Raketoplán X-37B po přistání 27.10.2019.

Raketoplán X-37B po přistání 27.10.2019. | foto: 45th Space Wing Public Affairs

Tajná mise skončila po dvou letech a měsíci. Raketoplán X-37B přistál

  • 87
Zatím nejdelší misi dokončil 27. října raketoplán X-37B. A to je asi tak všechno, co se dá k této události napsat. Účel i úkoly, které ve vesmíru aparatura bezpilotního stroje zkoumala, jsou již tradičně tajné.

Rekordních 780 dní (dva roky a jeden měsíc) kroužil kolem Země bezpilotní raketoplán amerického letectva X-37B. Testovací stroj se vydal do vesmíru sedmého září 2017, čtyři měsíce po návratu z předchozí cesty, která byla dosud nejdelší. Vzhledem k absolutnímu utajení poslání raketoplánu jsou právě počty dní prakticky jediným, co se věcného dá k raketoplánu značky Boeing napsat.

„Dnešek (neděle 27.října 2019) představuje pro 45. vesmírnou letku neuvěřitelně vzrušující den,“ uvedl v prohlášení velitel operace generál Doug Schiess z US Airforce. „Náš tým se na tuto událost připravoval a já jsem nesmírně pyšný, že tvrdá práce a nasazení vyvrcholily dnešním bezpečným přistáním X-37B,“ pokračoval Schiess.

Podle dostupných informací se X-37B vrátil z vesmíru již po páté. Armáda vždy uvádí, že úkolem raketoplánu je vyzkoušet novou elektroniku a vysokoteplotní konstrukce „v dlouhotrvajících vesmírných podmínkách“. Letos v létě americké letectvo uvedlo, že X-37B testuje také pokročilou navigaci a řízení, lehké elektromechanické letové systémy či pokročilé pohonné systémy.

Podle Randyho Waldena, který vede jeden z úseků vojenského letectva Spojených států, raketoplán splnil všechny cíle mise a mimo jiné z něj bylo vypuštěno několik malých satelitů. 

Vše o „tajném“ raketoplánu X-37B

Miniraketoplán X-37B

Astronom Jonathan McDowell působící na Harvardově univerzitě označil toto vyjádření za alarmující, neboť USA podle něj neohlásily vypuštění satelitů v rámci příslušné procedury OSN. „Bylo by to poprvé, co buď USA nebo Rusko očividně ignorovaly úmluvu,“ napsal McDowell na Twitter.

Letectvo USA podle webu Space.com disponuje dvěma stroji X-37B, přičemž oba už absolvovaly vícero misí. Miniraketoplán je dlouhý 8,8 metru, vysoký 2,9 metru a rozpětí křídel má 4,6 metru. 

Ve vesmíru získává energii pomocí solárních panelů. Původně byl navržen na lety do 250 dnů, při posledních dvou misích však stroje očekávanou výdrž ztrojnásobily.

18. června 2012

,