Za ČEZ lobbuje bývalá mluvčí ODS i členka ČSSD

  10:10aktualizováno  10:10
Jana Marcová debatuje ve sněmovním bufetu s vládními poslanci, Radmila Kleslová v kuloárech s opozičními politiky. První je bývalou mluvčí ODS, druhá členkou ČSSD. Dnes mají v parlamentu totožný úkol, kopou za firmu ČEZ. Energetický obr je zaměstnává jako lobbistky, aby tu hájily jeho zájmy.

Jana Marcová pracuje pro ČEZ od roku 2004 | foto: Jan ZátorskýMF DNES

Ve vyrovnané situaci ve Sněmovně tak má ČEZ "pojištěné" obě hlavní politické strany. Co od dvojice lobbistek vlastně čeká?

"Obě pro nás zpracovávají pravidelný monitoring legislativy a poskytují konzultace v této oblasti. K detailům spolupráce s našimi smluvními partnery se nevyjadřujeme," říká stručně mluvčí energetické společnosti Ladislav Kříž.

O své práci se moc nechtějí bavit ani obě ženy. "Je to podobné jako u advokátů, ti také nemluví o svých klientech," argumentuje Marcová.

Až statisíce za semináře
Podle informací MF DNES dostávají obě od firmy ČEZ měsíční paušální částku ve výši dvacet tisíc korun. Tu mají bez ohledu na to, kolik práce odvedou.

Několikanásobně vyšší sumy – až statisíce korun – pak mohou dostat za jednorázové "přesvědčovací" akce. Nejčastěji jde o semináře pro poslance, kde jim pozvaní experti vysvětlují, jak je vhodné změnit konkrétní zákon. Samozřejmě ve prospěch ČEZ.

"Obě znám. Ale spíše než s paní Kleslovou spolupracujeme s paní Marcovou na některých seminářích a osvětových tématech. Třeba od jaderné energetiky až po obnovitelné zdroje," vypráví šéf sněmovního hospodářského výboru Oldřich Vojíř z ODS.

Radmila Kleslová dělá lobbing pro ČEZ už od roku 2000, zatímco Jana Marcová od roku 2004. Pořádání lukrativních seminářů má nyní na starosti hlavně "vládní" Marcová.

Rozpoutají velké akce
Nyní jim asi přibude práce – do parlamentu totiž míří změněný energetický zákon. "Je možné, že v souvislosti s novelou tohoto zákona se zaktivizují, to určitě rozpoutá akce. Očekávám velké tlaky," předvídá poslanec ODS Jan Špika, který je předseda energetického podvýboru.

Žádný politik nikdy nepřizná, že právě on podlehl "rozpoutaným velkým akcím". Všichni sice lobbistky dobře znají, mluví s nimi – ale více prý nic.

"Jsou to poměrně hezké dámy, které zpestřují parlamentní prostředí," usmívá se nejprve místopředseda ČSSD Milan Urban. "Nějaké téma jsem řešil s oběma, už si ale nevzpomínám jaké," dodal vážněji.

Mezi dvojicí žen existuje jistá řevnivost, pokud jde o připisování zásluh za kontraktní prosazenou věc v parlamentu. "Obě se tady opravdu vyznají. Bavím se s nimi, jsou jedním ze zdrojů informací při schvalování zákonů, ale rozhodně ne tím hlavním. Chce to lobbing v Česku upravit zákonem, aby byl čitelnější," míní komunistický poslanec Petr Braný.

Vůně ropy a nafty
Energetická společnost ČEZ samozřejmě není jedinou firmou, která si všimla šikovnosti dvojice lobbistek. Obě vědí, jak voní ropa i nafta – najaly si je totiž podniky z petrochemie vlastněné státem.

Radmila Kleslová pracuje pro Čepro, které má na starosti distribuci výrobků z ropy – benzinu nebo nafty. Do sněmovních kuloárů často přivede šéfa firmy Pavla Švarce.

Jana Marcová zase pracuje pro společnost Mero, jež provozuje ropovody. Od šéfa Mera Jana Pantůčka nyní dostala za úkol změnit přísný zákon, který nařizuje dělat revize nádob a potrubí jednou za pět let.

"Přiznávám, že nám hodně pomáhají zkušenosti a znalosti člověka, který se pochybuje v parlamentním prostředí a ví, na koho se má obrátit," pochvaluje si Marcovou ředitel Pantůček.

"Snažíme se podchycovat věci, které by mohly negativně ovlivnit naše podnikání, už ve fázi, kdy to míří k poslancům," říká otevřeně.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Oběti trestných činů často nevědí, kdo jim může pomoci a na co mají nárok

Ilustrační snímek

Lidé, kteří se střetli se zločinem a přišli o majetek, peníze nebo o zdraví, se přinejmenším na nějakou dobu ocitají v...

Najdete na iDNES.cz