V určitém období jsem denně přečetl jednu knihu. To už teď nedělám, říká Karel Nešpor.

V určitém období jsem denně přečetl jednu knihu. To už teď nedělám, říká Karel Nešpor. | foto: David Port, MF DNES

Nešpor: Televize vysílá reklamy na alkohol, už proto ji nemám

  • 20
Televizi nemám a ani si ji nehodlám pořizovat. Už proto, že tam často vysílají reklamy propagující alkohol, říká Karel Nešpor, primář oddělení léčby závislosti Psychiatrické léčebny v pražských Bohnicích.

1. Zkuste odhadnout, kolik knih jste přečetl za svůj dosavadní život. A kolik asi tak knih máte doma? Počítal jste to někdy? A kterou knihu čtete právě teď?
Přečtených knih bylo opravdu hodně, nevím kolik. Nemám ani pořádně spočítané knihy, jejichž jsem autorem. Jako dítě jsem měl zvláštní zvyk. V určitém období jsem denně přečetl jednu knihu z místní knihovny. To už teď nedělám. Knížek mám ale doma různě rozstrkáno až příliš  vzhledem k rozměrům svého obydlí.
Nyní rozečtená kniha: Patrick Dougherty: Qigong in psychotherapy. Spring Forest Publishing 2007. Je to na pomezí autobiografie, odborného textu a návodu. Tento žánr je mi blízký a spadá sem ledacos z toho, co jsem sám napsal, třeba Léčivá moc smíchu nebo Zůstat střízlivý.

2. Které výtvarné dílo byste toužil mít ve svém obývacím pokoji? A koupil jste si někdy nějaké? Kdy jste byl naposledy na výstavě? Na které? A proč?
Dobře, svěřím se vám se svou poslední akvizicí. Obraz Virgin Annunciate od Antonello da Mesiny jsem si stáhl přes internet. Pak jsem z něj nechal udělat fotografii a zarámoval ji do dřevěného rámečku, zakoupeného od místních Vietnamců. Náklady včetně elektrického proudu odhaduji tak na 60 Kč.
Myslím, že poslední výstavou byla stálá expozice NG ve Šternberském paláci. Tam jsem zavedl nějakou návštěvu.

. Kulturní sedma

Anketa, v níž oslovujeme české osobnosti a ptáme se na jejich kulturní zájmy a priority, bude jednou za několik dní vycházet exkluzivně v Kavárně on-line. Délka odpovědí záleží pouze a jen na oslovených osobnostech. Chcete-li znát odpovědi na Kulturní sedmu od někoho konkrétního, napište nám (idnes@idnes.cz), oslovíme jej. 

3. Máte svoji oblíbenou divadelní scénu? Kolikrát jste byl letos v divadle? A na čem?
Zahanbeně přiznávám, že letos ani jednou. Do divadla chodím zřídka, takže o oblíbené scéně mohu těžko mluvit.

4. Při které hudbě se odvážete? Posloucháte ji raději doma v klidu, nebo na koncertě?
Dělá mi dobře Bach, Dvořák, východní hudba, ale i folklor. Tím nemyslím dechovku, ale třeba Janáčkovu Moravskou lidovou poezii v písních.
Z pohodlnosti dávám přednost nahrávkám před živou hudbou, i když vím, že ji nemohou nahradit.
 
5. Chodíte se do kina hlavně bát, pobavit, nebo snad i poučit, ba povznést? Na čem jste byl v kině naposledy sám od sebe, dobrovolně? A co jste tomu říkal?
V kině jsem nebyl už hodně dávno, ani nevím kdy a na čem.

6. Kolik hodin týdně strávíte sledováním televize? Na kterou stanici se díváte především? Máte svůj oblíbený pořad?
Televizi nemám a ani si ji nehodlám pořizovat. Už proto, že tam často vysílají reklamy propagující alkohol.

7. Zkuste zcela subjektivně, jen sám za sebe, jmenovat tři až pět nejvýznamnějších uměleckých děl, která v České republice po listopadu 1989 podle vás vznikla.
Drobné prózy Daniely Fischerové jsou plné fantazie a zpracované se zručností orientálních mistrů miniatur.
Magdalena Kožená zpívá Bacha moc hezky. Zvlášť za doprovodu Johna Eliota Gardinera a English Baroque Soloists.
Tančící dům v Praze zapadá do okolní zástavby, a přece se okolí vymyká. V dobrém slova smyslu.
Pokračující působení největšího Čecha Járy Cimrmana. O aktivitách tohoto velikána se lze dočíst třeba na www.cimrman.at.

, Kavárna

Video