Diskuze

Proč semínko z okraje vesmíru nevyklíčilo? Chystáme Stratocaching 2

V sobotu 16. listopadu 2013 jsme si ověřili, že výprava do stratosféry není jednoduchá věc. Proč selhaly kapsle s GPS trackery a proč jsme málem museli odložit start? Tento článek je shrnutím akce s názvem Stratocaching.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MP

Ahoj, technicke info k akci jsem napsal do diskuze na Youtube/Technet ucet.

Zde se dozvite vice o prenosove technice 4 radioamaterskych vysilacu na palube Dropionu:

 https://www.youtube.com/watch?v=sY0cidFPO2w&google_comment_id=z13wgruikoq3evtzy04ccvpxpnnown1geck 

 

Pripravuji televizni vysilac vysilajici v HAM pasmu 23cm (radioamaterske licencovane pasmo 1.3GHz), ktery by mel 3 FullHD kamery.

Signal budete moci zachytit i Vy na svych satelitnich STB v norme DVB-S. Bude stacit mala antenka s predzesilovacem napajenym z STB (14/18V napeti pro polarizaci). Pokud se vse povede, tak bude prenos behem celeho letu i padu. Ve videoobrazu bude vparsovan lokator, vyska, teplota, tlak. Pokud budete chtit sledovat i radioseeds seminka, tak budete potrebovat SSB prijimac pro rozsah 433-438MHz SSB. A jako sw je k dispozici sw pro Win/Apple i pro Android. Pro Androida to najdete zde:   http://www.hamradio.cz/forum/viewtopic.php?p=6381#p6381

0 0
možnosti
Foto

Jakkoli by se to nezdálo, na základě mých názorů na provedení první akce tohoto projektu (t.j. nikoli samotnou podstatu), budu držet jeho pokračování palce. Ona jedna věc je mít na věc profesionalistický a maximalistický pohled, druhá věc je podporovat snahy o to se zlepšovat. A proti tomu rozhodně nic nemám. R^

I proto jsem si mimo jiné objednal v e-obchodě "kulicha".

0 0
možnosti
TV

Tentokrát měli štěstí lidi z Plzeňska. když jsem se díval na směry větru na meteomapě, bylo jasné, že naše stanoviště je mimo hru. Tak snad příště.:-)R^

0 0
možnosti
VM

Bylo to skvělé a to, že to nevyšlo na 100 %, to fakt nevadí. Akorát mohl ten vítr fakt foukat východním směrem, abych měl taky šanci na nějaký nález... Ale jinak - o.k. ! R^ V

0 0
možnosti
RS

Ohledně toho způsobu postupného odhazování "semínek", co třeba využít (postupného) rozpínání balonu a různě dlouhých nití s jedním koncem připevněným k vrcholku balonu a druhým k Dropionu tak, aby podle aktuálního objemu balonu "semínka" postupně vystrkovaly?

1 0
možnosti
LK

tady na technetu mají na ty vesmírné km trochu peška...

v grafu teplot je zapsáno "30 000km teplota jen..."

ve 30 000km to už bychom měli spíš Spacecaching :)

Jednou v článku chybí pár nul a nyní jich tam pár přebývá...

0 0
možnosti
DT

ještě kousek a byli by geostacionární R^

0 0
možnosti
IR

jestli se fakt až tak vrtí a tím ledují, tak tam dejte dynamo a tepelnou spirálku, né... :-)

1 1
možnosti

M65a72r77e90k 27Š45i44m98o53n

3. 12. 2013 22:07

V článku je obrázek s mapou, který vede do galerie, ale v galerii už mapa není. Navíc si myslím, že by ten odkaz měl vést do mapové aplikace místo do galerie. Prosím o opravu.

0 0
možnosti
TP

Lidi, výborná práce. Konec konců Koroljov i Braun takhle nějak taky začílnali. Těším se na další dobrodružství.

1 0
možnosti
DT

jo, ale to jim bylo osm... a dnes, jak jsme se dozvěděli, každý den létají jen z té lokality tři takové balóny, zas až taková sláva to není... :-) pobavili tím několik set lidí, proč ne, ale srovnávat to s Koroljoven a Van Braunem?

0 0
možnosti
TK

Zajímalo by mě - proč se vypouštělo v této výšce - výš to už nešlo? Ve větších výškách je větší teplota. A určitě by bylo zajímavé zkusit černou/bílou, různé tvary. Ostatně tvar jste vlastně ve finálě vybrali ten nejblbější ;), protože tahle javorová semínka se vlastně pohybují nejrychleji - ten houpavý pohyb by možná byl lepší.  Plus nevím, jestli by se dal použít alobal, či něco podobného, co odráží teplo dovnitř k té elektronice (ale zas tak, aby to nebránilo signálu), zejména tedy teplo z ultrafialového světla, které tam tvoří nejvíc té tepelné složky. Existují pak i mapy teplot ve stratosféře, rozdíly jsou během dní i třeba 15 stupňů. Ale hlavně mě překvapuje, že ty články se nerozběhly ani po přistání. Tak si říkám, jestli by nebylo lepší, aby začaly vysílat až na zemi, či těsně v troposféře, kdy kdy bude zaručeně dost teplo (cca. 5 km nad zemí), bateriově oddělená část by si jen ukládala průběh a když by se to zaseklo, tak by to nevadilo.

0 0
možnosti
ŠT

Mam dojem, ze vyska je veci dostupnosti toho balonu.

Rychlost dopadu toho seminka mi prisla uplne v pohode. Narozdil od dropionu na padaku to letelo o dve hodiny dele. Tam si nemyslim, ze byla chyba.

Pokud je ve vetsi vysce vetsi teplo, tak by to asi stejne moc nepomohlo, kdyz by se pres tu vetsi zimu muselo dvakrat. Nahoru pomalu, dolu fofrem. Ja ale laborkam a technetu v tomhle verim, ze to bude priste OK.

0 0
možnosti