Al-Kajda je při síle, míní experti OSN

  • 8
Navzdory tomu, že již téměř rok se vede globální válka proti Al-Kajdě, zůstává tato teroristická síť funkční a schopná opět zasáhnout podle svých záměrů. Jejími primárními cíli zůstávají Spojené státy a jejich spojenci, přičemž teroristé mají své buňky přinejmenším ve 40 zemích světa, od Evropy přes Blízký východ, severní Afriku až po mnohé státy Asie.

K tomuto znepokojujícímu závěru došla nezávislá skupina expertů OSN a jejich obsáhlá zpráva má být v příštích dnech předložena sankčnímu výboru Rady bezpečnosti OSN.

"Přes úspěšné zásahy proti Al-Kajdě je tato síť živá a podle všech měřítek v dobrém stavu. Je připravena znovu udeřit a je jen na ní, jak, kdy a kde zaútočí," uvádí zpráva, jejíž výňatky přinesl americký list The Washington Post ve čtvrtek.

Zpráva konstatuje, že Al-Kajda stále navazuje nová operativní spojení s militantními islámskými skupinami, získává nové členy a nachází další cesty, jak si opatřit finanční zdroje i širokou škálu zbraní pro své stoupence. "Proto tato teroristická síť zůstává nadále velkou mezinárodní hrozbou," varují experti OSN.

Již v lednu tohoto roku se všech tehdejších 189 zemí OSN jednomyslně shodlo na tom, že zmrazí veškeré finanční zdroje osob či skupin napojených na síť Usámy bin Ládina a zavedou účinné zbrojní embargo i zákaz cestování pro všechny podezřelé z terorismu.

Ze zprávy jednoznačně vyplývá, že tohoto cíle se zdaleka nedosáhlo. Nejviditelněji se to projevuje v tom, že podle expertů Al-Kajda stále disponuje neztenčenými finančními zdroji. Peníze jí dále plynou, a to jak z různých investic, navenek legálních obchodů, darů, tak ze zločinů a podvodů.

Zpráva proto kritizuje řadu zemí včetně evropských, že ke zmrazení podezřelých finančních zdrojů nepřistoupily vůbec, či k nim přistupují váhavě. Zatímco loni, bezprostředně po teroristických útocích na USA, byly zmrazeny účty ve výši 122 milionů dolarů, za posledních osm měsíců těchto zdrojů bylo jen v hodnotě deseti milionů.

Odborníci odhadují, že Al-Kajda přitom může disponovat až 300 miliony dolarů. Ty nejskromnější odhady mluví o desetině této částky.

Na druhé straně experti přiznávají, že většině transakcí Al-Kajdy nelze ani přijít na kloub. Provádějí se totiž mimo klasickou bankovní sféru. Islámští radikálové rádi využívají systém "hawala", což je způsob obchodu velmi obvyklý mezi muslimskými obchodníky po celém světě, kdy si jeho aktéři předávají velké částky v hotovosti, aniž používají banky.

Například španělští vyšetřovatelé zjistili, že jejich země funguje jako významný zdroj financování islámských extremistů. Peníze se získávaly třeba z krádeží a padělání kreditních karet. V dubnu byl v Madridu zatčen Španěl syrského původu Mohamed Zouaydi a jen ten, jak napsal list El País, odeslal ze Španělska téměř 700 000 eur islámským radikálům rozesetým takřka po celém světě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video