Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Projekt sovětského létajícího tanku Rafnik nebyl ve slepé uličce sám

Ve třicátých letech vzniklo několik projektů létajících tanků, které samozřejmě nepřinesly kýžené ovoce. Jedním z takových létajících tanků měl být i sovětský Rafnik.
Projekt „létajícího tanku“ RAFNIK

Projekt „létajícího tanku“ RAFNIK | foto: public domain

Nejprve je třeba si položit otázku, k jakému účelu měl vůbec létající tank sloužit. Celkem bezpečně lze odtušit, že se jednalo v podstatě o výsadkový prostředek. Cesta vzduchem takového tanku měla sloužit „pouze“ k přesunu do operační oblasti na zemském povrchu, zpravidla v týlu nepřítele (jen pro pořádek: pojmem létající tank se označují i některá bitevní letadla, ale to nás v tuto chvíli nezajímá).

S neotřelou myšlenkou dát tankům křídla přišel jako první na přelomu dvacátých a třicátých let šikovný americký konstruktér a nadějný vynálezce John Walter Christie. Tímto krokem šlápl trochu na scestí, ale to nijak jeho jinak plodnou práci nemůže zastínit. Například do oboru tankových konstrukcí přinesl vyloženě povedené prvky, se kterými se potom setkáme na tancích především sovětských, nebo i britských.

Ale zpět od tanků klasických k tankům létavým. Takový stroj tvořila sestava pro daný účel modifikovaného tanku lehké kategorie opatřeného jednoduše odnímatelným letadlovým drakem.

Létající tank od Christieho sice nabral v roce 1932 hmotnou podobu, ale nikdy nevzlétl.

A někdy v té době se stejnou slepou uličkou postupně rozeběhla řada konstruktérů sovětských. Z první poloviny třicátých let známe minimálně čtyři sovětské projekty na dané téma od čtyř různých konstruktérů, respektive konstruktérských týmů. Stejně jako primární pokus americký to však k ničemu nevedlo, zpravidla tyto stroje ani nepřekročily hranice papíru přilepeného na rýsovacím stojanu.

Až v roce 1942 přišel tank-kluzák Antonov A-40, který se stal jediným skutečně létajícím tankem na světě, byť letěl pouze jednou. A jeho pilot měl po přistání ještě opletačky s ozbrojenou ochranou letiště, a protože byla válka, nebojme se říct, že mu mohlo jít až o život. Zajímavému příběhu An-40 se však budeme věnovat jindy, stejně jako vzletnému nápadu Christieho. Dnes je na řadě jeden ze sovětských projektů z první poloviny třicátých let.

Průkopníkem v projektech létajících tanků byl Američan John Walter Christie.

Jediným skutečně létajícím tankem se stal v roce 1942 sovětský Antonov An-40, byť letěl pouze jednou. Jeho základem byl lehký tank T-60.

Projekt létajícího tanku Rafnik

Za prvním projektem sovětského létajícího tanku s tajuplným názvem Rafnik stáli inženýři Aram Nazarovič Rafaeljanc a Vasilij Vasiljevič Nikitin. Tato informace zároveň vnesla dostatečné světlo do geneze jména projektovaného prostředku.

Rafaeljanc s Nikitinem si v roce 1932 vytýčili úkol naučit létat speciálně modifikovaný tank BT-2, tedy první sériový typ z rozsáhlé řady rychlých tanků BT (bystrochodnyj tank) konstrukčně vycházejících právě z tanků amerického konstruktéra Christieho. V tom roce sériová výroba BT-2 začínala.

Letadlový drak projektu Rafnik byl jednoplošné koncepce, rozpětí křídla činilo 17,5 metru. Dvojice sestav trupových nosníků nesla vodorovnou ocasní plochu s velkou jednoduchou svislou ocasní plochou uprostřed.

Zajímavým prvkem byl vlastní mohutný podvozek nosiče, s velkými koly a o rozchodu čtyř metrů. Představovalo to konstrukčně a po některých stránkách i provozně výhodnější řešení než u projektů ostatních, kde létající sestava stála přímo na podvozku neseného tanku.

Ovšem u Rafniku kvůli vlastnímu podvozku nosiče zůstal po přistání tank stále tak trochu ve vzduchu, konkrétně jeden metr a víc (to „víc“ z prostého důvodu – tank trčel přídí vzhůru, protože podvozek byl záďový). Potom musel řidič/pilot tanku pomocí pákového mechanismu uvolnit uchycení hlavních podvozkových noh v křídle a tank spadl na pásy (na výkrese níže je čerchovanou čárou znázorněn podvozek v poloze po otočení kolem zadní vzpěry po uvolnění uchycení jeho nohy v křídle). Díky zavěšení kol systému Christie neměl být pád bolestivý pro tank ani jeho osádku.

Projekt létajícího tanku Rafnik

Stále mějme na paměti, že popis je hypotetický, Rafnik nikdy nebyl postaven ve skutečné velikosti. Existuje však fotografie jeho modelu v měřítku 1:5, který byl testován v aerodynamickém tunelu.

K pohonu standardního tanku BT-2 sloužil motor Mikulin M-5 (vycházel z amerického motoru Liberty L-12 použitého i v prototypovém tanku Christie M1930 zakoupeném Sověty) o výkonu 400 koní. Projekt létajícího tanku potřeboval motor výkonnější, konstruktéři zvolili Mikulin M-17 (licenční BMW VI) o výkonu 680 koní (v provedení se zvýšeným kompresním poměrem až 730 koní), za letu pohánějící mohutnou dvoulistou vrtuli šikovně umístěnou kvůli jednoduchému řešení přenosu výkonu přímo na zádi tanku.

Rychlý tank BT-2 ve standardním „nelétavém“ provedení. Zřetelně vidíme podvozek systému Christie s velkými koly s gumovou obručí. Tank mohl jezdit i bez pásů, kdy zadní pojezdová kola byla hnací a přední pojezdová kola byla řiditelná volantem. Jízda bez pásů byla samozřejmě rychlejší než jízda s pásy, počítalo se s ní při rychlých přesunech po silnicích.

Modifikace tanku se netýkala pouze motoru a řízení. Původní BT-2 měl bojovou hmotnost až jedenáct tun, ovšem hmotnost celé létající sestavy Rafnik se udává maximálně šest tun a bojová hmotnost samotného tanku maximálně čtyři tuny. Hodně se mělo ušetřit na pancéřování.

Tank BT-2 měl pancíř silný 13 mm (stěny věže a přední a boční stěny korby), 10 mm (strop věže a korby, zadní stěna korby) a 6 mm (dno korby). Naproti tomu modifikovaný tank BT-2 pro projekt Rafnik měl mít pancíře na odpovídajících partiích o síle 8 mm, 6 mm a 4 mm. Nijak oslnivý pancíř u standardního BT-2 tedy dostal ještě víc na frak. Ale u bétéček, stejně jako u vzorového prototypového tanku Christie, se sázelo na rychlost, ne na pancíř.

Změnu najdeme i ve výzbroji. Klasický BT-2 v kanonové verzi disponoval kanonem ráže 37 mm plus případně sekundárním kulometem, u Rafniku najdeme kanon ráže 20 mm. Tank BT-2 existoval i ve verzi osazené pouze jedním 7,62mm kulometem, taková verze byla v plánech alternativně i u projektu Rafnik.

Projekt létajícího tanku Rafnik

Při jízdě samotného tanku po zemi se počítalo s vrtulí zaaretovanou ve vodorovné poloze. Žádné odhazování, ještě se mohla hodit, protože konstruktéři Rafniku vážně uvažovali o možnosti opětovného připojení letadlového draku na tank v poli. Což by ovšem nebylo tak triviální a navíc by to bylo podmíněno nálezem předtím opuštěného draku v neporušeném stavu. A čert ví, jestli by vůbec bylo k dispozici palivo na další let.

Předpokládaná rychlost letu Rafniku se udává 150 až 160 km/h. Pro start se počítalo s délkou dráhy 500 až 600 metrů, na přistání mělo stačit 400 metrů. Za zmínku stojí křídelní palivové nádrže s palivem určeným pro letovou fázi z důvodu ušetření veškerého paliva v nádržích tanku pro akci na zemi.

Ještě v roce 1933 byly práce na tomto stroji pro neperspektivnost zastaveny. Odůvodňovalo se to především nedostatečným výkonem motoru pro danou aplikaci. Mimo jiné se poukazovalo i na možné problémy se zvládnutím pohybu ve třetí dimenzi ze strany tankových řidičů, což se nakonec týkalo i ostatních projektů létajících tanků.

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Pozor, letadlovka! Se stotisícitunovým ocelovým kolosem se srazit nechcete

Nedávná srážka americké letadlové lodě s obchodním plavidlem dopadla celkem dobře. Nedošlo ke zraněním. Materiální škody byly zřejmě jen malé. Ne každý, kdo se pohyboval v blízkosti letadlové lodě...

Proč ten poprask? Oneplay má fajn aplikaci, hodně obsahu, technicky nenadchne

Premium

Na šesti různých zařízeních jsme vyzkoušeli novou službu Oneplay, která nahradila Voyo a O2 TV. Prozkoumali jsme jak aplikace a nabídku, tak technická omezení podporovaných zařízení i příslušné...

Zbraně, smrt a sklady pokladů. Zima 1945 byla v Sudetech tou nejkrutější

V minulém díle našeho miniseriálu k příležitosti osmdesátého výročí konce druhé světové války jsme si připomněli, jakou roli hrál Liberec jako centrum nacistické moci. Nyní se opět vracíme do oblasti...

Senioři, nebo vzdělaní? Studie překvapila. Kdo nejvíc věří dezinformacím

Panuje představa, že například senioři jsou nejvíc zranitelnou skupinou, co se odolnosti vůči dezinformacím týče. Zároveň se předpokládá, že vyšší vzdělání lidem pomáhá odlišit falešné zprávy od...

Z USA odstartovala raketa Falcon 9, vyzvedne dva astronauty uvázlé na ISS

Z mysu Canaveral na Floridě ve Spojených státech úspěšně odstartovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty na palubě. Mise umožní návrat dvou astronautů, kteří po nevydařeném...

15. března 2025  7:12

Model messerschmittu v maďarských barvách připomíná příběh leteckého esa

„Maďarské stroje nejsou příliš často zobrazované, na druhou stranu k nim je dost historických fotek,“ vysvětluje modelář Petr Záras důvod, proč oblékl „svůj“ Messerschmitt Bf-109F do kamufláže...

15. března 2025

Umělá inteligence bude řídit výrobu vodíku. Revoluční prototyp zvýší účinnost

Brněnský startup Nano Advanced představil průlom v oblasti zelené energetiky. Jeden ze zakladatelů firmy Jakub Drnec spolu s ministrem průmyslu a obchodu Lukášem Vlčkem (STAN) dnes spustili...

14. března 2025  17:46

Astronomové přehlédli supermasivní černou díru. Váží jako 600 000 Sluncí

Ve středu Velkého Magellanova mračna nejspíš sedí černá díra podobná té uprostřed naší vlastní Galaxie. Je však přibližně sedmkrát lehčí. Její přítomnost naznačuje analýza drah hvězd, které...

14. března 2025  14:02,  aktualizováno  14:02

Páteční zatmění Měsíce uchvátilo fotografy po celém světě. Podívejte se

Pokud vám oblačnost neumožnila vidět ani kousek ze začátku zatmění Měsíce, které bylo z Česka možné pozorovat v pátek ráno, můžete si to vynahradit na snímcích fotografů. Ti jej zachytili po celém...

14. března 2025  13:40

Zatmění Měsíce je za námi. Ve videu jej tentokrát uvidíte nejlépe

V noci na pátek byl měsíc úplňku a zároveň se postupně schovával za Zemi tak, až ho zakryl celý její stín. Plné zatmění Měsíce však začalo až krátce před osmou hodinou ranní, kdy už nebylo z našeho...

13. března 2025  17:33,  aktualizováno  14.3 8:59

Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů
Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů

Za vznikem vrásek a ztrátou pevnosti pokožky stojí úbytek kolagenu. Nové sérum VICHY Liftactiv Collagen Specialist 16 přináší revoluční technologii...

Američané obnovují letiště, ze kterého startovaly bombardéry na Hirošimu

Soustava ranvejí a stojánek na tichomořském ostrově Tinian byla na konci druhé světové války největší na světě. Sloužila bombardérům B-29 Superfortress, včetně dvou strojů, které shodily atomové...

14. března 2025

Měli vystřídat uváznuvší posádku ve vesmíru. Sami nyní musí čekat na odlet

Dvoučlenná posádka testovacího letu lodi Boeing přesluhující již řadu měsíců si počká na Mezinárodní vesmírné stanici patrně o několik dní déle. Astronauté, kteří je měli vystřídat, totiž v noci na...

13. března 2025  11:11

Lysky si staví hnízda z plastu. Vědci v nich našli devadesátkové poklady

Vodní ptáci obývající hlavní město Nizozemska vyřešili nedostatek materiálu na stavbu hnízd svérázným způsobem. Používají plastové odpadky. V jejich dílech se dají najít památky dávných časů.

13. března 2025  9:02,  aktualizováno  9:02

Proč ten poprask? Oneplay má fajn aplikaci, hodně obsahu, technicky nenadchne

Premium

Na šesti různých zařízeních jsme vyzkoušeli novou službu Oneplay, která nahradila Voyo a O2 TV. Prozkoumali jsme jak aplikace a nabídku, tak technická omezení podporovaných zařízení i příslušné...

13. března 2025

Při invazi do Finska testovala Rudá armáda i nové prototypy těžkých tanků

V zimní sezoně 1939/40 při neúspěšném pokusu dobýt Finsko nasadila Rudá armáda obrovské množství obrněnců. Byly mezi nimi i dva prototypy nových těžkých dvouvěžových tanků SMK a T-100. Ani jeden z...

13. března 2025

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

12. března 2025  9:06