Vyschlé jezero skrývalo vzácný meteorit. Našli ho na poslední chvíli

  7:45aktualizováno  7:45
Vyschlé australské Eyerovo jezero se zaplňuje vodou, což se děje jen několikrát za století. Britský vědec Phil Bland zde o Silvestru svedl úspěšný souboj s časem - podle stop v terénu se mu podařilo vypátrat vzácný meteorit dříve, než místo dopadu zaplavila voda.

Kámen se britskému profesorovi a jeho týmu z Curtinovy univerzity v Západní Austrálii podařilo doslova vyhrabat z bahna o Silvestru, několik hodin předtím, než místo zalila voda, uvádí BBC. K místu nálezu, které pomohlo určit i letecké pátrání, svědectví obyvatel, dron a průvodci z řad australských domorodců, se Bland dostal na čtyřkolce.

Fotogalerie

Zásadní roli v nalezení meteoritu ale sehrála síť 32 automatizovaných kamer, zvaná Desert Fireball Network, která po svém dokončení bude sledovat oblohu nad třetinou Austrálie. Částečně už ale je funkční a pět kamer průlet kamene zaznamenalo. Meteorit v Eyreově jezeře byl vůbec první úspěch kamerové sítě.

Kromě určení polohy dopadu ale podle Sydney Morning Heraldu má síť i další využití - dokáže vypočítat, odkud meteorit přiletěl. „Toto těleso pocházelo z pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, což bylo dosud s určitostí možné říci pouze o dvaceti meteoritech v historii,“ uvedl SMH.

Lze se meteoritu dotknout?

Objev meteoritu oživil otázku, zda je přípustné na takový nález sahat holýma rukama. Astronomický ústav AV radí nálezcům se meteoritu kvůli kontaminaci nedotýkat.

V konkrétním případě meteoritu z Eyerova jezera podle spoluobjevitele meteoritu Martina Cupáka „karanténa“ smysl neměla, protože meteorit již byl kontaminován více než měsíčním pobytem v mazlavém slaném bahně plném organické hmoty. Kvůli poréznosti i uvnitř, což částečně omezuje možnosti chemické analýzy meteoritu.

Obsáhlý rozhovor s Martinem Cupákem najdete zde.

Bland připomněl na tiskové konferenci také další rozměr objevu: vesmírné agentury vynakládají miliardy dolarů na zkoumání asteroidů, mimo jiné i pro budoucí surovinové využití. Teď bude možné zkoumat vzorek, o kterém se celkem přesně ví, odkud pochází.

Eyreovo jezero se nachází v jihoaustralském vnitrozemí a když se zaplní, má rozlohu přes devět tisíc kilometrů čtverečních.

Vědci zatím předpokládaný, že objevený meteorit patří mezi tzv. chondrity, jak se označují tělesa vzniklá v rané fázi tvoření sluneční soustavy před zhruba 4,6 miliardami let. Většina meteoritů patří právě mezi chondrity, jejichž složení v sobě nese informace o zrodu sluneční soustavy. Naopak jako siderity se označují meteority, které prošly geologickým horotvorným procesem.

Na stáří meteoritů pak lze nazírat z několika úhlů pohledu: rozlišuje se stáří pozemské, stáří absolutní (od zformování tělesa) či stáří odpovídající době expozice tělesa kosmickému záření.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Zahrajte si na komunistického cenzora a vyhrajte cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

Další z rubriky

Hodní lidé z kostela. Američtí pastoři věznili bezdomovce a nutili je žebrat

Ilustrační snímek

Slibovali přístřeší a stravu, místo lásky k bližnímu však provozovali moderní otroctví. Před kalifornským soudem stojí...

Americký lékař konzervoval lidské plody, po bytě jich měl přes 2000

Ulrich Klopfer na snímku z roku 2015

Více než dva tisíce pozůstatků lidských plodů se našlo v obydlí nedávno zesnulého amerického lékaře z okresu Will,...

Lid Zimbabwe promluvil. Na pohřbu exprezidenta Mugabeho bylo prázdno

Zimbabwe se rozloučila s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem...

Zimbabwe se v sobotu loučí s někdejším dlouholetým autoritářským prezidentem Robertem Mugabem, státního pohřbu se...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz