Diskuze

Otázka života a smrti. Jak zachránit posádku vybuchující rakety?

Už od prvních pilotovaných letů si konstruktéři raket uvědomovali, že kosmické lodi by měly být osazeny záchrannými systémy pro posádku. Ne vždy je jimi opravdu vybavili, byť historie ukazuje, že tyto systémy fungují. Pro zachráněné však nemusí být vždy komfortní.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

L20i65b96o51r 12D68a55n17ě76k

30. 7. 2018 14:47

Normálně si čtu články na Technetu celé a často i s komentáři, které bývají také dost přínosné, ale to vedro mě ubíjí. už mám příliš velkou prokrastinaci, že nezvládám ani prokrastinovat pořádně ;-D ale četlo se to hezky. Tak jen tak dál a snad se příště dostavím v lepší kondici

1 0
možnosti

V článku čtu:

Toxická paliva jsou problém. Kromě lodí Sojuz se dodnes spalují v motorech čínských raket CZ-2F a v minulosti je používaly rakety Titan II

Tak to slyším poprvé, že Sojuz používá toxické palivo. Nepletete si to s Protonem?

Koroljov prý nechtěl o toxickém palivu pro Sojuzy slyšet, když měl vynášet lidi.

Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Sojuz_%28nosn%C3%A1_raketa%29

Všechny stupně používaji RP-1/LOX, neboli letecký petrolej a kapalný kyslík.

1 0
možnosti

Technet jako obvykle R^ za odbornost, zajímavost a nestrannost. Kde jinde se na IDNES dočtete, že se Rusům či Sovětům občas něco povede, Američanům se občas něco nepovede a že i Rusové/Sověti myslí na bezpečnost lidí a občas se jim dokonce povede někoho zachránit živého?

A samozřejmě vše platí i vice versa, aby mě někdo nezačal obviňovat z neobjektivity.

5 0
možnosti

Škoda, že na své astronauty nemysleli Američané v raketoplánech. Mohlo to zachránit nemálo životů a nemuseli je dnes do vesmíru dopravovat Rusové.

0 10
možnosti

To by byla tragédie především pro podfinancovaný ruský vesmírný program, který má z plateb za vynášení 25 procent příjmů

5 0
možnosti

Ze záchranného systému Starlineru který Boeing ani nehodlá z finančních důvodů testovat za letu vytekl hydrazin. To jistě naplní astronauty důvěrou. Představte si automobilku která odmítne crashtest protože by se jim to auto zničilo.

0 0
možnosti

K11a21r94l 12R70i88e88g84e77l

24. 7. 2018 13:31

Klasickym raketam (zejmena vynasejicim lidskou posadku) je konec...diky proziravym investicim v Anglii odejdou na srotiste jako parni pohon...vynalezeny tamtez. Viz blizsi informace na you tube (Skylon, Sabre engine) a "horizontal launch" HOTOL/SKYLONE

https://www.gov.uk/government/news/one-giant-leap-vertical-launch-spaceport-to-bring-uk-into-new-space-age

0 7
možnosti

Teprve bude konec až tahle technologie bude uvedena do praxe a navíc to není tak úplně pravda, například při startu z těles bez atmosféry či v atmosféře bez kyslíku to není moc dobře použitelné.

3 0
možnosti

Nejlepší je prevence - posádku na raketě vůbec nemít.

Ono v době, kdy nám některé firmy lakují budoucnost lidstva na Marsu to asi není moc zřejmé, ale dlouhodobě je takový trend - dnes děláme ve vesmíru mnohem víc než před lety a víc lidí na to není potřeba. Jasně, je tu stále ISS, kde ale i tam velkou část operací provádí pozemní týmy na dálku.

4 0
možnosti

Tohle je takový dlouholetý spor, který se vede napříkald i uvnitř NASA.

Na jednu stranu posílat roboty, družice a drony je levné a bezpečné, ale na druhou stranu posílat lidskou posádku dokáže mnohem víc zaujmout veřejnost a získat pro vesmírné lety víc peněz. Plus je to ten argument, že potřebujeme lidi dostat i na jiné planety kvůli větší šanci zachování lidstva v případě nějaké obř katastrofy.

0 0
možnosti

J97a43n 67U17l36r34i57c44h

24. 7. 2018 12:09

Takový trochu zmatený úvod článku. Míchají se dohromady nosné rakety s pohonem kosmické lodi. Soyuz coby nosná raketa používá ve všech stupních palivo kerosin a tekutý kyslík. Umdh se používá v servisním modulu samotné lodi. Proton používá toxické palivo ale nikdy na něm neletěla loď s posádkou. I když několikrát odstartoval s prázdnou lodi TKS. Je třeba důsledně rozlišovat co je kosmická loď a co je nosná raketa.

5 0
možnosti

Perfektní článek.

10 0
možnosti