Spisovatel a propagátor kosmonautiky Pavel Toufar

Spisovatel a propagátor kosmonautiky Pavel Toufar | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Zemřel spisovatel, novinář a propagátor kosmonautiky Pavel Toufar

  • 49
Ve věku 70 let ve středu po těžké nemoci zemřel propagátor kosmonautiky, spisovatel a novinář Pavel Toufar.

Smutnou zprávu přinesl server Aktuálně.cz.

Pavel Toufar byl jedním z generace československých popularizátorů, kteří prožili kosmické závody mezi USA a SSSR. Jeho texty spolupomáhaly informovat i naši veřejnost o americkém vesmírném programu Apollo.

V 70. letech se stal jako velmi mladý právník a publicista členem Mezinárodního institutu kosmického práva (IISL) při Mezinárodní astronautické federaci. Od poloviny 80. let spolupracoval s Československou, později Českou televizí na popularizaci a komentování řady kosmonautických událostí. Byl také šéfredaktorem týdeníku Signál, pracoval ve vydavatelství Ringier či v nakladatelství Integra. Dlouhé roky také externě přispíval do dalších médií, desítky článků napsal pro Technet.cz.

Psal především literaturu faktu, napsal ale i několik knih science-fiction a několik desítek populárně naučných prací. V roce 1997 obdržel literární Cenu Egona Erwina Kische za knihu Smrt číhá mezi hvězdami.

Pavel Toufar měl na brněnské výstavě Cosmos Discovery na starosti expozici o českém a československém podílu na dobývání vesmíru.

Toufar působil jako aktivní účastník některých experimentů spjatých s kosmickým výzkumem, například zkoumání sociální izolace a senzorické deprivace skupiny výzkumníků. Od roku 2008 se aktivně podílel na podpoře české vědecké účasti v mezinárodním experimentu Mars 500, který měl připravit posádku na dlouhý let k Marsu.

S Pavlem Toufarem jsme aktivně spolupracovali posledních šest let. Kdykoliv bylo potřeba okomentovat aktuální dění v kosmu, na oběžné dráze, okolo ISS nebo před startem důležitého nákladu, družice, sondy či posádky, vždy měl po ruce podrobné informace z ověřených zdrojů. Naši čtenáři si však od něj mohli přečíst i fundované texty o historických zajímavostech našich zemí. Několik textů věnoval například „záhadám“ okolo Karla IV. Připomeňme si několik jeho čtenářsky nejúspěšnějších článků:

Organizoval výstavy ...

Takto na Pavla Toufara vzpomíná šéf České kosmické kanceláře, Jan Kolář:

„Pavla Toufara jsem naposledy viděl a mluvil s ním při společném vystoupení v televizním večerním zpravodajském pořadu Devadesátka, loni v listopadu. Předtím, jsme se setkávali na nejrůznějších akcích, kde on se aktivně podílel svým vystoupením nebo je i osobně organizoval. Takovou byla třeba velká výstava kosmické techniky na pražském Výstavišti, kterou on koncepčně i scenáristicky zabezpečoval.

Experiment Štola 88 ve vzpomínce Miloše Čermáka

Ke kosmonautice se dostal koncem šedesátých let minulého století, když se stal dobrovolným účastníkem prvního experimentu u nás s pobytem lidí v izolaci. Výsledky tohoto sociologického a psychologického experimentu s názvem Štola 88 byly aplikovatelné na všechny případy kde se člověk sám nebo v malé skupině ocitne na delší dobu bez kontaktu s okolním světem.

Pavla Toufara zaujala především možnost aplikace v kosmických letech, které v té době prožívaly celosvětově velký rozvoj. V průběhu dalších desetiletí se zaměřil především na sovětskou a pak ruskou kosmonautiku. Se zaujetím a vytrvalostí pátral po událostech v tehdy tajemstvím obestřeném programu sovětské kosmonautiky a hlavně lidí, kteří jej vytvářeli. Seznámil se osobně s řadou přímých aktérů zapojených do kosmických letů. Výsledkem byla jeho jedinečná znalost letů snad všech ruských kosmonautů do nejmenších podrobností. Proto se jeho knihy a články s touto tématikou tak dobře čtou, protože jsou postaveny na lidských příbězích, a odehrávají se v podmínkách a situacích, které jsou blízko hranici mezi životem a smrtí. Ale především jsou podány se znalostí a přitažlivě.“

, ,