Diskuze

Na přímou demokracii zatím Česko není připravené, prohlásil Rychetský

Česko není v tuto chvíli způsobilé k zavedení přímé demokracie včetně obecného referenda. Prozatím se totiž vůbec nezabývalo otázkami, zda vůbec a v jakých případech všelidové hlasování potřebuje. Na debatě k 25 letům od vzniku ústavy to uvedl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JD

Svycarsko je Svycarskem i diky tomuto systemu, ktere funguje diky argumentum a nikoli "Stranickym" cachrum R^

0 0
možnosti

Souhlasím s RychetskýmR^

Když nejsme schopni si sami sobě vládnout, Okamurova "přímá demokracie" by byla hrob pro ČR.

Jen co jsme vytáhli hlavu z ruské pr dele, hned jsme jí vrazili do té americké. Na zákon o referendu je v ČR ještě dost času;-)

0 0
možnosti
MJ

Velice významnou schopností zastupitelské demokracie je ochrana společnosti před diktátem většiny. Už i z toho důvodu je zásada přímé demokracie v dnešním světě nepřijatelná - a neplatí ani ve Švýcarsku, které jako jediná země na světě hojně využívá lidového hlasování v četných záležitostech (především) lokálního významu. Referendum je výjimečný instrument, použitelný ve výjimečných případech k řešení výjimečně jednoduchých problémů společného zájmu. Musí umožňovat jednoznačnou odpověď ano nebo ne, což v politickém rozhodování přichází jen neobyčejně vzácně.

Představa, že by se na řízení záležitostí celospolečenského dosahu rutinně a bezprostředně podílelo veřejné mínění, je ve své nejhlubší podstatě absurdním nesmyslem. Většinový názor nedává žádnou záruku správnosti, veřejnost za své postoje nenese žádnou odpovědnost, a představuje ideální prostor pro velmi snadné manipulace všeho druhu a šíření dezinformací z anonymních nebo pochybných zdrojů. Takové názorné příklady zmanipulovaného a zvráceného většinového mínění nám nabízí např. naše celonárodní ostuda v podobě hilsneriády kolem počátku 20. století nebo masová podpora komunismu před šedesáti lety.

Velice výstižně se k tomuto tématu svého času vyjádřil Winston Churchill: "Nejlepší argument proti demokracii je pětiminutový rozhovor s průměrným voličem.". :-P

0 0
možnosti
JP

Kdyz ctu, co je zde napsano a slysim nazory nekterych odborniku na vsechno z hospody Na Ruzku, tak s panem Rychetskym naprosto souhlasim.

Drtiva vetsina naroda neni schopna se postarat sama o sebe a o sve blizke, ale hrozne moc by chteli rozhodovat o osudu jinych.

Rekl jen holou pravdu, ze Cesi nejsou absolutne pripraveni na neco takoveho jako je odpovednost za demokracii.

1 0
možnosti
IS

Hlavně, že zloději a politici byly připraveni na tunel ihned po revoluci, ten krát vám, co jste byly nahoře nevadilo nic. Stačilo, že byl havel a jeho zázrak....?

0 0
možnosti
PH

P90e47t62r 64H69o20r28a

4. 11. 2017 19:43

No nevím. Když slyším v hospodě v problematice, které někdy trochu sám rozumím jaké naivní názory lidé kolem mají a jak často v jiných otázkách, které sám neznám, bych se vůbec nedokázal rozhodnout, tak mám z referend trochu strach. Výsledek bude především záviset ne na objektivních faktech nýbrž na šikovnosti propagand pro "ano" a "ne" v položených otázkách.

4 2
možnosti
PK

V propagandě je třeba EU srovnatelná s jinými režimy, ale přes to se poslední dobou stává, že na to lidi slyší stále méně. A to je ten pravý důvod. Protože elity ztratily jistotu, že si stádečko dovedou kam potřebují, nechtějí referenda připustit.

Potíž je v tom, že princip demokracie je založen právě na vůli lidu. Takže buďto si na demokracii budeme jen hrát, nebo ji budeme opravdu mít.

3 0
možnosti
RA

Říká člověk, který býval nomenkalturním kádrem a ve kterém je tolik demokracie, jako .... v soudci Rychetském..

0 0
možnosti
Foto

V případě zrušení a nebo podstatného omezení všeobecného volebního práva bych se přímé demokracii nebránil.

0 0
možnosti
PK

Jako, že když budete vyloučen z hlasování, ať se referenda pořádají?

0 0
možnosti
Foto

Jednoznačně. Politici nejsou na přímou demokracii připravení. Ti současní by skončili.

5 1
možnosti
LU

"Poukázal na příklad Slovenska, kde zatím žádné z referend nebylo platné právě kvůli slabému zájmu voličů."

V roku 2003, bolo referendum na Slovensku platné!

Občania ktorí sú za tak sa referenda zúčastnia a hodia do volebnej urny lístok ANO , ak sú proti alebo ich referendum neoslovilo tak hlasujú proti, alebo sa jednoducho referenda nezúčastnia, preto tzv nízka účasť.

0 0
možnosti
Foto

To jen dokládá nepřipravenost našich národů na přímou demokracii. Protože ta předpokládá disciplinované voliče, kteří jdou a hlasují ano nebo ne. Bez toho to nemá smysl.

0 2
možnosti