Diskuze

Rusové zase začnou vyrábět superrakety Eněrgija. Letěly jen s Buranem

Rusko připravuje rakety schopné vynášet na orbitu kolem Země náklady o hmotnosti až 112 tun. Konstrukčně nebudou nové. Překvapivě se vrací k nosiči raketoplánu Buran.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Není to zdaleka tak čtenářsky atraktivní, ale před pár dny úspěšně odstartoval Soyuz 2.1v.

0 0
možnosti

Pane Pacnere, tento údaj mi do těch ostatních nějak nezapadá. "Při startu má stroj vážit maximálně 16,5 tuny." Nemá tam být kilotuny? To je sice dost, ale stroj, který má dopravovat na orbitu až 112 tun nemůže vážit méně. :-)

0 0
možnosti

Možná jako tíha minus tah motorů těsně před plnou parou vpřed ;-)

0 0
možnosti
Foto

Řekl bych,že jak USA tak Rusko a dneska i Čína jsou na tom co se kosmického programu týká velmi dobře.Vše je však o penězích a o tom kolik jich daná země do programu investuje.Nejlépe se programům daří jsou li financovány armádou.Pokud je hlavním zadavatelem věda už to jde velmi pomalu.Obdiv si zaslouží obě země bez rozdílu.Bez jejich soupeření a bez umu jejich vědců by jsme nebyli zdaleka tam kde jsme.

3 0
možnosti

Před dvěma týdny jsem byl ve Voroněži v podniku KBCHA, který vyrábí raketové motory na kapalná paliva. Mimo jiné i motory pro raketu Energia, Proton, Sojuz. Sice mne tam pustili jen do kanceláře, odkud bylo vidět jen na ulici a pak do muzea, ale tam byly všechny tyto motory vystaveny. Rusko bych v oboru konstrukce a stavby raket nepodceňoval.

0 0
možnosti

Rusové měli pár vynikajících nápadů.  Problém byl v tom, že je nedokázali realizovat v potřebné kvalitě.  Např.  Kuzněcovovy motory dotáhli až Američani.  Dnes mají materiály i technologie, ale zas chybí peníze.

0 0
možnosti

Slovo "letet" mi v souvislosti s raketou do kosmu nejak vadi. Takova raketa ma neco spolecneho s pohybem treba Mesice, a o nem nerikame ze leti.

0 0
možnosti

? tak snad letí jako hlemežď ?

0 0
možnosti

Tady se zase vyrojilo keců ohledně "američani nezvládnou ani to" - tak především to Američané zvládnou a hlavně udělali krok správným směrem - tyhle rutinní a žádné hranice nového poznání neposouvající aktivity předali soukromým firmám.

11 2
možnosti

Bohužel pravdu nemáte. Momentálně to Američané prostě a jednoduše nezvládnou a kdyby došlo k výpadku v Rusku, tak na ISS všichni pomřou bez šance na zásoby, výměnu či návrat.

A pokud považujete prováděné práce, procesy a výzkum za nedůležité a neposouvající výzkum vesmíru vpřed, tak jste se hodně netrefil.

ISS testuje dlouhodobě technologie pro budoucí dlouhé lety, průzkum a případné osídlení jiných území než je matička Země.

Bez podobného dlouhodobého testování bychom neměli ani záchody pro dlouhé cesty vesmírem, ale ani vypracované postupy maximální recyklace či řešení mnoha nečekaných, či havarijních situací, které mohou nastat.

Můžete milovat koho chcete, v tom je svoboda, ale nemůžete lhát a popírat co ve skutečnosti je.

4 2
možnosti

Asi nejen já mám pocit, jako by se pan Pacner cítil být vinný za svou dřívější propagandu či co a dnes musí do všeho nacpat nějakou politickou agitku.

Rusové jsou možná dýchaviční, ale v současné době jsou jediní, kdo je schopen zajišťovat pravidelné zásobování ISS a dělá taxislužbu, stejně tak má největší podíl na trhu s vynášením satelitů na orbity.

Takže pane Pacnere, pokud je Rusko dýchavičné, tak to už jsou USA na umělé plicní ventilaci, ne (bez Ruského taxíka nedokáží nahoru vytáhnout ani kosmonauta)?

12 11
možnosti

pokud je Rusko dýchavičné, tak to už jsou USA na umělé plicní ventilaci R^

7 0
možnosti

Nebyla náhodou eněrgija protipól saturnu 5???   nějak měla ke dvoum "zkušebním" letům 20 let zpoždění a dneska je to už přes 40 :-/

1 0
možnosti

P53e86t97r 61H90á92j50e44k

22. 12. 2013 14:10

Protipól Saturnu 5 byla nikdy nedokončená N1 (pro měsíční misi to měl být varianta N1-L3). Eněrgia byl uplně nový projekt...

12 0
možnosti

Dobře.

Ale proč "na orbitu"?

0 0
možnosti