Jana Marcová pracuje pro ČEZ od roku 2004

Jana Marcová pracuje pro ČEZ od roku 2004 | foto: Jan Zátorský, MF DNES

Za ČEZ lobbuje bývalá mluvčí ODS i členka ČSSD

  • 5
Jana Marcová debatuje ve sněmovním bufetu s vládními poslanci, Radmila Kleslová v kuloárech s opozičními politiky. První je bývalou mluvčí ODS, druhá členkou ČSSD. Dnes mají v parlamentu totožný úkol, kopou za firmu ČEZ. Energetický obr je zaměstnává jako lobbistky, aby tu hájily jeho zájmy.

Ve vyrovnané situaci ve Sněmovně tak má ČEZ "pojištěné" obě hlavní politické strany. Co od dvojice lobbistek vlastně čeká?

"Obě pro nás zpracovávají pravidelný monitoring legislativy a poskytují konzultace v této oblasti. K detailům spolupráce s našimi smluvními partnery se nevyjadřujeme," říká stručně mluvčí energetické společnosti Ladislav Kříž.

O své práci se moc nechtějí bavit ani obě ženy. "Je to podobné jako u advokátů, ti také nemluví o svých klientech," argumentuje Marcová.

Až statisíce za semináře
Podle informací MF DNES dostávají obě od firmy ČEZ měsíční paušální částku ve výši dvacet tisíc korun. Tu mají bez ohledu na to, kolik práce odvedou.

Několikanásobně vyšší sumy – až statisíce korun – pak mohou dostat za jednorázové "přesvědčovací" akce. Nejčastěji jde o semináře pro poslance, kde jim pozvaní experti vysvětlují, jak je vhodné změnit konkrétní zákon. Samozřejmě ve prospěch ČEZ.

"Obě znám. Ale spíše než s paní Kleslovou spolupracujeme s paní Marcovou na některých seminářích a osvětových tématech. Třeba od jaderné energetiky až po obnovitelné zdroje," vypráví šéf sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř z ODS.

Radmila Kleslová dělá lobbing pro ČEZ už od roku 2000, zatímco Jana Marcová od roku 2004. Pořádání lukrativních seminářů má nyní na starosti hlavně "vládní" Marcová.

Rozpoutají velké akce
Nyní jim asi přibude práce – do parlamentu totiž míří změněný energetický zákon. "Je možné, že v souvislosti s novelou tohoto zákona se zaktivizují, to určitě rozpoutá akce. Očekávám velké tlaky," předvídá poslanec ODS Jan Špika, který je předseda energetického podvýboru.

Žádný politik nikdy nepřizná, že právě on podlehl "rozpoutaným velkým akcím". Všichni sice lobbistky dobře znají, mluví s nimi – ale více prý nic.

"Jsou to poměrně hezké dámy, které zpestřují parlamentní prostředí," usmívá se nejprve místopředseda ČSSD Milan Urban. "Nějaké téma jsem řešil s oběma, už si ale nevzpomínám jaké," dodal vážněji.

Mezi dvojicí žen existuje jistá řevnivost, pokud jde o připisování zásluh za kontraktní prosazenou věc v parlamentu. "Obě se tady opravdu vyznají. Bavím se s nimi, jsou jedním ze zdrojů informací při schvalování zákonů, ale rozhodně ne tím hlavním. Chce to lobbing v Česku upravit zákonem, aby byl čitelnější," míní komunistický poslanec Petr Braný.

Vůně ropy a nafty
Energetická společnost ČEZ samozřejmě není jedinou firmou, která si všimla šikovnosti dvojice lobbistek. Obě vědí, jak voní ropa i nafta – najaly si je totiž podniky z petrochemie vlastněné státem.

Radmila Kleslová pracuje pro Čepro, které má na starosti distribuci výrobků z ropy – benzinu nebo nafty. Do sněmovních kuloárů často přivede šéfa firmy Pavla Švarce.

Jana Marcová zase pracuje pro společnost Mero, jež provozuje ropovody. Od šéfa Mera Jana Pantůčka nyní dostala za úkol změnit přísný zákon, který nařizuje dělat revize nádob a potrubí jednou za pět let.

"Přiznávám, že nám hodně pomáhají zkušenosti a znalosti člověka, který se pochybuje v parlamentním prostředí a ví, na koho se má obrátit," pochvaluje si Marcovou ředitel Pantůček.

"Snažíme se podchycovat věci, které by mohly negativně ovlivnit naše podnikání, už ve fázi, kdy to míří k poslancům," říká otevřeně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video