Logistické robotické vozidlo MUTT (Multipurpose Unmanned Tactical Transport)

Logistické robotické vozidlo MUTT (Multipurpose Unmanned Tactical Transport) | foto: U. S. Army

Munici a svačinu povezou americkým pěšákům do boje robotická vozidla

  • 54
Americká 10. horská divize testuje čtveřici logistických robotických vozidel. Jedno z nich se stane prvním robotickým spolubojovníkem americké pěchoty.

Vojáci americké pěchoty, včetně výsadkářů, často nesou náklad o hmotnosti 27 až 54 kilogramů (60 až 120 liber). Americká armáda proto v rámci programu SMET (Squad Multipurpose Equipment Transport) již několik let hledá robotický dopravní systém, který udrží krok s pěchotou v nejtěžším terénu a zároveň ulehčí vojákům od neseného nákladu.

Základním požadavkem americké armády je nosnost robota 1000 liber (454 kilogramů). SMET musí unést vybavení jednoho družstva americké armády (devět vojáků). Robot tak každému vojákovi ulehčí o 40 až 50 kilogramů.

Požadován je dojezd sto kilometrů a současně provozuschopnost 72 hodin bez doplňování paliva nebo dobití baterií. Ve výbavě nesmí chybět generátor elektrické energie pro dobíjení elektrických přístrojů ‒ komunikační vybavení, pozorovací přístroje, tablety nebo prostředky radioelektronického boje. Generátor musí poskytovat výkon 3 kW při stání robota na místě, 1 kW při pohybu.

Video: Punisher

Cena robota nesmí překročit sto tisíc dolarů. Ovládání je dálkové, ale požadována je také určitá úroveň autonomie ‒ například automatické následování konkrétního člověka. Řízení robota řeší jeden voják, který má ovládací konzoli umístěnou na ruce.

V každém případě ovládání robota a schopnost prostupovat terénem jsou naprosto kritické schopnosti. Jednoduše řešeno, vojáci nesmí mít s robotem více starostí než užitku. Nicméně se zdá, že roboti skutečně dokážou (při současné úrovni vědy a techniky) obecně zvyšovat bojeschopnost pěchotního družstva.

Program SMET se dostal do nové testovací fáze v prosinci 2017, kdy byly vybrány čtyři firmy ‒ Howe & Howe (nyní součást koncernu Textron) s robotem Punisher (RS2-H1), Polaris s robotickou čtyřkolkou MRZR-X, General Dynamics Land Systems s robotem 8×8 MUTT (Multipurpose Unmanned Tactical Transport) a HDT Global s kolovým robotem Hunter WOLF (Hunter Wheeled Offload Logistics Follower).

Testovaná logistická robotická vozidla SMET. Od levého horního obrázku po směru hodinových ručiček: Punisher, Hunter WOLF, MTTU, MRZR-X.

Poslednímu rozsáhlé testování čtveřice robotů SMET proběhlo v listopadu na cvičení Mountain Peak, což je každoroční největší cvičení 10. horské divize. Cvičení probíhá na domovské základně 10. divize, tedy na Fort Drum ve státě New York.

„Je to obrovská výhoda pro průzkumnou jednotku. Dokázal jsem vyzvednout pět zraněných během jedné noci z různých lokací, což bych dříve (bez robota - pozn. red.) nezvládl,“ říká seržant Joshua Richards z 1. brigádního bojového týmu (1st Brigade Combat Team) 10. horské divize.

„Chlapi dělali testy v celkem drsném terénu, v jakémkoliv počasí,“ komentuje testování robotů SMET poručík Diego Alonso z 1. brigády. Během cvičení roboti přepravovali vojákům batohy, nesli palivo a dokonce pomáhali evakuovat zraněné vojáky.

Video: Hunter Wolf

Samozřejmě bez nutnosti nesení těžké zátěže na zádech je voják mnohem mobilnější, má lepší pohyblivost, větší výdrž a hrozí mu menší riziko zranění (např. zvrtnutí kotníku). Družstvo unese více zásob, především drahocennou munici. Robot navíc pojme další výzbroj, jako jsou 60mm minomety nebo pancéřovky. Družstvo s logistickým robotem je tedy mobilnější a má větší palebnou sílu.

Roboti umí podle kapitánky Eriky Hansenové, projektové manažerky programu SMET, přepravit například devět batohů, šest boxů bojových dávek potravin MRE (celkově 6×12 jídel) a čtyři dvacetilitrové kanystry s vodou.

Roboty SMET testuje také 101. výsadková divize na základně Fort Campbell v Kentucky. Testy skončí v létě 2019 a Pentagon následně na základě odezvy obou jednotek vybere vítězné řešení. První roboti SMET se k jednotkám 10. horské a 101. výsadkové divize dostanou v roce 2020. Americká armáda chce získat až 5 700 robotů SMET.

Kromě nesení nákladů se u robotů SMET počítá s instalací lafetovaných zbraní, jakou jsou těžké kulomety, granátomety, minomety, protitankové řízené střely nebo kamikaze drony.

Dodejme, že také v České republice běží vývoj podobné kategorie robotů ‒ firma VOP CZ z Nového Jičína již řadu let zdokonaluje robotické vozidlo TAROS 6×6 V2.

Zdroj: The Drive

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.


Den otevřených dveří letiště Náměšť

Ve středu 1. května se na letišti Náměšť poprvé veřejnosti představí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude další letecká i pozemní technika.

Mohlo by se hodit