Co může ukázat snímek Slunce, odhaluje v Rozstřelu matematik a fotograf

Rozstřel
Český matematik a známý fotograf vesmíru Miloslav Druckmüller zabodoval svými snímky různých vesmírných obkjektů nejen u nás, ale i ve světě. Asi nejznámější je v tomto ohledu snímek sluneční korony pořízený při jednom zatmění. Jaké tajemství ještě Slunce skrývá a jak se fotí? To autor vysvětluje v Rozstřelu.

Miloslav Druckmüller se zabývá fotografováním Slunce již pěknou řádku let a neváhá kvůli zatmění vyrazit i do vzdáleného zahraničí. Co ho na Slunci fascinuje? A existuje podle něj něco, co o Slunci nevíme a on by to chtěl zjistit?

„Nyní toho o Slunci víme spíše méně než více. Slunce je pro nás stále v mnoha věcech záhadné,“ odpovídá na první část dotazu moderátora Vladimíra Vokála fotograf. 

Miloslav Druckmüller

(*1954)

je český matematik, vedoucí Odboru počítačové grafiky a geometrie Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně.

Věnuje se matematickému zpracování digitálních fotografií a proslul zejména fotografiemi sluneční koróny při úplných zatměních Slunce, které sám pořizuje speciální technikou během astrofotografických expedicí.

Zdroj: Wikipedia

Právě ke zkoumání této oblasti se hodí snímek Slunce při zatmění. Problém však je, že to není zase až tak častý úkaz. „Je jich asi šedesát za století, vyskytují se na velmi malém území na Zeměkouli a navíc trvají krátce,“ připomíná matematik.

„Chceme zkoumat hranici mezi tzv. kolizním a bezkolizním plazmatem. To je místo, kde je prostor tak prázdný, že už se tam částice nesrážejí. Nějakou představu již máme, ale vyžaduje to ještě spoustu práce, než ji budeme mít přesnější,“ říká Druckmüller.

Přesto se i tak daří vytvořit snímky, které nám mohou ukázat zajímavé vlastnosti Slunce. „Podařilo se ukázat složitost vnitřní části sluneční korony, která není mimo úplné zatmění vůbec pozorovatelná ve viditelné části spektra,“ říká fotograf o tom, jak jeho snímky posunuly dřívější vědomosti o Slunci.

Právě zatmění umožňuje získat snímky, které nemohou pořídit ani kosmické sondy, které Slunce sledují 24 hodin denně. Zatmění umožňuje sledovat i nejvnitřnější část sluneční korony. „Měsíc nám vytvoří clonu, která zacloňuje intenzivně svítící Slunce čili sluneční fotosféru, a tato clona je dokonalá, protože je veliká a je hodně daleko,“ popisuje odborník výhody pozorování zatmění ze Země.

Podle něj tak nedochází k ohybu světla, který by ničil vnitřek pořizovaného obrazu. Právě proto nemohou kosmické sondy nikdy pozorovat vnitřní část Sluneční korony. Výsledné snímky pak umožní srovnat teoretické matematické modely s reálnou situací na Slunci. 

„To, co my děláme, je jakési skládání kamínků do mozaiky, která nám má říci něco o tom, jak vypadá Slunce, jak vypadá sluneční korona a co se tam děje,“ odpovídá matematik a fotograf na otázku o dopadu jeho snímků na zkoumání naší hvězdy. 

Druckmüller je skeptický k tomu, že by měl být učiněn v dohledné době nějaký větší objev při sledování Slunce ze Země. Jsme nyní podle něj na hranici toho, co se dá ze Země zjistit, což souvisí i s tím, že zatmění trvá jen několik minut, během nichž můžeme získat jen omezené množství dat. I když bude postupně vyvíjena lepší technika, posun z hlediska výsledku bude velice malý.

Cestování za zatměním

I když se z laického hlediska může zdát, že příprava cesty za zatměním není nic složitého, opak je pravdou. Přípravy cesty týmu totiž trvají asi dva roky a náklady se mohou vyšplhat ke stovkám tisíc dolarů. I proto již zkušený fotograf a matematik chce spíše pracovat se snímky na počítači, než je sám lovit v někde v zahraničí.

„Nevylučuji, že bych ještě na nějaké to zatmění jel, ale vylučuji to, že bych byl v tom hlavním týmu, který máme společně s Hawajskou univerzitou,“ říká Druckmüller. „Expedice jsou nepředstavitelný stres. Někam na zeměkouli se musí dopravit dvě tuny materiálu a všechno tam smontovat  a na to, aby se pak vše podařilo, jsou například jen dvě minuty a sebemenší chyba to zničí,“ popisuje náročnost celé akce fotograf.

„Jednou kamarád z Německa prohlásil, že by raději pracoval v továrně na dynamit, že mu to přijde bezpečnější a takové harmoničtější zaměstnání v porovnání s tím, jet na takovou expedici,“ uzavírá odborník.

V Rozstřelu se dále dozvíte, jak to je s předpovídáním slunečního počasí a jeho dopadu na Zemi. Nebo také to, jaké náhody vedou k tomu, že člověk  může spolupracovat s Hawajskou univerzitou a výrobcem teleskopů. Také můžete slyšet, jak je složité připravit numerické metody a analýzy obrazu, které mají přinést ten správný výsledek. A dozvíte se, jak vznikl snímek, který se objevil třeba na plakátu jednoho pěveckého sboru ve Walesu.

Neuvěřitelný příběh původně amatérského fotografa slunečního zatmění Miloslava Druckmüllera uvede Česká televize v dokumentu Helios v úterý 23. února od 20:55 na ČT2.

Autor:
  • Nejčtenější

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

v diskusi je 110 příspěvků

14. března 2024

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí...

Nejsilnější raketa úspěšně prošla prvním testovacím letem do vesmíru

v diskusi je 138 příspěvků

14. března 2024  12:12,  aktualizováno  15:31

Společnost SpaceX poprvé dostala svůj Starship do vesmírného prostoru. Po dvou předchozích...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět uznal nároky Beneše. Československo vyhrálo spor s Polskem o Javorinu

v diskusi je 42 příspěvků

12. března 2024

Před 100 lety se Československo dočkalo mezinárodního uznání ve sporu s Polskem o Javorinu....

Tato novinka ve vyhledávání Googlu lidi pěkně vytáčí. Máme řešení

v diskusi je 153 příspěvků

12. března 2024  10:45

Jedna z novinek, kterou přineslo evropské Nařízení o digitálních trzích, je změna v tom, jak Google...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Polopás není polovičaté řešení. Třetí říše byla mistrem v oboru

v diskusi je 9 příspěvků

18. března 2024

Druhá světová válka byla zlatým věkem polopásových vozidel. Vyráběli je především Němci a...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kuličková myš, VHS a další technologické skvosty nedávné minulosti

v diskusi je 13 příspěvků

19. března 2024

S některými bylo možné se běžně setkat ještě před deseti lety, jiné je možné koupit a používat...

Od Amazonu po Voyo. Velký test streamovacích služeb našel obří rozdíly

v diskusi je 27 příspěvků

19. března 2024

Premium V jedné můžete vybírat z dvou set filmů a seriálů, ve druhé z osmi tisíc. V jedné je speciální...

Zemřel astronaut Stafford, který si ve vesmíru „podal“ ruku s Leonovem

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  19:10

Ve věku 93 let po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut Thomas Stafford, který byl zapojený do...

Apple přidá do svých zařízení generativní AI, využije k tomu Google

v diskusi nejsou příspěvky

18. března 2024  13:34

Apple jako jedna z mála technologických společností nezachytil příchod vlny generativní umělé...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...