Soukromá mise dorazila na ISS. Cestující dali za letenku 1,2 miliardy

  • 30
Z Mysu Canaveral na Floridě odstartovala v neděli čtyřčlenná posádka soukromé mise Axiom Mission 2. Dva Američané a dva občané Saúdské Arábie, včetně první astronautky z arabského světa, dorazili v pondělí k Mezinárodní vesmírné stanici. Jedná se teprve o druhou podobnou soukromou misi SpaceX.

Po startu, který bez problémů proběhl v plánovaných 23:37 SELČ, vyrazila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) posádka, která zde stráví něco přes týden. Raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon odstartovala ze startovacího komplexu 39A (LC-39A) v Kennedyho vesmírném středisku NASA na Floridě.

Firma také oznámila vůbec první úspěšné přistání znovupoužitelného prvního stupně rakety Falcon 9 po pilotované misi na přistávací ploše LZ-1 (Landing Zone 1), která je taktéž na Mysu Canaveral. Tyto rakety dosud po vynesní lodí Crew Dragon s posádkou přistávaly na plošinách na moři.

Společnost SpaceX, v jejíž lodi letí, podle agentury AP dřív uvedla, že jedna letenka vyšla na 55 milionů dolarů (1,2 miliardy korun). Let pořádá firma Axiom Space.

Dvojici Saúdských Arabů platí cestu vláda této arabské země. Americký podnikatel John Shoffner si jej financuje sám. Trojici doprovází zkušená americká astronautka Peggy Whitsonová, která dřív pracovala pro NASA a ve vesmíru už strávila dohromady 665 dní.

22. května 2023

Celá posádka absolvovala zhruba patnáctihodinový let, po němž se loď automaticky zadokovala u ISS.

SpaceX může na orbitu dopravit první soukromou kosmickou stanici Haven-1

Čtveřice bude na ISS dělat vědecké experimenty a na Zemi se vrátí za deset dnů. Dvě desítky testů se budou zabývat například fyziologií člověka a fyzikálními vědami.

Během mise Axiom 2 bude posádka věnovat čas spolupráci se studenty, pedagogy a veřejností, což má pomoci zvýšit povědomí o významu vědy, technologií, inženýrství, umění a matematiky. Posádka mise uskuteční řadu vědeckých výzkumů a demonstrací, při nichž bude spolupracovat se studenty na Zemi. Vyzkouší si tak mimo jiné komunikaci prostřednictvím amatérského rádia, studentskou uměleckou soutěž z vesmíru a také v rámci výukových sad umožní zapojení do projektů vedených studenty s univerzitami, jako je MIT.

„Posádka Ax-2 doufá, že se jí podaří inspirovat mládež na celém světě, aby se věnovala možnostem ve vesmíru, a vzdělávat ji prostřednictvím demonstrací na palubě Mezinárodní vesmírné stanice,“ píše se na webu Axiom Space.

Je to druhá podobná soukromá mise. První se pod názvem Ax-1 uskutečnila v dubnu 2022. Cestu na Mezinárodní vesmírnou stanici se tehdy zaplatili Američan, Kanaďan a Izraelec.

Aktualizace: Do textu jsme doplnili další informace o misi. Později doplnili informaci o přistání u stanice a video se saudskoarabskou astronautkou.

Oprava: V textu je upřesnili informaci o přistání prvního stupně rakety Falcon 9

,