Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Umělá inteligence by mohla manipulovat média, řekl kybernetik v Rozstřelu

  9:34
Jak daleko jsme od vytvoření skutečné umělé inteligence se schopnostmi blízké lidskému mozku? Nejen o těchto otázkách se dozvíte více ve záznamu z Rozstřelu, jeho hosty byly odborníci na umělou inteligenci Jan Romportl a Marek Rosa.

Technologie strojového učení a umělé inteligence jsou na vzestupu a setkáváme se s nimi prakticky všude. Kromě vývoje úzce zaměřených aplikací, jako je například analýza obrazu či jiných velkých dat, však po celém světě vznikají výzkumná centra, která se pokouší vytvořit tzv. obecnou umělou inteligenci (artificial general intelligence – AGI). Ta má podle vizionářů dosáhnout lidské úrovně ve schopnosti stanovovat si vlastní cíle, samostatně se rozhodovat a způsobit tak „technologickou singularitu“ – zásadní proměnu fungování lidské společnosti.

Závod o dosažení AGI se někdy přirovnává ke stavu před vytvořením první atomové bomby – nikdo neví, zda, kdy a jak se podaří umělou inteligenci na takové úrovni vytvořit, v každém případě ta představa vyvolává obavy. Tyto a další otázky jsou tématem právě probíhající mezinárodní konference Human-Level AI (HLAI), která se se koná od 22. až 25. srpna 2018 v Praze a vyvrcholí sobotním programem pro širší odbornou veřejnost v Divadle Hybernia. Hosty Rozstřelu byli dva odborníci, kteří na konferenci vystoupí, Jan Romportl a Marek Rosa.

Univerzální umělá inteligence tu ještě není, ale...

V tuto chvíli není jasné, jak daleko máme k vytvoření umělé inteligence, říká Marek Rosa. Podle něj jde o dvě různé otázky: vytvoření jednotlivých komponentů lidské inteligence, a pak naši schopnost složit je dohromady do inteligence se schopnostmi podobnými člověku. Je ovšem spíše optimistou a podle něj bychom snad mohli uspět v horizontu několika mála desetiletí.

Jan Romportl se všech časových odhadů vyvaroval. Důležité podle něj je si vždy uvědomit, že pod názvem umělá inteligence se skrývají velmi rozdílné věci. Takzvané „úzce zaměřená“ umělá inteligence, které se specializují na jednu určitou činnost, už v některých oblastech dosahují lepších výsledků než člověk. „Žádný člověk nedokáže rozpoznat milion obličejů za minutu,“ řekl Romportl. Všeobecná umělá inteligence je zcela jinou otázkou, ale je těžké spekulovat, kdy se může objevit. „Já osobně doufám, že to nebude dříve než za dvacet let,“ říká Romportl.

Důvod jeho obav je prostý: „Inteligence a hodnotový systém jsou dvě zcela nezávislé věci,“ říká Romportl. Nevíme totiž, jak se takový systém bude chovat, připomíná. Na začátku by se asi měla tedy umělá inteligence „růst“ v izolovaném prostředí, odstřiženém od internetu. Samozřejmě bude muset mít přístup k novým informacím, aby mohla dále růst a zdokonalovat se. „My totiž netušíme, jaký bude takový systém mít cíle,“ říká Jan Romportl.

Marek Rosa doufá, že se podaří hodnotový systém případné umělé inteligence nasměrovat určitým způsobem, abychom se nedočkali příliš nepříjemného překvapení. Ani dnes ovšem nedokážeme přesně předvídat chování složitých algoritmů, a tak bude nepochybně nutné ponechat jí ve vývoji dostatek svobodné vůle, a dbát při vývoji jisté opatrnosti.

Jan Romportl se domnívá, že podobné „nasměrování“ je přímo nezbytné. „Nám nezbývá než vytvořit dobrou umělou inteligenci. Domnívám se totiž, že první umělá inteligence nejspíše rychle přeroste v superinteligenci, a pokud bychom tedy vytvořili zlou umělou inteligenci, bude to jedna z posledních věcí, kterou lidstvo udělá.“

Umělá inteligence je pro lidstvo bezprecedentní výzvou

A jak nám může umělá inteligence hypoteticky mohla uškodit? Jednou možností je podle hostů v Rozstřelu například, že dospěje k názoru, že může uniknout do skutečného světa a třeba i v zájmu obecného dobra manipulovat s lidmi a světem. „Dokážu si představit, že taková superinteligence by dokázala nejen „hacknout“ celou řadu zařízení, ale třeba také z pozadí manipulovat médií,“ říká Jan Romportl.

Jan Romportl je filozof a datový vědec, který pracuje jako konzultant pro společnost O2 Czech Republic a pořádá v Praze pravidelná setkání mezinárodní skupiny AI Safety Meetup s cílem upozornit na rizika vývoje umělé inteligence. „AGI nebude omezená biologickou daností lidského těla a nemůžeme garantovat, že bude k lidem přátelská. Přesto bychom toto riziko měli podstoupit, protože je to pro lidstvo možná jediný způsob, jak přežít.“

„Obecná umělá inteligence je pro lidstvo naprosto bezprecedentní výzvou. Investice do jejího vývoje by měla být naší prioritou a vlastně i morální povinností,“ doplňuje Marek Rosa, hlavní iniciátor pražské konference HLAI a ředitel společnosti GoodAI, který do vývoje tohoto „umělého mozku“ vkládá nemalé množství úsilí a prostředků.

Celý Záznam Rozstřelu s Janem Romportlem a Markem Rosou:

Oprava: Článek obsahoval překlepy ve jménech. Za chyby se omlouváme.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 7 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 23 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 12 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...