případě nálezu meteoritu by mělo být jak místo nálezu, tak i vlastní meteorit sám dobře zdokumentován (vyfocen v původní poloze), místo zaměřeno (nejlépe pomocí GPS) a jasně označeno (pokud nejde zaměřit, tak stačí jen místo přesně označit a zaměření provedeme sami). Meteorit sám by měl být uložen nejlépe do nepoužité hliníkové folie (alobalu) a poté do dalšího obalu (např. plastový sáček) a pokud možno nekontaminován dotykem prstů.

(To pro "minusy", kteří asi nesouhlasí z označením jednání nálezců za hloupé - vlastní jednání při nálezu je nešťastné, chlubení se tím je pak již hloupé.)

1 0
možnosti
Foto

Dobrý den všem,

vidím, že se tu rozvinula debata o přípustnosti výrazu "stáří meteoritu". Výraz se zcela běžně užívá i v akademickém prostředí (výukové texty ke geologii na VŠB, na České akademii věd), užívá ho i Česká astronomická společnost (Astro.cz) nebo mineralogové v rozhovoru pro Národní muzeum.

Těch stáří je několik: absolutní stáří (to je u všech meteoritů zhruba stejné - 4,6 mld. let), stáří pozemské a stáří podle doby vystavení kosmickým paprskům (od případného oddělení z matečného tělesa po srážce a okamžikem dopadu na zemi).

Stáří tohoto konkrétního meteoritu zdůrazňuje nejen ČTK, ale i zahraniční média (BBC, australské servery), ne všechny meteority byly kosmickým paprskům vystaveny takto dlouho. Na druhou stranu je pravda, že chondritů je hodně - promyslím, jestli text ještě neupravit.

Hezký den!

1 0
možnosti
KK

Ale proč to vydávat za senzaci hned v titulku?

To jako že by zpráva jinak tolik nepřitáhla?

0 1
možnosti
MO

Gratulace, musí mít bezva pocit..R^

10 0
možnosti
KK

Samozřejmě, že takový meteorit bude stejně starý jako Země, je dost vyloučeno aby byl mladší ..

To je zase titulek :-(

1 12
možnosti
JD

??? Co je na tom samozrejmeho? :-P

13 0
možnosti
PO

P77e31t46r 18O36t81r94u54b38a

10. 1. 2016 10:31

Podobné jako u meteoritu v Čeljabinsku v Rusku. Tam museli taky hledat rychle, dokud se neztratí otvory ve sněhu kudy úlomky meteoritů proletěly na zem. Byl o tom pěkný dokument.

1 0
možnosti
PS

P11e22t81r 87S53u38c53h62ý

10. 1. 2016 11:30

tak zrovna u Čeljabinsku se doteď neví co se stalo a meteorit je jen jednou z teorií ( a ani ne tou nejpravděpodobnější)

0 1
možnosti
Foto

Správná zábava = následně práceR^

0 0
možnosti
JS

Štěstí přeje připraveným.

2 0
možnosti
AT

Pozorovat z pozorování vyvozovat, matematický vypočítat oblast dopadu, pak se do oblasti výpočtu vypravit a meteorit najít !! Kliku by jsem nechala doma, nebo i zemně je velice velká a najít takový malý úlomek meteoritu bez těchto možností, které dnes pozorovací kamery, satelity a pod. skýtají za možnosti a tak usnadňují najít i tento tak drobný úlomek, starý tolik let, až se člověku tají dech !! ;-D

0 0
možnosti
MP

Takže meteorit spadl v listopadu 2015. Hezký nadpis. Idnes, se stal bulvárem :-)

6 23
možnosti
VJ

V95í67t 49J12e42ž76e30k

10. 1. 2016 9:00

No, taky jsem původně chtěl něco podobného napsat. Naštěstí jsem se zamyslel a nevypadam jako hlupák;-)

15 2
možnosti
DC

To nebyla jen klika, ale hlavně znalosti. Na základě analýzy dostupných pozorování spočítali přibližnou polohu dopadu a tam hledali. A takhle šikovné lidičky máme i u nás. Dokonce u nás byl takto nalezen meteorit poprvé na světě (meteorit Příbram).

18 0
možnosti