Tomáš Pitr

Tomáš Pitr | foto: Dan Materna, MAFRA

Soud povolil Pitrovi nový proces v případu, za který dostal 5 let vězení

  • 61
Pražský městský soud povolil podnikatelům Tomáši Pitrovi a Miroslavu Provodovi obnovu procesu. Za daňové delikty dostali pět let vězení. Provod do vězení nastoupil, Pitr z Česka utekl a nyní je ve švýcarské vydávací vazbě.

Tomáš Pitr a Miroslav Provod byli v roce 2006 odsouzeni k pětiletému trestu vězení za daňové delikty z roku 1994. Obžaloba vinila skupinu kolem Pitra z toho, že pomocí fiktivních faktur vymáhala po finančních úřadech vrácení daní, na které neměla nárok. Ze šesti případů se jim to údajně podařilo pětkrát a stát připravili o asi 51 milionů korun.

Miroslav Provod si část trestu odpykal (více zde). Pitr před trestem uprchl do zahraničí. Na základě mezinárodního zatykače byl loni v červenci zadržen ve švýcarském Svatém Mořici, od té doby je v tamní vazbě. Po celou dobu tvrdí, že se podvod nestal a důkazy leží na příslušném finančním úřadě.

Pitrovi pomohla stížnost ministryně Kovářové

Proces se vrátil zpátky před městský soud kvůli stížnosti pro porušení zákona, kterou podala k Nejvyššímu soudu ve prospěch odsouzených bývalá ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Žádala, aby Pitr mohl předložit nové důkazy.

Ty také nyní obhájci předložili. Jedná se například o účetnictví nebo znalecké posudky, které vyznívají v Pitrův prospěch. Soudce rozhodl, že tyto důkazy by měly vliv na výši původního trestu, a proto případ znovu otevřel. "Tyto důkazy mohou přivodit jiné hodnocení věci," prohlásil soudce Tomáš Durdík. Podle něj by nový soud mohl Pitrovy zločiny posoudit ne jako dokonané, ale jen ve stadiu přípravy. A tím pádem také uložit nižší trest.

Před soudem také vypovídala pracovnice finančního úřadu, která v Pitrově firmě Centrum kontrolovala účetnictví. Před soudem do nejmenších podrobností popisovala, jak kontrola probíhala a předkládala také řadu písemností z té doby. Její přesnost vzbudila pochyby u obhájců Pitra i Provoda, kterým se nezdálo, že si žena vybavuje, kde seděla při kontrole před deseti lety.

Pitr žádá o azyl, bojí se

Státní zástupce podal na místě proti verdiktu stížnost a věc tak poputuje k Vrchnímu soudu. Pokud ten řekne, že vše je v pořádku a verdikt bude pravomocný, Pitrovi svitne naděje, že by se znovu mohl dostat na svobodu. Pitr totiž dostal takzvaný souhrnný trest, kdy soud spojil kauzu daňových podvodů a Pitrovu účast v případě Setuza. Ten by se stal neplatným a Pitr by byl volný. 

Setuza

Pitr údajně v roce 2000 spolu s Michalem Zouharem vyvedl akcie firem Setuzy a Milo Surováren ze společnosti Agrocredit (AGC), které tím způsobili škodu přes 700 milionů korun.

Soud tak musí obrazně řečeno obě kauzy opět rozdělit a nově říci, jaký bude přiměřený trest za kauzu Setuza (které se dnešní verdikt nedotkl) a vydat nový zatykač. Stejně musí postupovat v případě trestných činů, u kterých byl dnešním rozhodnutím trest uložený Pitrovy zrušen.

Pitr si navíc ve Švýcarsku požádal o azyl, prý kvůli obavě o život a podjatosti české justice. Jeho žádost sice již koncem října zamítl švýcarský Federální úřad pro migraci, proti rozhodnutí ale bylo možné se odvolat k soudu.

O současné obnově řízení dříve rozhodoval trestní senát vedený Petrem Novákem. V srpnu však byl vyloučen, protože se prohlásil za podjatého. (více zde)

,

Video