Diskuze

Tohle naštve. Měsíce analýz hledačů UFO shodil algoritmus absolventa ČVUT

V roce 2016 zachytili filmaři v Utahu pomocí dronu rychle letící objekt. Měsíce analýz a debat utnul algoritmus DeFMO, za kterým stojí absolvent ČVUT. Stačil mu k tomu jeden jediný snímek a z UFO se vyklubal raroh.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

J11i81ř14í 98K69o51u92k

9. 7. 2021 10:36

Neviděl jsem video, tak že moje úvaha může být mimo... Pokud na rychlé letícím objektu na videu, objekt ani jednou nemavnul křídly, tak to asi byl sotva letící pták, i když, viděl jsem mnoho dravců letět bez mávání křídel, ale zase na videu by nebyly jako šmouha... :) Prográmek možná využil své databáze a přiřadil smouhu k tomu, co má v databázi. UFO tam zřejmě nemá :))

0 2
možnosti
JK

J95i10ř37í 50K74o23u51k

9. 7. 2021 10:38

Z místa pořizovaného videa jde v určitých případech určit rychlost a vzdálenost letícího objektu... Z místa letícího dřinu, pokud zaznamenává GPS polohu by to mělo jít také... Pokud je ovšem zájem... Video raroha takovou pozornost nevzbudí, té?

0 0
možnosti
JM

Já bych se držel při zemi s tvrzením jak na to AI algoritmus vyzrál a převezl všechyny ufology. Základní problém a otázka je na jakém vzorku dat byl DeFMO trénován ... Určitě tam byly ptáci, možná jiné létají stroje, ale kolik dat měl k dispozici k tomu aby tam rozpoznal případné UFO ? A odkud by se ta data měla vzít ? Pokud by jste ho například nakrmili trénovacími daty třeba z ruzných scifi a ufologických seriálů tak je velká šance, že by se tam nakonec místo ptáka i nějaké "UFO " objevilo ...;-D

0 3
možnosti
Foto

Ten algoritmus nehledá konkrétní objekt na základě podobnosti s naučeným, ale snaží se zrekonstruovat tvar, jehož pohybovým rozmazáním mohla vzniknout vytofografovaná šmouha.

Ten algoritmus nehledá UFO (neidentifikovaný létající objekt), ale naopak se z obrázku UFO snaží vydolovat IFO (identifikovanáý létající objekt).

2 0
možnosti
Foto

Proč si někteří pisatelé myslí, že se uvedený AI algoritmus dopouští stejných logických chyb jako lidé?

2 0
možnosti
ST

Možná proto, že ten algoritmus vytvořil zase jen člověk.

1 0
možnosti
JP

Spousta lidí zapomíná, že podle definice to opravdu UFO bylo. Neboť UFO je neidentifikovatelný létající objekt. A rozhodně nemusí jít jen o mimozemské těleso.

Každopádně DeFMO objekt identifikoval a z UFO se stal objekt identifikovaný :-)

3 0
možnosti
DN

Počítač dělá jen to, co mu přikáže člověk.

Pokud mu člověk přikáže aby z obrázku, ve kterém chybí data udělal ptáka, bude z toho pták.

Pokud mu člověk přikáže aby z toho udělal raketu, bude z toho raketa.

Nesnažte se nám tady namluvit, že počítač a jeho program umí něco sám odsebe vymyslet,

1 13
možnosti
OZ

On si taky nic nevymyslel, to je jen vaše představa plynoucí z toho, že vůbec nechápete jak to dělá...

11 1
možnosti
OK

Výborně. Konečně je tu software, který dokáže identifikovat objekty na snímcích špatné kvality a tím vyloučit možnost, že se jedná o mimozemskou technologii. UFOlogové by měli být také nadšeni. Nebudou muset ztrácet čas diskusemi nad nejasnými šmouhami a budou se moci soustředit na skutečně zajímavé případy pozorování. Pokud ovšem nějaké zbydou.

4 1
možnosti
Foto

To půjde jednoduše "občůrat", když víte jak ten algoritmus funguje. Mimozemšťani přece musí mít technologie jak se vyvarovat detekci primitivními pozemšťany... :-)

0 0
možnosti
TB

Tohle vůbec nic neprokazuje. Neuronová síť trénovaná na letadlech v tom uvidí zase letadlo. A protože se z důvodu chybějících testovacích dat zcela jistě netrénovala na UFO, pak UFO nikdy nemůže být jejím výstupem.

1 4
možnosti
OK

Neuronová síť není trénovaná na objektech, ale na datech. Je zcela nepodstatné, na jakém objektu se učí, protože nejde o to vytvořit objekt daného tvaru, ale o to, dostat pixely v obrazu zpátky na místo, ve kterém se v momentu započetí expozice nacházely.

4 2
možnosti
Foto

Já jsem to nijak hlouběji nestudoval, podíval jsem jen na video na Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=pmAynZvaaQ4. A pochopil jsem to tak, že toto pracuje právě jen s poskytnutými daty a to tak, že to odfiltruje pozadí, pak to rozloží obraz na řadu na sobě ležících snímků, ze kterých navrácením pozadí vznikne výsledek. A míra správnosti výsledku je potom dána jeho rozmazaností.

1 0
možnosti
Foto

S tím, že součet těch superponovaných snímků po přičtení pozadí musí opět dát původní vstupní obraz. Takže nic si to nedokresle ani jinak nedomýšlí, jen to softwarově zaostřuje. Ale nejsem teoretický informatik a už vůbec ne se specializací na zpracování obrazu a umělé neuronové sítě.

2 0
možnosti
Foto

Umělá inteligence potřebuje knihovnu, zásobu objektů, mezi kterými dokáže nalézt podobnost. Srovnává docela jednoduše nejrůznější pohledy a z každého získá nějaké body.

Jelikož v té zásobě objektů reálné UFO zaručeně chybí, nemůže být jako nejpodobnější objekt nalezeno.

3 7
možnosti
PR

Obávám se, že stále nerozumíte tomu, jak AI funguje.

7 2
možnosti
DN

Podstattou toho rozmazaného snímku jsou chybějící data.

Algoritmus rozmazanému fleku dodat ta chabějící data a udělal z toho ptáka.

Jiný algoritmus může doplnit jiná data a udělat z toho třeba letadlo.

Takže výsledný obraz nemusí být po zásahu algoritmu pravdivý.

5 11
možnosti
OK

Nikoli. Nejde o nahrazení chybějících dát, ale o jejich uspořádání.

3 2
možnosti