Statečné psí kosmonautky Bělka a Střelka na 80 let starém snímku z doby, kdy se 20. srpna 1960 staly prvními zvířaty, která se na zemi vrátila z oběžné dráhy živá. | foto: Profimedia.cz

Ve stínu Lajky. Jaký byl osud dalších zvířat, která odletěla do vesmíru?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Jméno prvního živého tvora, který dosáhl oběžné dráhy planety země, je notoricky známé – toulavá fenka Lajka se stala legendou. Ve svém Sputniku 2 však uhynula. Teprve tři roky po ní – přesně před 80 lety – se z oběžné dráhy vrátili první zvířecí kosmonauti živí – fenky Bělka (což rusky znamená veverka) a Střelka.

V nevelké cestovní kapsli, která se proslavila jako Sputnik 5, nebyly Bělka a Střelka samy. Když 19. srpna 1960 dopoledne vzlétly z kosmodromu Bajkonur do kosmu, tísnil se s nimi v úzkém prostůrku ještě šedý králíček, 42 myší, dvě krysy, mouchy, a vešlo se dokonce i několik rostlin a hub, jež jim tam sovětští vesmírní inženýři přidali. Po dni stráveném na oběžné dráze se celá podivná posádka 20. srpna 1960 před polednem vrátila zpět a sovětský kosmický program si mohl zapsat další vítězství – všichni cestující konečně vesmírný let přežili.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se