Diskuse k článku

První člověk na Měsíci předznamenal konec vesmírných závodů

Zatímco Sověti se potýkají s jedním problémem za druhým, Američané rychle dotahují jejich náskok. Přicházejí s největší dosud vyrobenou raketou Saturn a plánují přistát na Měsíci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Jáá

nudim se

:-)preji vam hezky den!!:-)

R^[>-];-Dmej te se..

0/0
21.11.2007 18:21

Yarda

Zajímavý seriál

Ale asi tam byly nepřesnosti. Například v jiných pramenech se lze dozvědět, že Rusové prý měli dva různé měsíční programy - oblet Měsíce a přistání na Měsíci a měly to prý zajišťovat různé konstrukční skupiny. Rusům se oblet měsíce s kabinou Zond - což měla být upravená kabina Sojuz - ale zatím bez posádky s návratem na Zemi podařil.

0/0
23.8.2007 16:49

lojza pětiprd

Poděkování

přátelé nepitval bych technické věci, ale spíš bych poděkoval tvůrcům dokumentu za jeho vznik a ČT za jeho zakoupení a odvysílání. Takovéto pořady by měly být novodobou "povinnou četbou" pro populaci zblblou Ordinací, Pojišťovnou a jinou podobnou stupidností... Ještě jednou děkuji.

0/0
23.8.2007 13:00

bývalý volič ČSSD

Chyby v seriálu - brzdění před sestupem

Kosmická loď na oběžné dráze se na sestupnou dráhu dostane snížením rychlosti. K tomu musí být vybavena raketovým motorem. Vektor tahu se nastaví orientací celé lodi. samozřejmě může dojít i k urychlení, což má za následek posuv na vyšší oběžnou dráhu. V seriálu se ale mluví o brzdění a o odrazu od atmosféry. K němu může při nesprávném brzdění skutečně dojít, loď se sice odrazí, ale s nízkou rychlostí, což má za následek návrat do atmosféry a nikoliv věčné obíhání, jak je popisováno v seriálu. Ovšem onen opětný návrat do atmosféry nastane pod velmi nepříznivým úhlem (kolmo k zemi), který loď nevydrží.

0/0
23.8.2007 0:44

pawelno

Laik, ale zvědavej

Jako laik,který studoval naprosto něco jiného, ale přesto je zvědavý, mám pár otázek. Určitě jsou tady fundovaní lidé, tak se snad odpovědí dočkám. Je mi jasné, že vše ovlivňují finance! Ale, je opravdu takový problém nyný letět na Měsíc? Nestačily by na to třeba dva lety(nebo i jeden) raketoplánu, smontovat to na oběžný dráze, a pak se na jeden zážeh vydat k Měsíci? Pokročila nějak technologie? Já se domnívám, že ano, protože jestliže ne, a my už na Měsíc prakticky několik desetiletí nebyli, nemá smysl se vůbec bavit o Marsu nebo ještě dál! A ještě jeden dotazo-otázka. Jak se lišil Buran od NASA raketoplánů (tedy kromě nosiče)?

0/0
22.8.2007 22:01

klokan

Re: Laik, ale zvědavej

Je to skutecne puze v tech financi. A samozrejme by byl treba nejaky cas na to, aby se ta cesta nejak naplanovala a propocitala - dlouha leta to pravdepodobne nikdo neresil a od Apolla by se to lisilo znacne.

Co se tyce Burana - zakladni rozdil je prave v tom nosici. Buran byl vynasen raketou Energia, takze _nemel_na sobe_hlavni_raketove_motory_, potrebne pro start (to zajistila Energia). Na Space Shuttlu vidite 3 velke motory na zadi (cerpaji pri startu energii z te velke nadrze) - ty u Buranu chybi - nejsou treba. Dalsi podstatny rozdil byl v tom, ze Buran byl schopen samostatneho letu bez posadky. Toho americke raketoplany bez uprav (predevsim ridiciho systemu a softwaru) nejsou. O Rusech se casto traduje, jak byli zaostali v elektronice. Jenze v pripade Burana je zjevne, ze ve 2. polovine 80.let uz to - alespon v pripade takto prestiznich projektu - davno nebyla tak uplne pravda.

Tady je spousta zajimavych informaci: http://www.buran-energia.com/

0/0
22.8.2007 23:36

ZW

Re: Re: Laik, ale zvědavej

SSSR tehdy obnovoval válkou zpustošenou zemi, doháněl a předháněl Západ, vyvíjel jaderné zbraně, zbrojil jako šílený a podporoval nejrůznější režimy po celém světě. USA také zbrojily, podporovaly obnovu Evropy, válčily v Koreji a později ve Vietnamu.

Jak to, že za tehdejší ekonomické mizérie na to byly peníze a dneska ne?

0/0
23.8.2007 11:52

klokan

Re: Re: Re: Laik, ale zvědavej

Protoze tehdy byla politicka vule a motivace. Dnes takova motivace chybi.

0/0
23.8.2007 13:41

ZW

Re: Re: Re: Re: Laik, ale zvědavej

A kvůli čemu se jednou bude, kurňa, na současná léta vzpomínat? Že jsme měli čím dál rychlejší internet a čím dál menší mobily? Že jsme měli čím dál více hypermarketů a dálnic? V porovnání s 60. léty mi to připadá pořád nějak málo.

0/0
23.8.2007 16:51

pawelno

Re: Re: Laik, ale zvědavej

Díky všem za odkazy. Pročetl jsem, vím zase víc. Nicméně, pokud se dále můžu zeptat, jak to odhadujete dál? Pustí se do toho jen USA nebo do toho půjde i Rusko? Mám takový pocit, že ekonomicky se Rusko začíná neuvěřitelně zvedat (tomu rozumím, to jsem studoval) a mám dojem, aby tentokrát na Měsíci nebyly rychleji než USA. Přečetl jsem si i specifikace raketoplánu a Saturnu 5. Jak jsem zjistil, raketoplán je taková multikára na oběžnou dráhu a my potřebujem na měsíc pořádnej 40-50 tunovej kamion:-)

0/0
23.8.2007 21:39

bývalý volič ČSSD

Re: Re: Re: Laik, ale zvědavej

No spíš se podívej, jak jede Čína a Indie. Co se týče USA a Ruska, tak USA má pár metráků měsíčních šutráků, Rusáci spíš pár deka, takže se v tom mohou ještě chvíli šťourat. Na stavbu základny na Měsíci nikdo neuvolní prostředky, protože to není dnes politická úloha a ekonomická návratnost by byla nepatrná.

Dobývání kosmu není hračka pár nadšenců, ale velká hospodářská zátěž, ke které je nutné velké technologické zázemí.

Prachy, prachy a prachy...

0/0
23.8.2007 22:37

bývalý volič ČSSD

Re: Laik, ale zvědavej

http://cs.wikipedia.org/wiki/Buran

0/0
23.8.2007 0:11

bývalý volič ČSSD

Drby o kosmonautech

Kosmonauté byli kapitola sama pro sebe. Alkoholismus byl, je a jistě i bude nedílnou součástí života Ruska a většiny jeho zemí ujařmených v bloku bývalého SSSR. J.A.Gagarin a G.Titov, první kosmonauté, si byli vědomi své důležitosti a náležitě na to hřešili. Když si pracovník zodpovědný za osobní bezpečnost Titova při přepravě kosmonautů s náležitou pompou všimnul, že v oné limuzíně jeho chráněnec chybí, byla by na místě sebevražedná kulka do hlavy. Ale pak si všimnul, že opilý Titov jede na jednom z doprovodných motocyklů a ještě mu vesele mává. Gagarin, ač ženat, měl slabost pro něžné pohlaví. To mu bylo málem osudné. Při jedné z pitek se mu zachtělo mladičké zdravotní sestry Aňy a šel za ní až do jejího pokoje. Jeho žena Valentina se to však dozvěděla a vyrazila za ním. Když začala lomcovat klikou zamčeného pokoje, náš hrdina vyskočil oknem. I když byl přiopilý, výška 2 metry, to není pro bývalého zkušebního pilota s výsadkářským výcvikem problém. Jenže...

0/0
22.8.2007 15:41

bývalý volič ČSSD

Re: Drby o kosmonautech

Jenže pod oknem se po zdi plazilo divoké víno, a o něj se Gagarin nohou zachytil. A hezky česky řečeno, spadnul na hubu. Na obrubník. Nezabil se, ležel v nemocnici a zůstala mu nad okem pořádná jizva. Takže na 22.sjezdu KSSS vystupoval jako hrdinný kosmonaut jen Titov, což neušlo novinářům. A začaly spekulace, že Gagarin zemřel na ozáření v kosmu. Soudruzi tedy rozhodli, že se Gagarin musí na sjezdu alespoň ukázat. Filmoví maskéři museli pořádně máknout a sám veliký N.S.Chruščov si ho nechal nastoupit, aby zkontroloval jeho vizáž. Gagarin se později zabil v letadle při cvičném letu, což nebylo nic neobvyklého. Chruščov, který se považoval v té době za nejmocnějšího muže planety, byl později sesazen a dožil v ústraní, což neobvyklé bylo, protože komunisti své vyděděnce obvykle likvidovali fyzicky.

(z deníků generála Kamanina, zodpovědného za bezpečnost kosmonautů).

0/0
22.8.2007 15:42

bývalý volič ČSSD

hyby v seriálu - Sputnik

Sputnik v předchozím díle se opravdu nepovedl. Podle filmu to byla lesklá dutá koule rozměrů menší tělocvičny, vypolstrovaná jakýmsi čalouněním jako v blázinci. Ve skutečnosti byla mnohem menší, vyplněná přístroji a mezi nimi byl napěchovaný kosmonaut s koleny téměř pod bradou. Vzpomínám, že když jsme ji viděli poprvé, nechtělo se mi věřit, že se tam člověk může vejít. Zvenčí to sice byla koule, ale pokrytá množstvím kabelů s běžnými leteckými konektory ŠR ("ešrky"). Nutno ocenit bezmeznou odvahu sovětských kosmonautů, že do toho dokázali vlézt.

0/0
22.8.2007 14:58

Masox

Re: hyby v seriálu - Sputnik

Myslíš asi Remkův Sojuz ve Kbelích.

0/0
22.8.2007 15:01

bývalý volič ČSSD

Re: Re: hyby v seriálu - Sputnik

Nikoliv, spletl jsem název, šlo o Vostok, ve kterém letěl Gagarin. Ten byl jednomístný. Pozdější Voschod byl třímístný, téměř stejně veliký, kosmonauti mi připomínali sardinky v krabičce.

Do Kbel jsem se zatím nedostal.

0/0
22.8.2007 15:06

Masox

Re: Re: Re: hyby v seriálu - Sputnik

Televizi nemám, takže nekoukám :-) a následně mám trochu hokej o které etapě se mluvilo :-) a vyvodil jsem si z toho že myslíš právě Sojuz. BTW do Kbel určitě zajdi, kromě jiného měli minimálně v červnu vstupné dobrovolné.

0/0
22.8.2007 15:09

bývalý volič ČSSD

Re: Re: Re: Re: hyby v seriálu - Sputnik

V tom seriálu to bylo hodně redukované, o Sojuzech (a Remkovi ani ň). Dobytím Měsíce to končilo. Ani americké raketoplány, ani sovětská napodobenina Buran.

0/0
22.8.2007 15:13

glon

Re: Re: Re: Re: Re: hyby v seriálu - Sputnik

Buran byl SpaceShuttlem sice inspirovany, ale rozhodne neslo o kopii. Konstrukcne byl pravdepodobne o nejaky kus dal (dano tim, ze mohli vyuzit informace o provozu SpaceShuttlu a vyhnout se chybam). Napr. by se v jeho pripade dnes urcite neresilo odpadavani izolacni peny z nadrze. Komplex Energia+Buran byl velmi vyspely. Skoda, ze to zastavili...

0/0
22.8.2007 15:17

bývalý volič ČSSD

Re: Re: Re: Re: Re: Re: hyby v seriálu - Sputnik

Přímá kopie určitě ne, ale to, že byl vynášen raketou činily jeho náklady srovnatelné s "obyčejnými" raketovými lety. Devizou amerických raketoplánů byla jejich úspornost - kromě hlavní nádrže (ze které opadává ta pěna) se vše použilo opakovaně. I postranní prachové raketové motory (SRBy). Proto Buram absolvoval jediný let, na další už nebyly peníze.

0/0
22.8.2007 15:22

glon

Re: Re: Re: Re: hyby v seriálu - Sputnik

Docela me bavi, jak je dnes v mode zduraznovat, ze "televizi nemam" :-))

Kabinu Sojuzu ve Kbelich jsem videl cca pred 20 lety a je pravda, ze mne take pripadla pomerne mala. Jenze kdyz se podivate na rozmery vyjadrene v cislech, zjistite, ze pro 3 lidi je tam mista dost. Nesmite zapominat na to, ze v pripade Sojuzu je ve Kbelich pouze ta cast, ktera se dostala zpet na Zemi. Sojuz ma jeste tzv. obytny modul (to je ten jeho "predek" - viz. snimky), ktery je pred pristanim odhozen spolu s pristrojovou sekci.

0/0
22.8.2007 15:14

LUCAS

Re: Re: Re: hyby v seriálu - Sputnik

Omyl, Voschod byl jen dvojmístný.Stejně tak první řada Sojuzů. Sice se tam nacpali 3 kosmonauti,ale po tragédii Volkova, Dobrovolského a Pacajeva, kteří museli letět v teplákách místo ve skafandrech, lítali jen 2 (viz. např. Remek, Gubarev). Teprve Sojuz T umožnil létat ve 3.

0/0
22.8.2007 15:46

bývalý volič ČSSD

Re: Re: Re: Re:Chyby v seriálu - Sputnik

Voschod byla třímístná loď vzniklá úpravami původního Vostoku. Voschod1 startoval 12.10.1964 v 8.30 SEČ, přistál 13.10.1964 v 8.47 SEČ, délka letu 1den a 17 minut. Posádku tvořili Komarov, Feoktistov a Jegorov. 

0/0
22.8.2007 23:56

glon

Re: hyby v seriálu - Sputnik

Tady si nekdo plete Sputnik z Vostokem, ze...

0/0
22.8.2007 15:03

bývalý volič ČSSD

Chyby v seriálu - Montážní hala

Montážní hala nebyla vejvyšší ani největší budovou světa, ale budovou, ve které byla nejvyšší místnost. Celý komplet (raketa Saturn 5 s lodí Apolo) se v ní stavěl ve svislé poloze. V této místnosti bylo nutno řešit řadu speciálních problémů, do té doby neznámých. Např. klimatizace - v této hale již dochází k jevům známých ve volné přírodě, jako je kondenzace par v horní části budovy, t.j. vznik útvarů podobných mrakům, ze kterých by eventuálně mohlo i pršet.

0/0
22.8.2007 14:50

bývalý volič ČSSD

Chyby v seriálu - Braunův pokus

Braunův pokus s palivem před novináři je nejspíš jen komedie, jednak to k ničemu neposloužilo a navíc se s tekutým vyslíkem takto zacházet nedá. Z nádobky by vycházel bílý dým (sražená vodní pára ze vzduchu), na skleničce by byla jinovatka a při uchopení by mu přimrzla k ruce. To prostě filmaři nezvládli.

0/0
22.8.2007 14:48

glon

Re: Chyby v seriálu - Braunův pokus

Je docela mozne, ze takovou demonstraci von Braun opravdu delal, aby novinarskym mamlasum bez technickeho vzdelani ukazal nejake prudke horeni. To, ze v nadobce pri tom nemel kapalny kyslik neni podstatne. Podstatne je, ze to psouklo a na mamlase to udelalo dojem. Jak von Braun tak Koroljov byli nejen technici, ale i vyborni manazeri a propagatori - umeli presvedcovat momentalne dulezite lidi.

0/0
22.8.2007 15:02

bývalý volič ČSSD

Chyby v seriálu - zpětné počítání

Zpětné odpočítávání neprobíhalo popsaným způsobem. Odpočítávání končí startem rakety, t.j. jejím odpoutáním se od rampy. Odpočítávání řídí činnosti před startem, určuje, kdy se začíná a končí s plněním paliva, v kolik hodin nastoupí posádka do lodi, kdy odpadnou hadice doplňující energii a kapalný kyslík, který se stále ubývá odpařováním. Ke konci již probíhají tyto činnosti tak rychle, že je není možno manuálně sledovat a vyhodnocovat a tak 40 vteřin před startem tuto funkci přebírá počítač. 9 vteřin před startem se zažehnou motory, ale raketa je stále držena na rampě pomocí výbušných nýtů. Motory musí získat potřebný stabilní tah a až v čase nula se nýty odpálí. V tom okamžiku se raketa začne hýbat směrem vzhůru. Při nedostatečném tahu by mohlo dojít k nehodě už na rampě, raketa se může příliš vychýlit nebo i převrátit. Při jednom ze startů skutečně k problému došlo a počítač startovací sekvenci zastavil. U motorů na kapalné palivo to je možné zastavením přívodu paliva.

0/0
22.8.2007 14:46

ZW

Přistání a start na Měsíci

Všichni jsme v dokumentu viděli, jak obrovské problémy se musely řešit při startu rakety ze Země a při návratu kabiny zpět. A najednou se "jen tak" podaří vyrobit něco, co zlehka dosedne na povrch Měsíce a pak se bez problémů vrátí zpátky do kosmického prostoru? To je to zkutečně tak jednoduché, o mnoho jednodušší než na Zemi? Já vím, Měsíc má nižší gravitaci (takže motory nemusí být tak výkonné) a  nemá atmosféru (takže nehrozí rozpálení kabiny při přistávání). Přesto pořád kroutím hlavou, jak se takové složité zařízení podařilo sestrojit během téměř jediného roku.

0/0
22.8.2007 10:39

x

Re: Přistání a start na Měsíci

Jenze, kdyz se ty problemy jednou vyresi - tedy s tim navrat do atmosfery, pak uz to jde dal rychle.

"něco, co zlehka dosedne na povrch Měsíce a pak se bez problémů vrátí zpátky do kosmického prostoru"

On ten mesicni modl mel dve casti, spodni cast zanechal na mesici a vyuzil ji jako startovaci rampu - vsechny jiz dal nepotrebne veci zanechali na mesici.

Jinak ten serial samozrejme neukazal vsechno - co vim, jednak s mesicnim modulem samozrejme letali na zemi - jak leta zjistovali, a pak tam dosedli a zrejme i odstartovali podobnym zpusobem kosmicke sondy - rozdil byl jen v hmotnosti - privezli na zem mesicni vzorky.

0/0
22.8.2007 12:29

ZW

Re: Re: Přistání a start na Měsíci

Já vím. Uvědomuji si také to, že startující modul nemusí řešit problémy s aerodynamikou. Přesto se podivuji, jak se do tak maličkého modulu vešly ty motory pro start z Měsíce a jak za tak krátkou dobu dokázali vyřešit problém spojení modulu s obíhající lodí Apollo.

A jak se za dalších 40 let kromě raketoplánu nepodřilo realizovat už nic principiálně nového. A jak se i čtvrtstoletí po startu Columbie pořád potýkáme s problémem ochrany izolace, přičemž podobné "prkotiny" tehdy von Braun a Korlojov museli po stovkách bleskově řešit jak na běžícím pásu.

0/0
22.8.2007 13:15

x

Re: Re: Re: Přistání a start na Měsíci

Jenze v te dobe zrejme finannce nehrali prilis vyznamnou roli...

0/0
22.8.2007 14:02

bývalý volič ČSSD

Re: Re: Re: Přistání a start na Měsíci

Je to o penězích. Politického cíle - přistání lidí na Měsíci bylo dosaženo. Projekt spolknul 50 mld.$. Film byl jen slabou zkratkou se spoustou chyb. O první polovině programu Mercury (s raketami Atlas a loděmi Agena) ani zmínka. Ani samotný název Mercury jsem nepostřehl.

0/0
22.8.2007 14:12

glon

Re: Přistání a start na Měsíci

Pristat na Mesici je principialne jednodussi nez pristat na Zemi (!!), nebyly treba zkousky tepelneho stitu, nebyly treba tak vykonne motory apod. Nejvetsi problem mozna bylo udelat dostatecne spolehlive raketove motory, ktere se daji na Mesici nastartovat.

Bez problemu to v zadnem pripade nebylo - slo o velmi riskantni podnik. Moc nechybelo a Armstrong s Aldrinem tam zustali v modulu, roztristenem o mesicni povrch - pri pristani doslo k zahlceni palubniho pocitace, ktery zpracovaval mimo jine informace z radaru a paliva pro pristavaci motor bylo zalostne malo.

Neslo o pristani uplne bez testu - modul byl pred tim testovan u povrchu mesice v misi Apollo 10 - tam se jen fyzicky Mesice nedotkl - zkouseli manevrovani atd...

Kdyby bylo vyprav Apolla vic nez se nakonec podarilo realizovat se stejnym modulem bez vylepseni, velmi pravdepodobne by tam k nejake nehode doslo.

0/0
22.8.2007 14:55

x

Re: Re: Přistání a start na Měsíci

"paliva pro pristavaci motor bylo zalostne malo"

Byla tam v pojistka v podobe moznosti odhozeni pristavaci casti a spusteni motoru pro navrat - nastesti se pristat podarilo...

Havarie byla - Apolo 13 se vratilo jen proto, ze k zavade palivoveho clanku a jeho naslednemu vybuchu doslo nastesti jiz pri letu k mesici - slo pouzit mesicni modul jako zachrany lod - i tak vse bylo maximalne na hrane - spravne rikali "nezajima mne na co ty spinace, trysky, atd. byly projektovany, ale co opravdu vydrzi"- tedy co se znich da maximalne vytriskat..

0/0
22.8.2007 15:38

farous

Docela dobrý

Něco jako Star trek v praxi, něco bylo určitě zkreslený a upravený pro líbivější podání.

0/0
22.8.2007 7:56

krakra

Nejlepší

Nejlepší dokument jakej kdy byl v ČR odvysílán.

Bylo to super (všechny 4 díly).

0/0
21.8.2007 21:12

miksv

Re: Nejlepší

Škoda jen, že v tom dokumentu nebylo použito víc dokumentárních záběrů.

0/0
21.8.2007 21:52

erben3

Re: Nejlepší

Jsem vůl. Úplně jsem zapomněl, že dávají dneska poslední díl. Tak jsem si musel nařídit budíka na 4:00 ráno, abych pustil nahrávání reprízy na video, neb mi nefunguje dálkový ovladač a  video bez něj nejde naprogramovat. Ach jo.

0/0
21.8.2007 22:09

ja

kosmonauti

"Astronauti si sovětskému vedení na Mišina stěžují, ale neúspěšně." proc by meli Soveti poslouchat Americany? ;-)

0/0
21.8.2007 16:13

Pavel Kasík - Technet.cz

Re: kosmonauti

Máte pravdu, nedodržel jsem konvenci a nazval jsem sovětské kosmonauty astronauty. Po konci studené války se již tento rozdíl ve významu tak nezvýrazňuje... Od roku 1995, kdy první Američan letěl ruskou raketou a nikdo nevěděl, zda o něm psát jako o kosmo- nebo astronautovi, se na tom už tak nebazíruje;-D

0/0
21.8.2007 21:47

chrchel

Mno,

Ja zase videl dokument, kde se snazili napodobit snimky a videa z mesice nekde na pousti a dost z toho se jim nepodarilo.. a btw ty hvezdy nebyly videt ani na te pousti i kdyz tam ve skutecnosti byly (coz je zpusobeny velkym kontrastem mezi nasvicenou plochou na povrchu a malou svitivosti hvezd ve srovnani s tim)....

Na druhou stranu mi to taky prijde tezko uveritelny s technologii jakou meli tenkrat.

0/0
21.8.2007 13:58

x

Re: Mno,

V USA proste taky byli technologicky trochu vyspelejsi nez my (zvlaste jako socialistycky blok) - treba v USA zacala vysilat barevna TV ve stejnem roce co u nas zacalo prvni cernobile TV vysilani. 

Pokrok v raketech byl od te doby jen minimalni (v konstrukci) a diky vyprave na mesic muselo byt vyvinuto spouta technologii - napr. paliove clanky.

Jinak veskere navigacni vypocty se pocitali prakticky jen na zemi a to hlavne davno pred startem. Proste mesic nikomu neuhyba - leti stale po sve draze a ta se da dopredu velmi dobre propocitat. 

Pri pristani se pocitac pretizil a co vim, tak museli pilotovat rucne - pokud by nestihly, doslo by k automatickemu navratu zpet (po poklesnuti paliva pod stanovenou hranici) - proste to vyjde a nebo ne....

0/0
21.8.2007 19:06

Pat

Přistání na ............... Měsíci?

Než jsem shlédl dokumenty Did We Land On The Moon, A Funny Thing Happened on the Way to the Moon a dalších, tak jsem nějakému přistání věřil. Teď už tomu nevěřím a každý zdravě smýšlející člověk musí přiznat, že je tam velké množství podezřelých věcí (na fotkách nejsou hvězdy, pod přistávacím modulem není kráter atd..)

Přistání na Měsíci je prostě nejdražší film v historii, který nebude ještě hodně dlouho překonán. Jak to asi probíhalo jsme mohli vidět ve filmu o posádce letící na Mars ve filmu Capricorn One.

0/0
21.8.2007 13:45

Step

Re: Přistání na ............... Měsíci?

zmiňované filmy jsem viděl taky, ale přesvědčily mě jenom o tom, že když je někdo dostatečný fanatik a je ochoten "kreativně přizpůsobovat" fakta, dá se dokázat nebo vyvrátit cokoliv.

0/0
21.8.2007 13:55

x

Re: Přistání na ............... Měsíci?

V clancku je jasne receno - rusove s nima zavodili a jejich sondy mesic fotily, pri jakemkoliv podezreni z podvodu by to radi vytroubili do celeho sveta....

Stejne jako jiste detalne zkoumali veskere fotagrafie a filmy - byla by to pro ne velmi dobra satisfakce - my jsme sice rovnez nikam neletely, ale zato jsem neudelali podovod - propagandisticky vyznam takoveho odhaleni by byl vetsi nez jejich mesicni vitezstvi... 

A ty podezrele veci co zminujes - vse je vyvraceno - oni proste tam byli za mesicniho dne, kdy byli hvezdy presviceny...

0/0
21.8.2007 15:30

Chris Kelvin

Re: Přistání na ............... Měsíci?

Já myslím, že každý zdravě smýšlející člověk si nad Vaším příspěvkem ťuká na čelo ;-D

0/0
21.8.2007 15:38

ja

Re: Přistání na ............... Měsíci?

;-D a jak vysvetlis to, ze ze Zeme jsou videt zrcadla na mesici, ktera tam instalovali astronauti?

0/0
21.8.2007 16:10

miksv

Re: Přistání na ............... Měsíci?

No ony ty "podezřelé" věci spíš svědčí o tom, že dotyční pochybovači nedrželi mockrát v ruce fotoaparát a fyzika nebyla zdaleka jejich oblíbený předmět. A brát si na pomoc film může opravdu jen .... (dosaďte dle libosti) ;-)

0/0
21.8.2007 21:50

Najdete na iDNES.cz