Rozsah území se zábranami kolem jámy ve Stromovce by se měl v nejbližší době ještě rozšířit.

Rozsah území se zábranami kolem jámy ve Stromovce by se měl v nejbližší době ještě rozšířit. | foto: Gabriela Leugnerová

Zakázaná zóna kolem jámy v pražské Stromovce se zvětší

  • 2
Lidé, kteří se vydají do Stromovky, se musí připravit na to, že se do některých částí parku nedostanou. Kvůli výstavbě tunelu Blanka tu totiž nadále zůstanou plechové ploty, které ohraničují místo, kde se 12. října propadl kus louky a pod kterým dělníci tunel zrovna kutají. A rozsah území se zábranami by se měl navíc v nejbližší době ještě rozšířit.

"V současné době je vše kvůli bezpečnosti lidí ohrazeno. Až začneme znovu tunel pod Stromovkou razit, zábor bude ještě o kousek větší, než je dnes," potvrdil František Polák, mluvčí Metrostavu, který tunel pro město kope.

Za pevné neprůhledné ploty se skryje naráz celé území, pod kterým bude firma kopat oba tubusy tunelu. "To znamená, že postavíme v parku pouze jednu 'ohradu', která zabere 'špičky' obou tunelů, kde se zrovna kope, ne dvě. Tam, kde je tunel hotový, ploty nemají smysl, proto tam ani nebudou," dodal Polák.

Jak dlouho nebudou moci lidé Královskou oborou v klidu projít, zatím není jasné. Báňský úřad totiž Metrostavu kvůli sesuvu půdy nyní zakázal tunel dál kopat a celou událost vyšetřuje.

"Vše záleží na tom, kdy skončí vyšetřování a úřad nám povolí pokračovat v pracích, proto nyní nelze říct, jak dlouho ploty ve Stromovce zůstanou," vysvětlil Polák.

Cedulky, které by například u vchodu do parku návštěvníky Stromovky upozornily, kde se dělníci zrovna pohybují a kudy lidé neprojdou, firma umístit nechystá.

"Budeme se snažit, aby cestičky byly co nejvíc průchodné. Vzhledem k tomu, že hlavní sezona, během které lidé do parku chodí, už skončila, tak by zábor neměl mít na provoz Stromovky tak velký vliv," uvedl Polák.

Nyní není vzhledem k vyšetřování jasné ani to, kdy bude kráter uprostřed Stromovky zasypán. "Práce jsou zastaveny a nyní provádíme betonovou injektáž a utěsňujeme místa styku terénu a betonové plomby, která brání spodní vodě, aby tekla do tunelu," doplnil mluvčí firmy Metrostav František Polák.

Podle Poláka je ale pravděpodobné, že bude kráter zasypán až ve chvíli, kdy bude tunel pod ním zcela dokončen. V současné době propad půdy vyšetřuje Okresní báňský úřad v Kladně a firmě Metrostav hrozí ve správním řízení pokuta až jeden milion korun.

Navíc o licence mohou přijít někteří pracovníci, například projektanti, kteří by tak přišli o živobytí.

Co se vlastně ve Stromovce v neděli 12. října stalo? Spodní vodou promočené písky, štěrk a hlína prolomily beton a laminátové svorníky zpevněného horninového masivu.  Vše se stalo ve vzdálenosti necelých 1,3 kilometru od portálu tunelu. - čtěte VIDEO: V pražské Stromovce se opět propadla louka do tunelu

Otvor, který byl původně veliký "pouze" dva krát dva metry, se postupně začal zvětšovat a štěrk, hlína a písek se společně s vodou začaly valit do tunelu. - Podívejte se, jak vznikal kráter ve Stromovce

Následně se vytvořil kráter o průměru zhruba třicet metrů v prostoru parku Stromovka.

Říjnový propad ve Stromovce nebyl jediným sesuvem půdy, ke kterému při stavbě tunelu ve Stromovce došlo. Stejný kráter se tu totiž poprvé objevil už v květnu letošního roku. - přečtěte si Při ražbě tunelu se propadla část louky v pražské Stromovce


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video