Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nedonošeným dětem by mělo pomoci několik týdnů v tomto igelitovém vaku

Lékaři z Filadelfie vyzkoušeli v pokusu s nedonošenými jehňaty „plastovou dělohu“, která má zlepšit vyhlídky extrémně nedonošených dětí. Zvířata přežila ve vaku čtyři týdny a autoři doufají v brzké zahájení lidských testů.

V posledních letech jste se možná mohli dočíst o překvapivých případech předčasně narozených dětí, které se lékařům daří udržet při životě. Dnes mají šanci na přežití i děti, které za sebou mají jen kolem šesti měsíců života. Jejich hmotnost je pro ilustraci maximálně půl kilogramu. A hranice se pomalinku posouvá ještě níže, ke 23. či až 22. týdnu.

Tento medicínský úspěch bohužel přináší i komplikace (jak upozorňuje i Světová zdravotnická organizace). Předčasný porod je jednou z hlavních příčin dětské úmrtnosti – jinými slovy, značný podíl (desítky procent) extrémně nedonošených dětí umírá. A protože se nedaří snižovat počet těhotenství, které končí předčasným porodem, nikdy v minulosti nebylo více dětí, které se musí potýkat s komplikacemi takto brzkého příchodu na svět. Typickým problémem u extrémně nezralých dětí jsou například přetrvávající potíže s dýcháním i po narození (tzv. bronchopulmonální dysplazie). Statistiky přitom ukazují, že několik týdnů vývoje v děloze navíc výskyt potíží výrazně snižuje.

Lékaři by tak nepochybně přivítali systém, který dokáže alespoň po nějakou dobu napodobit podmínky v děloze. Prakticky použitelná „umělá děloha“ zatím ovšem k dispozici není.

Změnit by to chtěla skupina odborníků z dětské nemocnice Philadelphia Research Institute. V časopise Nature Communications jim otiskli studii (dostupná zde) popisující výsledky experimentu se zařízením, které by ji mohlo předznamenat. Zatím vědci test prováděli pouze na nedonošených jehňatech, ale to je samozřejmě jen první krok.

Jde velmi zjednodušeně řečeno o velký igelitový vak naplněný plodovou vodou a napojený na přístroje, které monitorují hladinu důležitých látek a další parametry. Vak je uzavřený, aby bylo prostředí co nejsterilnější. Jehně je v něm napojeno na vnější krevní okruh, přes který čerpá nutný kyslík. Okruh přitom pohání srdce zvířete, nikoliv pumpa (tento postup prakticky umožnil až vývoj zařízení na okysličení krve, která nepotřebují vyšší tlak, tj. oxygenerátorů s dutými vlákny). Živiny zvíře získává skrz trubici napojenou na pupeční šňůru.

Jedno z jehňat na začátku (vlevo) a po čtyřech týdnech (vpravo) ve speciálním vaku, který autoři navrhli na péči o nedonošené děti.

Prostředí má být velmi podobné děloze a výsledky s osmi jehňaty naznačují, že by to tak skutečně mohlo být. Lékaři je odebrali v době, která odpovídá zhruba 23. - 24. týdnu u lidí a nedonošená mláďata ve „vaku“ vydržela čtyři týdny. Po „porodu“ z plastové dělohy se jim dařilo dobře (byť úplně bez komplikací se to neobešlo). Vědci u zvířat také neobjevili žádné významné vývojové obtíže. Většina nakonec skončila na pitevním stole kvůli ověřování případných dopadů na organismus, ale jedno je po roce stále naživu a na pohled jde prý o zcela normální jehně.

Výsledky vypadají slibně a jeden z vedoucích týmu, Adam Flake, novinářům během telekonferenčního hovoru řekl, že jsou ve spojení s americkou dohledovou agenturou FDA a připravují preklinickou zkoušku, která by měla ověřit bezpečnost a účinnost systému. První pokusy s dětmi by mohly podle jeho „konzervativního“ odhadu proběhnout zhruba za tři roky.

Vak by měl sloužit nedonošeným dětem zhruba ve věku 23. týdnů, pro mladší není určen. Jinými slovy, nesníží spodní hranici přežití, ale měl by snad zlepšit šance na přežití a také kvalitu života dětí, které se dnes lékaři už snaží zachraňovat. Těžko říci, kolika z nich pomůže, někteří odborníci se například ptají, jak ve vaku bude probíhat léčba infekcí, které jsou častou příčinou tak předčasných porodů.

Autor:
  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 179 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 47 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 22 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

Necháte se nachytat na triky internetových podvodníků?

v diskusi je 6 příspěvků

29. dubna 2024

Typickou obětí internetového podvodu už nejsou jen senioři. Kyberzločinci se zaměřili i na mladší...

Čekání na české lidové auto nemělo konce. Před 100 lety jezdili jen boháči

v diskusi je 22 příspěvků

28. dubna 2024

Před 100 lety Čechoslováci marně čekali na tuzemské lidové auto. Drtivá většina obyvatel si totiž...

KVÍZ generála Pattona. Vypořádejte se s ocelovou lavinou

v diskusi jsou 4 příspěvky

28. dubna 2024

Jak jste dobří v tancích, poznáte je nejen na plese, ale i v následujícím kvízu. Kvíz je zaměřen na...

Pomník Jana Žižky na Vítkově vznikal skoro 30 let

v diskusi je 12 příspěvků

27. dubna 2024

27. dubna 1924 zahájil Spolek pro zbudování pomníku Jana Žižky na Žižkově veřejnou sbírku na jeho...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...