Snímek satelitů Starlink s pozadím polární záře pořízený z ISS 13. dubna 2020....

Snímek satelitů Starlink s pozadím polární záře pořízený z ISS 13. dubna 2020. Celkem 16 satelitů se nachází ve žlutém obdélníku. | foto: NASATechnet.cz

Unikátní foto z ISS ukazuje družice SpaceX Starlink na pozadí polární záře

  • 101
Minulý týden se podařilo jednomu z obyvatel Mezinárodní vesmírné stanice zachytit „vláček“ družic Starlink, které mají sloužit k zpřístupnění internetu po celém světě. Ve středu se má vydat na svou vesmírnou pouť další sada těchto satelitů.

Pokud to počasí a technika dovolí, vydá se ve středu do kosmu 60 satelitů systému Starlink. V součtu se všemi dosavadními vypuštěnými družicemi, včetně těch testovacích, to již bude 422 družic. Většinu z nich společnost vyslala do kosmu letos.

SpaceX je nyní největším provozovatelem funkčních satelitů na oběžné dráze. Spatřit tyto družice tak není zase až taková vzácnost.

Podařilo se to dokonce i jednomu astronautovi, který pobývá na ISS. Snímek zveřejnila NASA na svém portálu.

Snímek satelitů Starlink s pozadím polární záře pořízený z ISS 13. dubna 2020.

Fotografie pořízená 13. dubna půl hodiny před půlnocí našeho času ukazuje konstelaci více než patnácti satelitů s pozadím polární záře. V té době byla Mezinárodní vesmírná stanice ve výšce asi 428 kilometrů a pohybovala se nad Indickým oceánem.

Marco Langbroek, který pozoruje satelity, si dal práci a označil jednotlivé družice jejich jménem. Výsledek můžete vidět zde.

Astronom Jonathan McDowell zase připravil obrázek, který znázorňuje polohu Mezinárodní vesmírné stanice a satelitů Starlink v době pořízení snímku.

Desítky tisíc satelitů

Satelity konstelace Starlink podle ilustrátora SpaceX

SpaceX se chystá první nabídku svého internetu z vesmíru začít nabízet ještě tento rok v Severní Americe a o rok později i dalším zákazníkům. Plná základní sestava se má skládat ze zhruba dvanácti tisíc satelitů. V delším horizontu se pak počítá až s 42 tisíci satelity. Jen pro srovnání, nyní kolem Země krouží asi 5 500 satelitů, z nich je zhruba polovina funkční.

Hustota sítě Starlink však negativně ovlivňuje pozorování vesmíru. Satelity totiž ruší pohled na noční oblohu a mohou omezit zkoumání vesmíru ze Země. Především se to bude týkat pozorování vzdálenějších objektů, ale třeba i hledání asteroidů, které mohou potenciálně ohrožovat Zemi. Firma tak nyní alespoň zkouší snížit odrazivost plochy satelitů. Při svém třetím startu SpaceX vypustila satelit, který byl natřen experimentálním nátěrem, jenž měl ztmavit družici, která dostala přezdívku DarkSat.

Tato povrchová úprava sice podle prvních pozorování funguje a satelit je o 55 % méně jasný, ale nemusí to stačit. Firma tak údajně chystá další úpravy.

Satelity Starlink se mají pohybovat na nižších orbitách, konkrétně 550 km, 1 150 km a 340 km nad zemí. Pro každou orbitu je určeno jiné vysílací pásmo. Na nižších to bude Ku (12 -18 GHz) a Ka (26,5 - 40 GHz), na vyšší pak V (40 – 75 GHz).

Příprava satelitu OneWeb

Podobné podnikání, tedy pokrytí okolí zeměkoule satelity pro internet, není zase až tak jednoduché. Své o tom ví společnost OneWeb, která nedávno vstoupila do ochrany před věřiteli, což v podstatě znamená bankrot. Jejím podílníkem je přitom i společnost Airbus. Firma OneWeb chtěla během tohoto roku spustit provoz v některých regionech v době, kdy by měla na oběžné dráze asi 300 satelitů.

6. ledna 2020