Fotografie komety Neowise vybraná jako snímek dne NASA.

Fotografie komety Neowise vybraná jako snímek dne NASA. | foto: Petr Horálek

Český snímek komety Neowise získal už podruhé ocenění NASA

  • 23
Kometa Neowise, kterou lze pozorovat do poloviny srpna i pouhým okem, je oblíbená jak u nadšenců do vesmíru, tak u odborníků. I díky ní získává česká astrofotografie stále větší mezinárodní prestiž. Již podruhé byl její záběr vybrán jako prestižní snímek dne NASA.

Zhruba před týdnem se do hledáčku NASA dostal jiný snímek komety Neowise, který tehdy vytvořil český matematik a fotograf Miloslav Druckmüller. Nyní si může stejný úspěch připsat astronom a fotograf Petr Horálek. Oba pánové nejsou v tomto oboru nováčky, jejich záběry si za snímky dne vybrali i dříve. Horálek má těchto úspěchů na svém kontě již několik desítek.

To nic nemění na tom, že dostat se do takového výběru není vůbec jednoduché. Stejně jako takovou fotografii vytvořit. 

„Fotka je výsledkem několika-expozičního snímání komety i celé kompozice tak, aby se matematickým zprůměrováním obrazů vytratil šum a bylo možné sofistikovanějšími postupy „vytáhnout“ struktury ohonu z nafocených dat. Dále byl použit speciální filtr vyvinutý právě nedávno v NASA oceněným prof. Miloslavem Druckmüllerem a další filtr pro potlačení žluté záře škodlivého světelného znečištění. Celkově snímek představuje dvanáct minut dlouhou expozici z montáže a krajina byla nafocena za vypnutí jejího chodu, aby byla také ostrá. Lze tak rozeznat i rozhlednu na Suchém vrchu nebo vysílače,“ popisuje zrod snímku Petr Horálek. 

Důležité také bylo vybrat správný čas expozice. Fotka vznikla v noci na 14. července z vyhlídky na Suchý vrch od Jablonného nad Orlicí. 

„Kometa se nachází v tzv. dolní kulminaci, tedy právě v okamžiku, kdy téměř přesně pod ní, hluboko pod obzorem, leží Slunce. Díky tomu namodralý plynný, tzv. iontový ohon míří prakticky kolmo vzhůru a lze v něm rozeznat jakési uzliny, které jsou způsobeny reakcí ionizovaného plynu na sluneční vítr proudící od Slunce nepřetržitě,“ vysvětluje fotograf.

Pouhým okem

Kometu je z našeho pohledu možné sledovat nízko nad severním obzorem. Nejdéle ji lidé uvidí z vyšších poloh. Nyní je na pozorování nejlepší příležitost, protože neruší svit Měsíce. Pozorovatelům by pro zážitek mělo stačit jen místo s tmavou oblohou.

„Prašný ohon je viditelný očima jako mlhavý kouř z komína, iontový lze dobře uvidět už přes malý světelný binokulár. Kometa se sune ze souhvězdí Rysa do Velké medvědice, kde bude viditelná i v průběhu příštího týdne pod útvarem známým jako Velký vůz. Ve čtvrtek 23. července proletí nejblíže k Zemi na vzdálenost přibližně 1 astronomické jednotky, tedy stejná vzdálenost, která dělí Zemi od Slunce,“ popisuje aktuální stav Horálek.

S vyhlížením komety lidem pomůže i online planetárium.

9. července 2020