Incident na portugalském nádraží. (30. dubna 2020)

Incident na portugalském nádraží. (30. dubna 2020) | foto: FB/Motoristas do Asfalto

Migranti napadli ženu, napsal Okamura k videu. Není to pravda, tvrdí web

  • 807
Tomio Okamura v pátek na svých sociálních sítích sdílel krátké video, které má ukazovat napadení mladé ženy migranty na nádraží v portugalském Lisabonu ze začátku května. Podle webu Polígrafo však na záběrech z letošního dubna migranti vůbec nefigurují. Agresivní ženu prý vykázala z vlaku průvodčí a přítomní se ji snažili zpacifikovat do příjezdu policie.

Na internetu se šíří asi minutové video, které má znázorňovat, jak je mladá žena terčem útoku skupiny migrantů na nádraží v Lisabonu. Srbská facebooková stránka s názvem „Zastavte přijímání migrantů“ ke kontextu uvádí pouze „Lisabon, 3. května, Portugalsko“. Video za dva měsíce nasbíralo více než 2,4 milionu shlédnutí.

Na záběrech je vidět, jak žena leží na nástupišti v hloučku lidí, kteří se ji střídavě snaží přinutit, aby zůstala na zemi. Incidentu přihlíží i několik žen. Situace je poměrně nepřehledná. Údajně napadená se po přítomných několikrát ohání a křičí po nich. Na konci je však třeba zároveň vidět, jak jeden z mužů ženu chytá za vlasy a stáhne ji k zemi.

Stejné minutové video na sociálních sítích sdílel místopředseda Poslanecké sněmovny a šéf SPD Tomio Okamura. „Hrozné. Imigranti napadli ženu v portugalském Lisabonu. Tohle nesmíme připustit u nás,“ napsal Okamura k videu.

Jak ale uvádí portugalský web Polígrafo, který se mimo jiné zabývá fact checkingem, za zmíněnými záběry se skrývá zcela jiný kontext. 

Z napadeného agresor

Podle lisabonské policie k incidentu došlo už 30. dubna letošního roku. „Situace vznikla kvůli sporu mezi cestující a zaměstnanci CP (portugalské železnice, pozn.). Podezřelá ve vagonu pila alkohol a způsobovala pohoršení. Po příjezdu do stanice Mercês (čtvrť v Lisabonu, pozn.) byla informována, že se její chování bude řešit,“ komentovala pro Polígrafo místní policie s tím, že žena byla požádána, aby ve stanici vystoupila.

„Průvodčí se chystala nastoupit do vlaku a pokračovat v cestě, byla ale ženou napadena fackou přes obličej,“ upřesnila policie. Ve hře měla být i skleněná lahev. „Po útoku na zaměstnankyni drah zasáhli její kolegové a společně s cestujícími zpacifikovali podezřelou až do příjezdu policie,“ dodaly úřady.

Polígrafo zároveň upozorňuje na další video, které se na internetu objevilo. To má ukazovat začátek incidentu, kdy žena z vlaku vystupuje a napadne průvodčí do obličeje.

Video, které sdílel i Tomio Okamura, tak podle webu zobrazuje jen konec potyčky před příjezdem policie. Zároveň prý neexistuje důkaz, podle něhož by někdo ze zúčastněných nebyl portugalské národnosti. Mluvit o migrantech tak není na místě, píše Polígrafo.

Poslanec za Pirátskou stranu Tomáš Martínek, který na nesrovnalost upozornil ve svém komentáři na webu Forum 24 uvádí, že Okamura jen šíří lži. „Toto manipulativní převrácení skutečnosti je jednou z nejnechutnějších snah Tomia Okamury šířit nenávist ve svůj osobní prospěch,“ míní Martínek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video